přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

IPCop

ipcop.gif

V seriálu se podíváme na jedno praktické využití linuxové distribuce IPCop na střední škole. Nebude to zrovna to nejtypičtější využití této prakticky jednoúčelové distribuce (firewallu), ale snad vás nezklame. V následujících článcích naleznete odpovědi na to, jak si systém nainstalovat, jak ho spravovat a co vlastně IPCop umí.


 

Ako na ripovanie CD

V dobe prenosných prehrávačov si púšťa hudbu z pôvodných médií málokto. Ukážeme si ako rýchlo, jednoducho a kvalitne vyexportovať požadovaný formát z originálneho CD nosiča. Na tento účel možeme použiť viacero programov (napr. Grip, Cdparanoia), no ja volím KAudiocreator, pretože je jednoduchý a je priamo súčasťou KDE.


 

NTFS prakticky - FUSE

NTFS je pokročilý souborový systém, který je dodáván spolu s operačními systémy společnosti Microsoft řad NT, 2000, XP a 2003. Jeho podpora pod Linuxem není dokonalá, nicméně s trochou snahy se dá zprovoznit podpora pro čtení i zápis.


 

7. ročník LinuxExpo 2007 opět s konferencí Open Government

Ve dnech 17. - 18. dubna, se v konferenčním centru Hotelu Olympik Artemis, již po sedmé uskuteční odborná konference a výstava o Linuxu a Open Source Software LinuxExpo 2007. Součástí letošního ročníku bude opět konference Open Government 2007 - Open Source ve veřejné správě.


 

Xfce

xfce.png

Moderní a trochu netradiční grafické prostředí pro power users. Je podobné GNOME, ale GNOME to přece jen není. Následující seriál vám ho představí.


 

GNU a otázka času

Čas od času přijde čas nastavit si správný systémový čas. Pokusím se předestřít, jak toho lze dosáhnout v Linuxu, resp. v prostředí GNU, a co všechno lze s časem v systému dělat.


 

X2: The Threat

Ak máte radi vesmírne simulátory, život k vám v poslednej dobe nebol príliš štedrý na nijakej platforme. Tento žáner, kedysi obľúbený, sa niekedy koncom deväťdesiatych rokoch viditeľne stiahol zo svojich pozícií a kvalitné tituly sa začali počítať na prstoch jednej ruky.


 

Užitečné unixové programy

V minulém čísle jsme si představili makroprocesor m4. Avšak Linux a Unixové systémy obsahují standardně mnoho dalších, užitečných nástrojů. Stručně si tyto nástroje popíšeme, abychom si poté mohli nastínit jejich použití při tvorbě komplexnějších systémů.


 

Zřiďte si vlastní doménu

Mít své webové stránky na vlastní doméně je snem mnoha lidí, zejména podnikatelů. Ne všichni si však tento sen splní, někteří se dosud neodhodlali, přestože stačí velice málo. Následující odstavce ukáží, že mít vlastní doménu druhé úrovně není ani složité ani drahé. Jak při výběru a registraci domény, tak při samotném provozu se lze vydat různými cestami. Vykročme tedy bez váhání.


 

Bash 20: Expanzní (rozšiřovací) funkce

A je tady jubilejní dvacáté pokračování našeho seriálu. Nebude však oddechové. Naopak si ukážeme velmi zajímavou skupinu tzv. expanzních (rozšiřovacích) funkcí.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz