přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

ubuntu.png

Vydání Ubuntu patří mezi takové události ve světě Linuxu, které přesahují i jeho hranice. Zpravidla se mu věnují i média, která o Linuxu nepíší. Ať se to někomu líbí nebo ne, Ubuntu je dnes nejpopulárnější distribucí, minimálně mezi běžnými uživateli, proto je kolem něj takový rozruch. Nejinak je tomu i při vydání podzimní verze Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex.


Lidé, kteří uvažují o tom, zda si nové Ubuntu nainstalovat, vždy zvažují všechna pro a proti. Ať už jsou to ti, kteří běží na starších verzích, nebo ti, kteří by rádi na Ubuntu přešli z jiných systémů. Jarní verze Ubuntu totiž byla ta s delší podporou a uživatelé si ji pochvalují jako spolehlivou. Co navíc tedy nabízí nová verze? V tomto článku bych se chtěl podělit o praktické zkušenosti s třítýdenním používáním Ubuntu a poreferovat o novinkách, které potěší nejednoho uživatele.

Instalace a upgrade

Instalace se prakticky nezměnila. Vylepšen byl pouze nástroj na rozdělení disku (viz zápisek v blogu Instalátor Ubuntu má nový nástroj), který získal nové náhledy rozdělení disků, které jsou přehlednější a ulehčí tak „krájení" disku na oddíly, což je vždycky choulostivá operace.

Nový nástroj pro dělení diskuNový nástroj pro dělení disku

Na svých počítačích jsem prováděl upgrade. Na notebooku jsem přecházel z Ubuntu 8.04 64 bit již tři týdny před vydáním, tedy pár dní po vydání bety, a nutno říci, že se upgrade nepovedl, systém zatuhl při přihlašování, navíc jsem měl zablokovanou síťovou kartu, protože mám tu, kterou vývojové verze nového kernelu poškozovaly. Tudíž mi nebyla platná ani čistá instalace beta verze.

Naštěstí existuje služba Daily build, která nabízí ke stažení obrazy aktuální sestavení Ubuntu, v nichž byl problém se síťovou kartou již vyřešen. Na stolním počítači (32 bit) jsem upgradoval den před vydáním finální verze, upgrade proběhl bez větších problémů. Stejně jako na notebooku se však projevovala chyba, se kterou jsem se po čisté instalaci nesetkal. Systém se při bootování nepříjemně dlouho zasekl na síťových rozhraních.

Vzhled pracovního prostředí

V této recenzi jsem se rozhodl jít od obalu až k jádru distribuce. A výchozí vzhled distribuce lze přirovnat k obalu. Jak praví zkušenosti téměř ze všech odvětví, dobrý obal prodává. Nejinak je tomu i u operačního systému. Linuxové distribuce, a Ubuntu není výjimkou, mají tu výhodu, že vzhled lze výrazně přizpůsobit, což trochu potlačuje důležitost vzhledu výchozího. To ale nic nemění na tom, že je důležitý. Stará se totiž o první dojem a používá se na screenshotech v různých článcích a recenzích, na základě kterých si lidé dělají o systému obraz.

Bohužel v tomto neudělalo Ubuntu od minulé verze ani krůček kupředu. Výchozí vzhled je prakticky totožný s tím, co nabízela jarní verze a významně se nezměnil již dva a půl roku. Přitom o novém vzhledu se mluví již více než rok. Původně měl být součástí již jarní verze, ale kvůli tomu, že nebyl dopracován, byl přesunut na podzim. Jednalo se o hnědooranžové tmavé téma, které však uživatelé odmítli tak výrazně, že bylo staženo ještě před vydáním betaverze.

Pokus o nový tmavý vzhled neuspělPokus o nový tmavý vzhled neuspěl

Staré osvědčené téma Human s opravdu špatným wallpaperem, což uživatelé taktéž odmítli. Proto se zhruba dva týdny před vydáním v aktualizacích objevilo lehce inovované téma, které mělo zajímavě vypadající panely. Celou genezi hledání vzhledu můžete vidět v mém zápisku do blogu. Bohužel se ukázalo, že toto řešení, které je postavené na vložení pozadí do panelu, není dostatečně flexibilní, protože panely nemění vzhled při změně tématu a pozadí nebylo uzpůsobené změnám šířky panelu. Proto bylo toto řešení pár dní před vydáním finální verze opět smeteno se stolu. Výsledkem celého procesu je, že máme úplně stejný vzhled jako v jarní verzi. Pokud vás však tmavé téma zajímá, můžete ho vyzkoušet. Nachází se mezi záložními tématy v nastavení prostředí.

Výsledný vzhled Intrepid Ibex - neohrožený kozorožecVýsledný vzhled Intrepid Ibex - neohrožený kozorožec

Prostředí Ubuntu - GNOME

Ubuntu je distribuce založená na prostředí GNOME, takže vždy platí, že většina novinek v Ubuntu pochází Z GNOME. Nyní mohou tvůrci Ubuntu ocenit své rozhodnutí zaměřit se pouze na GNOME, ušetřili si totiž mnoho problémů, které musí řešit ostatní distribuce, přecházející na KDE4. Něco jiného budou asi říkat vývojáři a uživatelé Kubuntu, ale samotné Ubuntu a jeho uživatelé zůstali KDE4 a jeho aplikací víceméně ušetřeni. V případě GNOME 2.24, které se v novém Ubuntu nachází, se nejedná o žádnou revoluci, ale o stabilní a spolehlivé prostředí. Pokud vás zajímá, co nového se v GNOME 2.24 nachází, přečtěte si dvojčlánek, ve kterém se nové verzi tohoto prostředí věnuji detailněji. Zde se zmíním jen o nejdůležitějších novinkách, které mají dopad na uživatele Ubuntu.

Ubuntu 8.10 Intrepid IbexUbuntu 8.10 Intrepid Ibex

Přibyla nová aplikace - kecálek Empathy, který sice zvládá jako jeden z mála volání po Jabberu, ale prakticky je nepoužitelný. Má zatím pouze nejzákladnější funkce a navíc padá téměř pořád. Novým, zajímavým appletem pro panel je Hamster (balíček hamster-applet), můžete si pomocí něj měřit čas, který strávíte nad různými činnostmi. Hamster je také schopen vytvářet výstupy v podobě záznamů a grafů. Další applet pro panel - Deskbar - se dočkal vylepšení, nyní umí počítat a vyhledávat i na Wikipedii. Kompletně nového redesignu se dočkal VoIP klient Ekiga. Kromě nového vzhledu má také podporu nových kodeků videa a protokolu SIP.

Nautilus - více karetNautilus - více karet

Nautilus, který je výchozím správcem souborů v Ubuntu, nyní zvládá více karet v jednom okně. Evolution, který je nejen poštovním klientem, nyní umí psaní zpráv v externím editoru (balíček evolution-plugins-experimental), naopak stále neumí propojení s MS Exchange 2007 (prý v další verzi). Konečně však opravdu funguje propojení na Google Calendar a přibylo k němu i propojení na kontakty v Gmailu. Vylepšený je také grafický konfigurační nástroj Rozlišení obrazovky, pomocí něhož můžete nastavit externí monitor atd. Nyní podporuje XrandR 1.2, který umožňuje nastavit několik monitorů, a změny se projevují okamžitě, není nutný restart prostředí. Bohužel proprietární ovladače NVIDIA a ATI, které se nachází v novém Ubuntu, XrandR 1.2 nepodporují.

Rozlišení obrazovkyRozlišení obrazovky

V novém Ubuntu byl také změněn způsob vypínání systému. Samozřejmě nic se nezměnilo na vypínání systému přes nabídku Systém. Pokud jste však byli zvyklí systém vypínat přes červený čtvereček v pravém horním rohu, čeká vás změna. Nyní jej totiž nahradil applet pro rychlé přepínání uživatelů, který kromě klasických voleb Odhlásit, Uspat do paměti, Uspat na disk, Restartovat a Vypnout obsahuje také přepínání do jiných účtů a také do účtu hosta. To je další z novinek v Ubuntu.

Možná jste se občas dostali do situace, že chcete někomu půjčit počítač, ale nechcete, aby měl přístup k nějakým vašim datům nebo systém jakkoli měnil. Pro tyto účely je tu účet host, který má omezené možnosti a slouží pouze k dočasné práci. Kromě tohoto má applet pro rychlé přepínání mezi uživateli také podporu stavů - přítomen, pryč, zaneprázdněn, odpojen tak, jak je známe z IM programů. S nimi také umí spolupracovat. V případě Pidginu jednosměrně (pokud změníte stav v Pidginu, změní se v appletu) a v případě Empathy dokonce obousměrně (změna stavu v appletu se projeví v klientovi). Pokud by se podpora tohoto rozšířila i mezi další klienty, mohlo by se jednat o zajímavou funkci. Stačilo by nastavit stav jednou a převzaly by ho všechny zapnuté programy, které tuto funkci využívají. Pokud přecházíte ze starší verze, ať už upgradem nebo čistou instalací se zachováním domovského oddílu, systém vám nabídne nahrazení starého appletu za nový. Ve vývojových verzích se na toto nemyslelo a v rohu zůstal starý nefunkční applet pro vypínání.

Software v Ubuntu

Na jaře jsem psal, že základní repozitáře obsahují skoro 25 tisíc balíčků, v této podzimní verzi to je ještě o tisícovku více a společně s Debianem, se kterým sdílí (od něhož přebírá) značnou část repozitářů, má nejširší nabídku programů. Prakticky každý v nich najde vše, co potřebuje. Stejně jako v minulých verzích, ani nyní Ubuntu neobsahuje proprietární software, takže věci jako ovladače ke grafické kartě, kodeky apod. musíte stále doinstalovat dodatečně, systém se o to ale většinou postará za vás. Nástroj Ovladače hardwaru (dříve Správce nesvobodných ovladačů) má přepracované rozhraní a instalace proprietárních ovladačů je s ním ještě jednodušší.

Ovladače hardwaruOvladače hardwaru

V jarním vydání se poprvé objevil zvukový server PulseAudio, který podporuje softwarové mixování. Nabízí sice pokročilé funkce jako ovládání hlasitosti jednotlivých aplikací, na druhou stranu zatěžuje procesor, což může být na starších počítačích znát. I když se PulseAudio v tomto od minulé verze zlepšil, stále má problémy s mixováním při běhu programů, jako je Skype. Z tohoto důvodu považuji PulseAudio pro běžné uživatele spíše za negativum než pozitivum. Naštěstí se ho můžete stále jednoduše zbavit. Na rozdíl od minulé verze však nestačí pouze odinstalovat balíček pulseaudio, ale musíte odstranit i nastavení, v Synapticu to je volba Úplně odstranit.

Nové Ubuntu také obsahuje dlouho očekávaný Network Manager 0.7, který výrazně rozšiřuje možnosti připojení. Nyní byste měli v NM bez problémů nastavit připojení nejen drátové a bezdrátové, ale i ADSL nebo mobilní připojení. V Network Manageru už jsou předvolené nastavení pro T-Mobile, Telefonicu nebo Vodafone. Jednoduše už lze nastavit i VPN.

Připojení k internetuPřipojení k internetu

Jak už to bývá, kolem data, kdy se zmrazují repozitáře vycházející distribuce, vycházejí i nové verze důležitých programů. Někdy se ještě dostanou do distribuce, někdy musí počkat na další verzi. Smůlu má letos OpenOffice.org 3, jehož vývoj nabral zpoždění a vývojáři Ubuntu nabyli dojmu, že finální verze už do vydání distribuce nevyjde. Ona nakonec vyšla dva týdny před, ale nikdo z tvůrců distribuce již nepodlehl žadonění uživatelů. Argumentem bylo, že dva týdny jsou málo na otestování tak důležité části, jakou kancelářský balík je. Naštěstí jde jednoduše doinstalovat, stačí přidat následující zdroj:

http://ppa.launchpad.net/openoffice-pkgs/ubuntu intrepid main

Podrobný návod naleznete v článku Instalace OpenOffice.org 3 v Linuxu. Používám jej už zhruba dva týdny a setkal jsem se jen s drobnějšími problémy. Nový Oo.org se do distribuce nevešel, ale GIMP 2.6, který vyšel také nedávno, štěstí měl a v Ubuntu 8.10 jej naleznete.

Naprosto mimo zájem veřejnosti se v Ubuntu objevila grafická nadstavba pro firewall jménem uwf. Ten byl v minulé verzi vybrán jako výchozí. Bohužel neměl žádnou grafickou nadstavbu, omezené možnosti a velmi nedostatečnou dokumentaci. Guwf umožňuje velmi jednoduše naklikat základní pravidla firewallu.

Gufw - grafické rozhraní pro nastavení firewalluGufw - grafické rozhraní pro nastavení firewallu

Velkou změnou, která částečně ovlivní i uživatele Ubuntu, je přechod z KDE3 na KDE4. Snad každý uživatel GNOME používá aspoň jednu jedinou aplikaci z KDE. V nové verzi distribuce se tak setkáte s novými verzemi celé řady programů, které byly přepsány do Qt4. Jednou z výjimek, a musím dodat bohudík, je Amarok, který se v distribuci nachází ve verzi 1.4. Některé distribuce Amarok 2 již zahrnují do nových verzí, ač je stále ve fázi vývoje. Zkoušel jsem jej do Ubuntu nainstalovat a po půl hodině jsem se musel s pokorou vrátit ke staré verzi.

Drobnosti

Šifrovaná složka

Další praktickou novinkou je šifrovaná složka v domovském adresáři, která se jmenuje Private (Soukromé). Nabízí tak jednoduchou cestu, jak si chránit citlivé data. Při instalaci byste měli být dotázáni, zda chcete tuto funkci aktivovat, poté musíte zadat heslo, kterým bude přístup do složky chráněn. Nemusíte tedy mít šifrovaný celý disk, stačí, když do složky Private nakopírujete data, která nechcete, aby přišla do rukou někoho jiného. Abych pravdu řekl, tak si nejsem jistý, jestli se to s touto funkcí myslí v Ubuntu vážně. Ani při jednom upgradu mi nabídnuta nebyla, při standardní instalaci RC verze také ne. Narazil jsem na ni pouze při instalaci alternate verze.

Instalace doporučených závislostí

Správce softwaru má trošku jiné výchozí nastavení než v minulé verzi. V souladu s Debian Policy Manual jsou kromě přímých závislostí s balíčkem instalovány i tzv. doporučené závislosti, které sice nejsou nutné pro běh programu, ale můžou se hodit. Pokud se vám toto chování nelíbí, můžete ho natrvalo vypnout nastavením APT::Install-Recommends v souboru /etc/apt/apt.conf.

DKMS (Dynamic Kernel Module Support)

Tento nástroj vyvinula společnost DELL, aby si usnadnila distribuci ovladačů, které nejsou součástí jádra. Asi každý, kdo někdy upgradoval jádro, se setkal s problémy, které způsobovaly ovladače. DKMS tyto problémy řeší. Dokáže totiž po aktualizaci jádra automaticky přeložit ovladače. Od verze 8.10 je DKMS výchozí součástí distribuce.

Lokalizace

Lokalizace nového Ubuntu je jako již tradičně velmi dobrá. Samotné GNOME je prakticky kompletně přeloženo a nástroje specifické pro Ubuntu jsou v drtivé většině případů přeloženy taky. Během vývojových verzí však Ubuntu mělo s lokalizací problémy. Často se stávalo, že zůstaly nepřeložené celé aplikace. Postupně se to zlepšovalo, ale i nyní občas narazím na řetězce, které jsou v upstreamu a jiných distribucích prokazatelně přeložené.

Jádro a hardwarová podpora

Ubuntu 8.10 obsahuje jádro 2.6.27, které je považováno za velký skok v podpoře hardwaru. Tuto skutečnost mohu potvrdit, nové jádro dokázalo vyřešit poslední detaily podpory mého notebooku a nyní můžu říct, že jej podporuje ze 100 %.

Na druhou stranu jsem se nikdy nesetkal s tolika problémy jako tentokrát. Nebudu zde zmiňovat chybu, která ničila síťové karty s ovladačem e1000e, protože problém byl vyřešen dávno před vydáním ostré verze Ubuntu. Narazil jsem však na další problémy. Ovladač mé síťové karty způsobuje při připojení do šifrované sítě kernel panic, což je dost nepříjemná chyba. Bohužel kernel panic se začal objevovat i na druhém počítači, který má úplně jiný hardware, což už mě docela rozladilo, protože jsem se nikdy za ty roky, co Linux používám s podobně nepříjemnými problémy nesetkal.

Na notebooku se mi také stávalo, že se systém po návratu ze šetřiče obrazovky nebo z vypnutého monitoru již neprobudil, našel jsem jen totálně zamrznutý X server s wallpaperem a ničím jiným. Toto se mi pravděpodobně podařilo eliminovat parametry noapic a nolapic při bootování.

Když už jsem u těch problémů, tak po aktualizacích, pár dní před ostrou verzí, mi systém odmítl nabootovat kvůli problému s uuid, který nepostihl pouze mě. Takovýto problém v téměř finální verzi mě docela překvapil. Zhoršení také pozoruji při připojení do šifrované sítě (konkrétně Eduroam, který je na většině vysokých škol). Kromě pravidelného kernel panic mám problémy i se signálem. Pokud nesedím přímo pod AP, mám problém se vůbec připojit, v minulé verzi to bylo mnohem lepší.

Pozitivně naopak hodnotím zlepšení podpory grafické karty (mám X3100) a výkonu 3D desktopu, na rozdíl od minulé verze nezaznamenávám prakticky žádné vytěžování procesoru při přehrávání filmů a náročnějších efektech, vše je naprosto plynulé.

Nové Ubuntu celkovým pohledem

Z celého článku lze vycítit, že mé dosavadní zkušenosti s Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex nejsou zrovna pozitivní. Musím se přiznat, že jsem prošel několika stádii. Zpočátku jsem byl z distribuce opravdu nadšený, protože již měsíc před vydáním se v ní pracovalo perfektně. Když vzpomenu na Gutsyho, kde ještě čtrnáct dní před vydáním padaly aplikace jako hrušky, musím říct, že se Intrepid chová velmi dobře.

Bohužel problémy, které popisuji v předchozím odstavci, mi dobrý pocit z nového Ubuntu zkazily. Jedna věc je, když vám spadne aplikace, a druhá, když systém vytuhne tak, že pomůže jen tvrdý restart. A když se s takovými problémy setkám na dvou zcela odlišných počítačích, tak mi z toho vychází, že mám buď obrovskou smůlu, nebo není nové Ubuntu zdaleka tak bezproblémové jako jarní vydání - Hardy Heron.

Jaké je tedy mé doporučení pro ty, kteří uvažují o přechodu na novou verzi? Pokud je váš hardware dobře podporován a nutně nepotřebujete některou z vlastností nové verze, klidně ještě nějaký čas zůstaňte na verzi 8.04, která má prodlouženou podporu a je odladěná.

Pro srovnání si můžete přečíst recenzi na starší verzi: Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Nahoru

Příspěvky

Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Michal Kucera 30. 10. 2008, 10:17:21
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem si jistý, ale asi jste udělal recenzi na UBUNTU 8.10 Release Candidate, protože ať se dívám jak se dívám, tak jsem nikde nenašel plnou verzi ubuntu. Tudíž je ještě stále v procesu, kdy se mají hledat a hlásit chyby a ne instalovat jako produktivní systém. Je totiž možné že se stále ještě pracuje na různých opravách včetně těch bugů, které se u Vás objevili. Pokud možné náhlasil bych tyto bugy.
Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Vojtěch Trefný 30. 10. 2008, 11:38:02
Odpovědět  Odkaz 
Vzhledem k tomu, že finální vydání je dnes, tak toho moc opravit nestihnou ;-)
Re:Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Michal Kučera 30. 10. 2008, 14:52:20
Odpovědět  Odkaz 
Tak to je zajímavé, protože všude na webu vidím jen RC verzi. Já bych to tipoval tak na toho 31.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Jiří Eischmann 30. 10. 2008, 15:17:38
Odpovědět  Odkaz 
Musíte si uvědomit, že nejsme pupek světa :-) V USA mají teprve devět ráno. Samozřejmě je možné, že se to zpozdí do zítřka, ale pravděpodobnější je, že to vyjde v našich večerních hodinách, jako tomu bylo u minulých verzí.
Re:Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Michal Kucera 30. 10. 2008, 15:49:18
Odpovědět  Odkaz 
Tak sorry už je intrepid ibex venku.
Jiří Eischmann Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Jiří Eischmann 30. 10. 2008, 15:03:53
Odpovědět  Odkaz 
Za začátku jasně píši, že se jedná o zkušenosti nabyté z třítýdenního používání vývojových verzí. Ano, asi by bylo spravedlivější nechat to sednout a začít to zkoušet až od finální verze a recenzi vydat za měsíc. Jenže všem uživatelům, kteří běží na starší verzi dnes naskočí výzva k upgradu a potřebují si udělat obrázek o tom, co je čeká a zda raději nemají vyčkat. Takovým lidem je recenze za měsíc na nic. Navíc toto není zdaleka moje první testování Ubuntu na to, abych dokázal na základě vývoje odhadnout, jak kvalitní bude finální verze. Recenzi jsem uzavíral včera. Teď jsem aktualizoval repozitáře a je tu jedna bezpečnostní aktualizace o velikosti 64kB, ta toho asi moc nezmění, nemyslíte? Taky bych mohl udělat recenzi na základě zkušeností z několika dní. Hodil bych si nové Ubuntu do virtuální mašiny, kde je jako ve vákuu, nastřílel screenshoty, víceméně opsal release notes a bylo by. Já zastávám názor, že se ten systém musí opravdu používat, aby člověk zjistil, jestli má nějaké přednosti a slabiny, proto jsem měl Ubuntu od alfa verze ve virtuální mašině a od betaverze na produkční mašině. V minulé verzi to docela šlo, v případě Intrepidu to bylo nakonec docela sebeobětování.
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Daniel Milde 30. 10. 2008, 13:56:09
Odpovědět  Odkaz 
Trochu mě zaráží rozporuplnost vašich dvou článků.

http://my.opera.com/Sesivany/blog/2008/10/13/nove-ubuntu-je-proste-bo

V prvním článku, kde hodnotíte beta verzi 8.10 si libujete, jak je stabilní. A teď naopak RC kritizujete za nestabilitu. Jsem z toho krapet zmaten.
Jiří Eischmann Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Jiří Eischmann 30. 10. 2008, 15:14:45
Odpovědět  Odkaz 
Článek na blogu jsem psal po dvou dnech používání Ubuntu, recenzi jsem psal po třech týdnech. I v závěru článku píši, že jsem byl z Ubuntu ze začátku nadšený. Ono se týče aplikací, konfiguračních nástrojů, prostředí atd. ta distribuce funguje velmi spolehlivě a tak jak má. Pak se ale vezmete notebook ven, kde se připojíte k šifrované síti a celý systém pravidelně zamrzává, Necháte o na hodinu běžet, vrátíte se a najdete ho opět zamrznutý, tentokráte z jiného důvodu. Na stolním počítači vám běží spolehlivě Ubuntu 8.04, upgradujete a začne opět co čtvrt až půlhodiny zamrzávat. Na takové chyby člověk nepřijde hned a to si pak řeknete, že je lepší, když vám občas spadne nějaká ta aplikace než celý systém.
Re:Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Daniel Milde 30. 10. 2008, 16:04:28
Odpovědět  Odkaz 
Ok, už chápu. Občas také vydám ukvapeně příliš optimistický článek..
Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
patnik 15. 02. 2009, 10:41:33
Odpovědět  Odkaz 
Na NTB Sony Vaio vgn 21n blbne wifi a gnome power management ( V 8.04 bylo v pořádku ). Funkční klávesy nejdou ( V 8.04 taky nešly ), je trochu rychlejší při startu - celkově nedoporučuju. Mohlo by to být upgreadem, možná by byla lepší čistá instalace. Teď se každý uživatel chová trochu jinak, tzn. 8.10 dělá při stejném nastavení u každého jiné HW chyby :-).
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Jaroslav Slezák 30. 10. 2008, 15:52:39
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu 8.10 před chvilkou vyšlo ;-)

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download
Vojtěch Zeisek Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Vojtěch Zeisek 30. 10. 2008, 16:26:19
Odpovědět  Odkaz 
No, já nevím... To GNOME prostě není ono... Ale to je věc názoru. Kdyby jen v Canonicalu na KDE tak ne*i... To by to pak stálo za úvahu. Ale Kubuntu jaksi není dotažené...
Vojtěch Zeisek Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Vojtěch Zeisek 30. 10. 2008, 16:26:25
Odpovědět  Odkaz 
No, já nevím... To GNOME prostě není ono... Ale to je věc názoru. Kdyby jen v Canonicalu na KDE tak ne*i... To by to pak stálo za úvahu. Ale Kubuntu jaksi není dotažené...
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
garcia 30. 10. 2008, 19:06:55
Odpovědět  Odkaz 
no neviem co si mam o 8.10 mysliet.. z jednej strany je to super a vela veci mi to vyriesilo... ale na druhu stranu mi to obcas vytuhne (hocikedy) s tym ze mi ostane biela obrazovka a uz len hard reset... empathy nepouzitelne.. epiphany browser s webkitom uplne nepouzitelne a casto crashuje.. takze zatial su moje pocity zmiesane..
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Václav 30. 10. 2008, 22:21:17
Odpovědět  Odkaz 
Dělal někdo korekturu? Mám problémy s pochopením některých slovních spojení i významů vět. Perličkou je "Nebudu zde zmiňovat chybu" ...kterou zde zmiňuji dvakrát...

Omlouvám se, ale nemohl jsem si pomoct. Pan Eischmann, ač většinou věrný kvalitám Hardy Heron, tentokrát podlehl úrovni Intrepid Ibex. ;-)

A nejspíš i já...
GVFS ?
FT 31. 10. 2008, 09:02:25
Odpovědět  Odkaz 
Díky za supr recenzi! Jak je to s tím dokončením přechodu na GVFS?? Jde ož obnovovat soubory z koše?
Jiří Eischmann Re:GVFS ?
Jiří Eischmann 31. 10. 2008, 10:53:22
Odpovědět  Odkaz 
Ano, obnovování souborů z koše funguje.
Jinak mám další doplňky a korekce k recenzi, na které jsem pozapomněl nebo na ně přišel až po napsání recenze:
1. otestoval jsem připojení do šifrované wifi sítě s backportovanými ovladači a vypadá to, že je problém vyřešený, za dvě hodiny žádný kernel panic, takže pokud ten problém máte taky, instalujte balíček: linux-backports-modules-intrepid
2. v novém Ubuntu je vyřešený také problém s nadměrným opotřebováváním pevných disků kvůli častému parkování hlaviček. Nyní je tam skript, který při běhu na baterii povoluje parkování hlaviček cca jednou za minutu a při běhu ze zdroje vůbec, je však potřeba aktivovat LAPTOP MODE, což učiníte v souboru /etc/default/acpi-support přepsáním hodnoty false na true v řádku ENABLE_LAPTOP_MODE.
3. nevím, proč, ale nové Ubuntu vypustilo novou verzi Ekigy, původně to měli špatně napsané i v poznámkách k vydání. Platí tedy, že je tam stará Ekiga 2, místo Ekigy 3.
Re:Re:GVFS ?
FT 1. 11. 2008, 13:27:20
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl sem se ještě zeptat, proč nikde není zmínka o slideshow během instalace (která měla v tomto vydání být). Už ale vím proč, žádná totiž není.. :-(

"A slideshow during the installer was planned for 8.10, but has been deferred to 9.04."

Tak snad příště..

Stejně dopadla i podpora různých pozadí, na různých plochách v GNOME, na které sem se těšil.
viz - http://gsocblog.jsharpe.net/

Jinak, co připojování archivů, to se do vydání dostalo, ne??
A diskový manažer.. přibyl nějaký??
nový design ??
FT 31. 10. 2008, 09:31:36
Odpovědět  Odkaz 
Jináč, s tým "novým" designem se fakt předvedli...
Sifrovana slozka
LostSoul13 2. 11. 2008, 14:12:15
Odpovědět  Odkaz 
Jak to funguje s tou sifrovanou slozkou? Chapu to dobre, ze obsah vidi pouze uzivatel, ktery ji vytvoril, cili co se pouziva jako klic, heslo? A co kdyz si ho zmenim, to prestne fungovat a pokud ne, co brani rootovi, aby zmenil heslo uzivatele a prihlasil se pod nim a precet obsah te slozky?
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Daniel Milde 3. 11. 2008, 16:50:24
Odpovědět  Odkaz 
Asi jste měl opravdu smůlu :)

Ubuntu 8.10 jsem nainstaloval na 3 stroje (2x desktop + 1x notebook) a žádná nestabilita se nekonala. Žádné tuhnutí X serveru ani kernel panic při připojení do šifrované wifi. I Eduroam jede úplně normálně.

Pouze jednou se mi stalo, že se notebook správně neprobudil ze spánku, jinak vše v pořádku.
Jiří Eischmann Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Jiří Eischmann 4. 11. 2008, 02:00:41
Odpovědět  Odkaz 
Nebo jste měl vy štěstí, sleduju zkušenosti lidí ve fórech, zkušeností známých atd. a zatím se mi ten verdikt potvrzuje. Těch problémů je dost. Jinak Ubuntu tuhne na šifrované sítí jen s určitými kartami od Intelu, navíc to řeší jeden balíček, už jsem to tu v diskusi psal.
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Tomáš Vitásek 4. 11. 2008, 00:17:46
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

tak jak jsem si to tak nějak pročítal, tak mne ani toliko nemrzí, že jsem nepřešel na novou verzi Ubuntu. Stále jedu na 8.04, která má dlouhou podporu a jedu od nahození systému bez jediného problému - snad jen pár zatuhnutí opery, ale to přesně nevím, co za to může (Opera? / Ubuntu?) .. Co se vzhledu týče, tak jsem se rozloučil s gigantem jménem GNOME, takže to, že v nové verzi je i nová verze tohoto graf. rozhrání mne toliko netrápí. Hardwarově jsem bez nejmenšího problému - snad na čtečku otisků prstů, ale stejně bych ji nepoužíval, takže...?

Asi počkám na 9.04 s čím přijde.. .)
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Gabo 4. 11. 2008, 10:31:44
Odpovědět  Odkaz 
Bohužiaľ musím súhlasiť s autorom článku a potvrdzujem negatívne skúsenosti s Intrepid Ibex. Po inštalácii som bol sprvu(!) nadšený:

* Perfektná detekcia nového hardvéru vďaka (vďaka novému kernelu)
Bluetooth myška ktorá v Hardy Heron nefungovala, zrazu funguje automaticky
* Nový network applet je perfektný. Striedal som ethernet, wifi, gprs jedna radosť. Všetko na jeden klik.
* Systém bootuje a vypína rýchlešie (subjektívne)
* Uspávanie funguje (rovnako dobre ako v HH)

Prvotné nadšenie vystriedalo po 2 dňoch doslova zdesenie. Začalo to asi takto.

* Náhodné odpájanie ethernetu(!) v cca 5-10min intervaloch
* Eclipse po zatvorení ostal vysieť v pamäti (futex_wait) Vyriešilo sa to súčasným doinštalovaním staršej verzie z repozitárov. Podotýkam že v HH funguje bez problémov.
* Uspávanie prestalo fungovať
* Systém prestal bootovať
* Recovery mód hlási "Kernel panic"
* PAFF!

A bolo to tak nádejné. Samozrejme nemám chuť to ani riešiť. Starý systém mám funkčný na samostatnej partícii. Túto verziu pravdepodobne preskočím. To isté doporučujem aj ostatným. A samozrejme starý vyladený systém ani náhodou nemažte.
Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
massmailer 4. 11. 2008, 11:30:52
Odpovědět  Odkaz 
Ja som s 8.10 velmi spokojny...
Jak sa hovori... kolko ludi tolko chuti
Neviem ci by som tie tovje problemy s 8.10 daval za vinu LEN OS...
Re:Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Jozef 4. 11. 2008, 12:53:16
Odpovědět  Odkaz 
Človeče, tu neide o chuť. S úspechom používam Ubuntu od verzie 6.06 ako primárny systém. Na momentálnom hardvéri od 7.04. Doteraz absolútne bez problémov.
Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Gabo 5. 11. 2008, 12:45:23
Odpovědět  Odkaz 
Beriem späť svoje doporučenie o preskočení verzie 8.10. Bolo to trochu unáhlené od zlosti :) Uznávam. Vyšli totiž prvé aktualizácie kernelu a zároveň zmizli aj uvádzané problémy.
Re:Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
FT 6. 11. 2008, 13:45:26
Odpovědět  Odkaz 
Osobně myslím, že kdyby s tím vydáním dva týdny počkali, nic by se nestalo.
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Radim 5. 11. 2008, 08:22:53
Odpovědět  Odkaz 
včera jsem si poskládal nový počítač a dal jsem na něj Ubuntu 8.10, 64 bit. Instalace bezproblémová, rychlá, drivery jedou a to, co mě potěšilo nejvíce je, že mi hned po nainstalování fungoval Wacom tablet. V 8.04 jsem kvůli tabletu musel editovat xorg.conf, teď už nemusím :-)
Ďalšie opravy
Gabo 5. 11. 2008, 19:30:19
Odpovědět  Odkaz 
Vývojári veľmi dobre reagujú. Vyšli ďalšie opravy. Medzi inými opravy prehrávača Totem, ktorý mal problémy s načítaním tituliek a prehrávaním niektorých DVD.
Displaymanager :-(
petr83 5. 11. 2008, 21:18:09
Odpovědět  Odkaz 
"vylepšený je také grafický konfigurační nástroj Rozlišení obrazovky" ... To je sice pekne, ale narozdil od puvodniho displaymanagera neumi zmenit typ ovladace, nelze jej v grafickem rezimu donutit, aby mi zobrzoval i vyssi rozliseni nez 800x600.
Fakt by to potrebovalo neco na zpusob konfiguracniho centra DrakX ci Yast (Mandriva, openSUSE) :-(
Jiří Eischmann Re:Displaymanager :-(
Jiří Eischmann 5. 11. 2008, 23:39:10
Odpovědět  Odkaz 
Je to kvůli tomu, že X server už by si měl rozlišení korektně nastavit sám. Proto už v minulé verzi byl z nabídky vypuštěný displayconfig-gtk, i když v distribuci stále byl, nyní už chybí úplně. Fakt je ten, že automatické nastavení funguje mnohem lépe než dříve a v drtivé většině případů nemá člověk problém, ale souhlasím s vámi, že tam měl ten program pro všechny případy zůstat.
Ivan Bíbr Re:Re:Displaymanager :-(
bibri 7. 11. 2008, 05:49:25
Odpovědět  Odkaz 
Souhlas - měl by tam být, Dáváme ho proto na DVDčka CZ verze, že Jirko ;-)
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
bulharos 11. 11. 2008, 20:57:10
Odpovědět  Odkaz 
mate tam chybu..firewall se jmenuje ufw a ne uwf
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Fajkie 16. 11. 2008, 22:35:03
Odpovědět  Odkaz 
Vážení,

není nad vlastní zkušenost, UBUNTU provozuji od verze 7.04, nejprve na stolním počítači, nyní na notebooku ASUS, vždy zcela bezproblémově. Žádné padání, identifikace HW perfektní, prostě co dodat více. Samozřejmě, že pozadí mohl být větší výběr, OpenOffice 3 v základní instalaci také mohl být, ale je zde a funguje.
To je pro mne to hlavní, aby byly k dispozici programy, které potřebuji jako technik a samozřejmě Internet se všemi možnostmi a to zde je. Proto jsem předinstalované Visty nahradil UBUNTU 8.10 a nelituji.
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
FT 18. 11. 2008, 13:22:52
Odpovědět  Odkaz 
Ten Gufw tam opravdu je??
Já sem ho tam tedy nenašel..
Jiří Eischmann Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Jiří Eischmann 18. 11. 2008, 15:47:38
Odpovědět  Odkaz 
Ano je, musíte z repozitáře universe doinstalovat balíček gufw.
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Ludek 5. 12. 2008, 17:00:34
Odpovědět  Odkaz 
Ačkoli jsem se na verzi 8.10 těšil, downgradoval zpět na 8.04. Hardy funguje skvěle. Interpid byl na mém Lenovu s Ati kartou a externím displayem prakticky nepoužitelný. Poslední kapkou bylo neustálé "zhasínání" displeje a vyžadování hesla. Někdy stačilo zadat dva znaky, někdy žádný. Nakonec se to opakovalo v takřka 5s intervalech a protože to není jediný problém, tak mne to přestalo bavit.. ;-)
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
petr 29. 12. 2008, 19:36:02
Odpovědět  Odkaz 
No myslím si,že místo přidávání neustále nových často špatně fungujících věcí,by se měly spíše dodělat ty předchozí.Používám Hardyho a jsem přesvědčen,že i v něm je toho dost co funguje špatně,málo nebo vůbec.Jsem jen uživatel a tak vůbec nechápu proč se vydává hůře fungující distribuce než je ta starší.Toto se stalo i ve verzi 6.06 a 6.10 osobní zkušenost.
Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
gogo 3. 01. 2009, 16:06:56
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl bych se zeptat jaké parametry ubuntu 8.10 potrebuje
Jiří Eischmann Re:Recenze: Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Jiří Eischmann 3. 01. 2009, 16:56:30
Odpovědět  Odkaz 
Myslíte hardware? Ubuntu bude bezproblémově fungovat na počítači s RAM 512MB a vyšší. Myslím, že hranice přijatelnosti je tak na 384MB, ale z vlastní zkušenosti doporučuji aspoň 512. Pokud máte na počítači méně, můžete sáhnout po Xubuntu, které bez problémů funguje i na 256MB RAM. Ubuntu lze provozovat i na procesoru 500MHz, ale systém bude dost pomalý. Bez problému běží na procesorech od 1,5GHz. Na disku potřebujete pro systém a programy aspoň 5GB, i když bych doporučoval aspoň 10GB. Dále to záleží na tom, kolik uživatelských dat tam chcete mít. Grafická karta postačuje praticky jakákoliv mladší 10 let. Ubuntu provozuji i na 9 let starém počítači, kde je Athlon 1,4GHz, 512MB RAM, 40GB harddisk a prastará nVidia GeForce 2 a běží docela svižně včetně 3D efektů.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog