přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Prohlídka linuxového datacentra WEDOS

Prohlídka linuxového datacentra WEDOS

wedos.png

26. až 28. 10. probíhaly dny otevřených dveří linuxového datacentra WEDOS v Hluboké nad Vltavou. Jak to tam vypadá, se dočtete v dnešním článku.


Ve dnech 26. až 28. 10. probíhaly dny otevřených dveří linuxového datacentra WEDOS v Hluboké nad Vltavou. Návštěvy serverovny s kvalifikovaným průvodcem probíhaly po všechny tři dny v hodinových intervalech s prvním cyklem v 9 hodin a posledním v 16 hodin. Vedle vlastní serverovny byla ukázána i například venkovní elektrocentrála. Softwarová rozhraní pro vzdálené ovládání serverovny a serverů nebyla předvedena. Serverovna bude v článku popsána až později.

Doprovodná konference se konala ve čtyřhvězdičkovém hotelu Záviš z Falkenštejna, který je vzdálen asi 250 metrů od samotného datacentra. Jako první, větší přednáškový sál sloužila jedna z hotelových restaurací a jako druhý menší, sál sloužil přilehlý salónek. Do 200 metrů od hotelu Záviš stojí čtyřhvězdičkové hotely Podhrad, Knížecí dvůr, pětihvězdičkový Štekl a pětihvězdičkové Relaxační a regenerační centrum Hluboká, v nichž se mohli účastníci rovněž ubytovat. V širším okolí bylo dostupné i ubytování v nižší cenové kategorii.

Za hlavní přednosti dnů otevřených dveří pokládám:

  • Zajímavá prohlídka datacentra, přednášky a atraktivní lokalita Hluboké.

  • Počet přihlášených nebyl příliš vysoký, takže šlo dobře diskutovat s přednášejícími.

  • Vše bylo úplně zdarma. Zdarma bylo občerstvení, obědy, množství dárkových předmětů, parkování, vstupenka na zámek pro dvě osoby platná do konce listopadu, proplacení vstupného do Zoo Ohrada a Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství, zařazení do slosování o notebook Fujitsu...

Naopak výsledný dojem srážela nezvládnutá organizace akce. Jednotlivé příspěvky nerespektovaly vyhrazený čas, a logicky se proto zhroutil časový harmonogram. Posluchači v jednom sále nebyli informováni o dění v druhém sále. Osobně jsem takto zmeškal některé přednášky, protože jsem se prostě nedozvěděl o jejich začátku.

Program

Středa 26. 10.

  • MojeID a DNSSEC

  • Daně a podnikání na internetu – Přednášející nedorazil. S náhradním příspěvkem vystoupil pracovník Úřadu na ochranu osobních údajů. Jednalo se o velmi zajímavou přednášku.

  • Domény .eu

  • Proč je důležité mít ochrannou známku – Vystoupila patentová zástupkyně Jana Vandělíková z patentové kanceláře Bohemia Patent. Opět se jednalo o velmi zajímavou přednášku.

  • Facebook a jeho využití v praxi – Téma vyvolalo takový zájem, že byl zrušen paralelní program. Vystoupila Zuzana Paulinová ze společnosti Best Online Media.

  • Konflikty domén s ochrannou známkou

  • sKlik a jeho využití v praxi

  • Doménové spory a jejich řešení – Podle mého názoru by se toto povídání hodilo spíše na nějaký sjezd právníků.

  • Zodpovědnost provozovatele webu

  • Má smysl SEO?

  • Intel – Přednášející nedorazil.

  • Fujitsu produktové spektrum, Fujitsu pro koncové zákazníky – Společnost Fujitsu je dodavatelem serverů pro serverovnu. Prezentace společnosti byla doplněna soutěží a při každé správné odpovědi se rozdávaly upomínkové předměty. Následovalo představení produktové řady notebooku, počítačů a pracovních stanic.

  • WEDOS novinky, aktuality a překvapení – O podrobnostech okolo WEDOSu informoval Josef Grill.

Čtvrtek 27.10.

  • Virtualizace Microsoft – Stejný řečník měl později druhou přednášku VMware vs. Hyper-V.

  • Virtualizace VMware

  • Moderní elektroinstalace – Vystoupil František Sýkora ze společnosti IBSOLUTION, která se specializuje na odvětví inteligentních domů. Tato firma zprovoznila v serverovně množství monitorovacích, řídicích a komunikační prvků elektroinstalace. Serverovnu tak lze mimo jiné zcela ovládat přes internet. V další části Sýkora vysvětlil z pohledu servisování a rozšiřování výhody komponent inteligentního domu dodržujících standard KNX/EIB před vendor-lock řešeními. Závěr patřil chytrému zrcadlu, což je horká novinka.

  • Virtualizace KVM – Přednášku jsem vnímal jako klíčovou, protože tuto virtualizační technologii datacentrum používá. Bohužel domluvený odborník na KVM nedorazil. S velkým zpožděním nakonec krátce pronesl improvizovanou přednáškou jeden z pracovníků datacentra.

  • CMS Baseon a jeho použití na VPS – Vystoupil významný zákazník datacentra společnost Media Factory, který působí v oblasti webdesignu a internetové propagace.

  • Fujitsu serverové produkty, Fujitsu datová úložiště – Tyto přednášky jsem zmeškal.

  • Ekologie, napájení, hašení – V první části vystoupil zástupce společnosti EUROALARM, která realizovala protipožární systémy v serverovně. Zabýval se tématy jako podmínky hoření, různé typy požárů od hoření napalmu po hoření archivů, běžné typy požární signalizace, vhodnost nasazení plynového hašení, riziko hypoxie a otravy pro osoby nacházející se v plynově hašeném prostoru, technická realizace plynového hašení, srovnání hasiv FM 200 a Novec 1230 a zákonné požadavky na periodicitu revizí hasicích systémů s FM 200. Závěr patřil high-tech technologiím OxyReduct a softwaru pro automatickou detekci požáru využívajícího běžný kamerový systém. V druhé části, která se týkala napájení, vystoupil Vladimír Hrbata ze společnosti UPStechnology. Vysvětlil běžné problémy s kvalitou zdroje elektřiny, rizika minimalizovaná UPS systémy, základní vlastnosti UPS systémů, představil výrobce Riello, srovnal rotační a bateriové UPS systémy.

  • Provizní systém WEDOS

  • VMware vs. Hyper-V – Viděl jsem jen úplný konec vystoupení. Po skončení přednášky ještě vystoupil předřečník, který na konferenci zastupoval VMware. Podle jeho kritiky byl pro srovnání zvolen jen malý vzorek vlastností, který vůbec nebyl reprezentativní a zanedbával přednosti produktů VMware. Ostatně i sám přednášející se několikrát označil za „pro Microsoft člověka“. Osobně by mě spíše zajímalo hodnocení obou produktů od nezúčastněných představitelů datacentra, kteří si nevybrali Hyper-V od Microsoftu a ani řešení VMwaru.

  • Před hotelem se konala prezentace osobních vozů s možností zkušebních jízd.

Pátek 28. 10.

  • Podpora startup projektů ze strany WEDOSu – Tento bod programu byl pravděpodobně míněn jako individuální konzultace možné spolupráce.

  • Golfový turnaj o pohár WEDOS – Nikdo se nepřihlásil a turnaj neproběhl.

  • Turnaj v minigolfu o pohár WEDOS – Přihlásili se jen dva zájemci a turnaj neproběhl.

Popis datacentra

Na serverech je použit operační systém CentOS, což je de facto mírně upravená známá distribuce RHEL od Red Hatu. Na rozdíl od uživatelů RHELu, kterým se dostává profesionální komerční podpora přímo od výrobce, se uživatelé CentOS musí spokojit jen s komunitní podporou. Na routerech běží distribuce Debian. Provoz centra, zřizování účtů novým klientům, fakturace a další provozní úkony jsou automatizovány. Pro tyto účely si provozovatel datacentra napsal s využitím Java technologií software přímo na míru.

Základním komerčním využitím datacentra je webhosting, který staví na nejpopulárnější platformě Linux, Apache, MySQL a PHP. Zároveň si datacentrum testuje známé open-source webové komponenty. Takto certifikován je software Drupal, Joomla!, WordPress, Textpattern, CMS Made Simple, phpBB, DokuWiki, PrestaShop a osCommerce.

Dalším důležitým komerčním využitím je zřizování a provoz VPS a dedikovaných serverů. K virtualizaci slouží výhradně svobodné řešení KVM opět od společnosti Red Hat. V nabídce programů VPS jsou VPS bez operačního systému nebo s předinstalovanými distribucemi CentOS 6.0, Fedora 15, Debian 6.0, openSUSE 11.3, Ubuntu 10.10 a speciálním balíčkem Fedora 14 ISP, což je de facto Fedora s nakonfigurovaným serverovým softwarem. K ovládání VPS se používá obvyklá technologie VNC a ssh s root právy.

V dolním podlaží dvoupatrové budovy datacentra je vestavěn původní masivní protiatomový kryt, jehož interiér je přestavěn na serverovnu. Vedle serverovny je dílna. V druhém patře se nachází prostory pro technickou podporu a kanceláře. Na zahradě za objektem jsou instalovány větráky klimatizace a elektrocentrála. Serverovna je připojena k internetu dvěma zcela nezávislými optickými trasami s kapacitou 10 a 1 Gbps, přičemž konektivita je nasmlouvána s Master Internetem, Kaorou a SuperHostingem. Administrativní část datacentra má vlastní síť oddělenou firewallem a má navíc záložní připojení přes místního ISP poskytovatele WiFi.

Serverovna Serverovna

Serverovnu tvoří dva sály. Přímý přenos dění v jednom ze sálů můžete sledovat na stránkách serverovny. V obrázku chybí měřítko, takže nemusí být zcela zřejmá velikost sálu. Pro základní představu: rackové skříně v pozadí jsou od webkamery vzdáleny zhruba 30 metrů.

Serverovna je postupně osazována rackovými skříněmi s kapacitou 46 U pozic a třemi dalšími U pozicemi pro switche. Vybavení serverovny je vyprojektováno pro instalaci 120 rackových skříní, což představuje 6000 U serverovnu. Datacentrum si podrobně proměřilo na zkušebních vzorcích údaje uváděné výrobci hardwaru a zároveň si vypracovalo případové studie. Nakonec si zvolilo značkový hardware Fujitsu a Intel. Také se rozhodlo investovat do úsporných hardwarových technologií, protože zvýšené investice jsou kompenzovány snížením provozních nákladů. Popis používaných modelů hardwaru naleznete na stránkách datacentra.

Prostor monitorují nasávací požární detektory. K analýze vzduchu slouží optická komora s modrými lasery. Počet detektorů je zvýšen, aby závada na jednom prvku nezpůsobila spuštění stabilního hasicího zařízení. Rovněž se reguluje výměna vzduchu s okolím a monitorují se vlastnosti vzduchu vstupujícího do serverovny. Proto sousedé pálící listí nemohou způsobit spuštění stabilního hasicího zařízení v serverovně. Při plynovém hašení se vytváří atmosféra znemožňující hoření. Prostor bývalého protiatomového krytu se mimořádně hodí k plynovému hašení, protože vzhledem k vzduchotěsnosti se generovaná atmosféra udrží a nedochází k poškození v důsledku přetlaku. Při inertním plynovém hašení (např. směsí dusíku a argonu) se pouze snižuje podíl kyslíku. Při chemickém plynovém hašení (např. halonem) je navíc přerušován chemický řetězec hoření. Při případném požáru serverovny by se uvolnilo 690 kilogramů chemického hasiva druhé generace známého jako FM 220. Chemicky se jedná o 1,1,1,2,3,3,3-heptaflorpropan. Látka je skladována v ocelových tlakových láhvích přímo v serverovně. Serverovnu oddělují silné železobetonové stěny od administrativní části, která nemá žádný speciální systém hašení.

K stabilizaci zdroje silové elektřiny se používají převážně dva typy UPS systémů. Rotační UPS má vyšší účinnost, delší životnost, větší rozsah pracovních teplot a dominuje i v jiných parametrech. Na druhou stranu je výrazně dražší než běžné bateriové zdroje, které jsou použity v popisovaném datacentru. Výpadek napětí v síti překlene UPS, přičemž do 20 sekund automaticky nastartuje dieselgenerátor. V serverově se navíc nacházejí přepěťové a jiné ochrany.

Nahoru

Příspěvky

Prohlídka linuxového datacentra WEDOS
w4rr10r 4. 11. 2011, 10:00:14
Odpovědět  Odkaz 
Autor má rád vystupování... nebo mu chybí slovník synonym.

Druhá část už byla fajn. Fotit se tam nesmělo?
František Bártík Re: Prohlídka linuxového datacentra WEDOS
František Bártík 4. 11. 2011, 10:43:47
Odpovědět  Odkaz 
Článek odkazuje oficiální stránky, kde je velký odkaz "Foto & video" http://datacentrum.wedos.com/foto-video.html

A ani doklikat se na fotky z přednášek není žádný problém http://datacentrum.wedos.com/a/194/obrazem-den-otevrenych-dveri-2011.html

Předpokládám, že fotit se smělo. Vzhledem ke zmiňované dostatečné fotodokumentaci je pořizování vlastního obrazového materiálu zbytečné.
Re: Re: Prohlídka linuxového datacentra WEDOS
Neteyes.cz 5. 11. 2011, 20:21:46
Odpovědět  Odkaz 
Přesně, taky jsem se rozmýšlel zda fotit či ne. Průvodce mě ale ujistil, že nemusím, že mohu použít fotografie z oficiálních zdrojů. Jinak moc pěkný článek :-)
Prohlídka linuxového datacentra WEDOS
Irena 19. 01. 2012, 15:33:37
Odpovědět  Odkaz 
Nevíte, kdy proběhne den otevřených dveří u http://www.attivo.eu/?
Prohlídka linuxového datacentra WEDOS
Petr Kučera 21. 01. 2012, 08:35:22
Odpovědět  Odkaz 
A co by asi attivo ukázalo? Na rozdíl od wedosu nemá nic. Vybavení, žádné datacentrum, pár (doslova) klientů... Podle všeho asi jen spam, aby attivo, které je nějak nápadné wedosu, se zviditelnilo.
Jenže nemá co ukázat...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Bártík

Soustředím se na problémy, které vyžadují kreativní přístup anebo využití teoretických znalostí. Orientuji se na svobodná řešení a baví mě učit se nové věci. Neváhejte a oslovte mě s Vaším zajímavým pracovním zadáním.


  • Distribuce: debian a odvozená distra
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog