přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Správa databází pomocí phpMyAdmin

Správa databází pomocí phpMyAdmin

phpmyadmin1.png

Pokud chcete používat nějaký ten redakční systém, budete ve většině případů potřebovat především webový server Apache s nainstalovaným PHP a podporou MySQL, funkční databázi MySQL a webové prostředí phpMyAdmin. Celý postup vytvoření databáze, uživatele a nastavení práv naleznete v následujícím textu. To však neznamená, že je tento způsob jediný možný, možností je vždy o jednu více, než myslíme.


Četli jste nedávno vydané srovnání starší a nové řady redakčního systému Joomla!? Pokud ne, rozhodně se článku věnujte, třeba vám bude Joomla! vyhovovat. Nebo navštivte český portál věnovaný tomutu CMS (content management system, systém pro správu obsahu webu).

Vytvoření databáze

V hlavní obrazovce prostředí phpMyAdmin klikněte na odkaz Databáze a v dalším okně pak můžete zvolit jméno nové databáze a použité kódování. Její vytvoření potvrdíte kliknutím na tlačítko Vytvořit. Tím dojde k vytvoření odpovídajícího adresáře na disku a uložení informací o použitém kódování.

Obrázek:  1.jpg

Hlavní obrazovka phpMyAdmin

Vytvoření nového uživatele

V hlavním okně phpMyAdmin klikněte na odkaz Oprávnění a pak na odkaz Přidat nového uživatele, který naleznete hned pod zobrazeným seznamem uživatelů. Ve formuláři je potřeba vyplnit jméno uživatele, heslo a znovu heslo.

Hesla volíme silná. Slabé heslo se sice dobře pamatuje, ale jeho rozluštění je jen otázkou času a nemusí tak vydržet déle než arašídová tatranka. Hesla vygenerovaná pomocí prostředí phpMyAdmin lze označit za velmi silná.

Obrázek:  2.jpg

Vytvoření nového uživatele

Jméno uživatele, heslo a jméno databáze patří mezi údaje vyžadované při instalaci webové aplikace pracující s databází MySQL. Proto si je při instalaci (a především pokud používáte automatické generování hesla) nezapomeňte poznamenat.

Poměrně mocnou volbou je možnost Počítač. Tato volba určuje, ze kterého počítače se bude moci nově vytvořený uživatel k databázi MySQL přihlašovat. Tím může být buď libovolný počítač, skupina počítačů nebo localhost. Nejbezpečnější je jistě volba localhost, díky které bude přihlášení možné pouze z počítače, na kterém běží databáze MySQL.

Pro rychlý návrat na hlavní obrazovku slouží tlačítko s domečkem, který naleznete nahoře v hlavním menu phpMyAdmin.

Činnost správce usnadňuje tlačítko Vytvořit sloužící k vytvoření hesla. Vygenerované heslo snadno doplníte do povinných polí pomocí tlačítka Kopírovat. Vytvoření uživatele dokončíte pomocí tlačítka Proveď dole na konci stránky. Objeví se vám další stránka, kde nastavíte oprávnění k nově vytvořené databázi.

Nastavení oprávnění

V rozbalovací nabídce Přidat oprávnění pro databázi zvolíte databázi, ke které bude mít přístup právě vytvořený uživatel. Tím dojde k novému načtení stránky a objeví se vám tabulka s jednotlivými oprávněními. Po zvolení oprávnění (pro zjednodušení stačí kliknout na odkaz Zaškrtnout vše) potvrdíte nastavení tlačítkem Proveď.

Obrázek:  3.jpg

Výběr databáze pro nastavení oprávnění

Načtení oprávnění

Nově nastavená oprávnění k databázím je třeba načíst pomocí odkazu Znovu načíst oprávnění v hlavním okně aplikace phpMyAdmin. Tím dojde mimo jiné k vyčištění paměti cache databáze MySQL a načtení příslušných privilegií.

Obrázek:  4.jpg

Nastavení oprávnění k databázi

Přihlášení do databáze

Nyní se můžete z prostředí odhlásit a znovu přihlásit pod nově vytvořeným uživatelem. Pokud budete ručně nastavovat konfigurační soubor nějaké webové aplikace, mohou být tyto informace zadány v následujícím tvaru:

mysql://uživatelské_jméno:heslo@jméno_počítače/jméno_databáze

Pokud máte databázi a webovou aplikaci umístěnou na témže počítači, pak se místo jména počítače uvádí localhost . 

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »