přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

Recenze knihy Průvodce tvorbou dokumentů

pruvodce_dokumenty.jpg

V září 2011 vyšla za podpory CSTUGu kniha Průvodce tvorbou dokumentů, která zábavnou, ale odbornou formou seznamuje čtenáře se základními pravidly typografie a tvorby dokumentů. Kromě teorie se zabývá i konkrétními postupy v programech Microsoft Word, Adobe InDesign a XeLaTeX.


 

Inkscape: Tvorba vizitky krok za krokem

inkscape.png

K vytvoření vizitky můžete použít celou řadu aplikací, jako například LibreOffice Draw nebo gLabels. My si však ukážeme, jak ji vytvořit v jednom ze svobodných vektorových editorů – v Inkscape, který je navíc dostupný i pro uživatele dalších operačních systémů.


 

Recenze čtečky knih Amazon Kindle 4

kindle4.jpg

Amazon letos uvedl na trh několik nových zařízení pro konzumaci elektronického obsahu. Myslím, že české uživatele nejvíc zaujme čtečka Kindle 4, kterou je možno považovat za přímého nástupce dosud nejúspěšnější čtečky na našem trhu – Amazon Kindle 3. Kromě recenze Kindlu vám přinášíme přehled míst, kde pro něj můžete získat knihy v českém jazyce.


 

Překládejte s aplikací OmegaT

omegat.png

CAT nástroje jsou dnes již běžnou pomůckou překladatelů. V minulém díle jsme již psali o CAT rozšíření pro LibreOffice/OpenOffice.org. Dnes se podíváme na jeden z mnoha samostatně pracujících nástrojů – OmegaT.


 

Výběr článků za září a říjen z webu OpenOffice.cz

obecna.png

Vkladanie obrázkov do dokumentu a práca s nimi. Přizpůsobte si OpenOffice.org/LibreOffice svým reálným potřebám. Typografické úpravy textu – načítavanie a ukladanie nastavení profilov. Vytváranie šablón a ich formátovanie. Urychlete si práci s buňkami. Doplňky pro OpenOffice.org – Jedna velikost, Vytváření obrysů a Mazání duplicitních hodnot. Rozšírenie pre vkladanie špeciálnych znakov. Řazení dat a jeho úskalí.


 

Korekce barev a vyvážení bílé v Darktable

darktable.png

Podařil se vám skvělý snímek. Je to momentka s nezapomenutelnou a neopakovatelnou atmosférou a kompozicí. Problém je, že jste neměli možnost korigovat vyvážení bílé barvy. Jak tento handicap napravit v programu na úpravu fotek Darktable?


 

Správa linuxového serveru: Pokročilejší nasazení Gitu

debain_notext.png

Minulý díl se věnoval představení SCM nástroje Git a vytvoření centrálního úložiště na vlastním serveru. Řešení představené minule bylo to nejjednodušší možné. V tomto dílu zmíním jeden tip pro efektivnější používání Gitu, dále vám ukážu, jak repozitáře zveřejnit pro read-only přístup, a nakonec vám povím, jak obsah repozitářů prohlížet přes webové rozhraní.


 

Recenze openSUSE 12.1: Řada drobností vyřešena

opensuse.png

Je tady další verze linuxové distribuce openSUSE. A protože – jak je nyní v módě – jsou nyní verze číslovány podle nového schématu, není touto verzí 12.0, nýbrž 12.1. Jedná se o první verzi openSUSE vydanou po dokončení rozprodeje firmy Novell. Pojďme se tedy podívat, jak se nová situace projevila na tom, co distribuce nabízí.


 

Fedora 16, novinky o Ubuntu a konec Flashe pro Android

dvatydny.gif

Adobe končí s vývojem Flashe pro mobilní platformy. Microsoft naráží v tažení za poplatky za Android. GNOME Shell poběží i bez grafické akcelerace. Fedora 16 Verne. Ubuntu Developer Summit nastínil novinky pro Ubuntu 12.04. Linux Mint 12 bude obsahovat upravené GNOME 3.


 

Dejà Dup: Zálohování, které zvládne i vaše babička

deja_dup.png

Jednou z novinek v Ubuntu 11.10 je i zálohovací nástroj Dejà Dup. Podle všeho by se mělo jednat o nástroj, který by měla zvládnout používat i vaše babička, a musím říct, že tomu tak je. Tedy téměř, nejdřív jí musíte vysvětlit, co to je zálohování.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz