přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, LibreOffice 4.0 a finální Steam pro Linux

LibreOffice 4.0 a finální Steam pro Linux

dvatydny.gif

Steam pro Linux je tu. Spolu s velkými slevami. LibreOffice 4.0. KDE 4.10. Novinky ze světa webových prohlížečů.


Steam pro Linux je tu. Spolu s velkými slevami

Valve vydalo po zhruba tříměsíčním beta-testování stabilní verzi linuxového klienta herní platformy Steam. Více se o ní můžete dočíst v našem článku. Od vydání je Steam dostupný také v Centru softwaru pro Ubuntu, které je jedinou oficiálně podporovanou distribucí. Nicméně ani uživatelé ostatních distribucí nepřijdou zkrátka, protože komunitně vznikají balíčky i pro ně. Valve jim navíc oficiálně dalo zelenou, když ke Steamu přidalo licenci umožňující vytváření balíčků pro další linuxové distribuce.

Steam pro Linux – finální verze Steam pro Linux – finální verze

Příchod na Linux se Steam rozhodl oslavit tak, jak to umí nejlépe: Velkými slevami. Téměř všechny z více než šedesátky titulů pro Linux jsou až do 21. února zlevněny o 50 – 75 %. A když si do konce měsíce zahrajete Team Fortress 2, získáte ve hře tučňáka Tuxe.

I tentokrát přibylo několik zajímavých her pro Linux, nejvíce pozornosti strhla oblíbená multiplayerová střílečka Counter-Strike: Source. Valve také podle neoficiálních informací připravuje port hry Dota 2, která je aktuálně v betaverzi, ale přesto už oslovila řadu hráčů. To ale není tak překvapující, protože podle vícero vyjádření šéfa Valve Gaba Newella se na Linuxu nejspíš časem dočkáme všech her od tohoto studia. Z nezávislých her stojí za zmínku plošinovková retro akce Intrusion 2, která staví na konceptu „run and gun„ známém například z legendární Contry.

LibreOffice 4.0

Kancelářský balík LibreOffice ani v kulaté verzi 4.0 nepřichází s revolučními novinkami, ale menších vylepšení je nespočet. Nejprve se podívejme na ty společné pro všechny aplikace z balíku. Hlavičku aplikací lze vyzdobit motivy Personas určenými pro prohlížeč Firefox, správce šablon je od základu předělaný a mnoha vylepšení se dočkaly také obrázky v dokumentech – jsou lépe vyhlazovány a lze jim nastavit úroveň komprese. Dialog pro výběr stylu nově rovnou zobrazuje skutečný vzhled stylu. Dále přibylo několik nových písem a integrace aplikací do rozhraní Ubuntu Unity.

LibreOffice 4.0 s motivem Personas LibreOffice 4.0 s motivem Personas

Textový procesor Writer přidává podporu matematických výrazů v dokumentech formátu RTF a umožňuje importovat ručně psané poznámky ve formátech RTF a DOCX. Zbrusu nová je podpora importu formátu PUB aplikace Microsoft Publisher. Komentáře lze nově vztáhnout nejen na určité místo v dokumentu, ale také na výběr textu.

LibreOffice 4.0 – nové možnosti komentářů LibreOffice 4.0 – nové možnosti komentářů

Tabulkový procesor Calc rychleji otevírá rozsáhlé tabulky ve formátech ODS a XLSX. Diagramy jsou v nové verzi Calcu lépe vykreslovány a lze je exportovat jako obrázek. Přibylo také sedm nových funkcí. Nástroj pro tvorbu prezentací Impress se chlubí možností ovládat prezentace z chytrého telefonu s Androidem. Zatím je tato funkce dostupná pouze pro Linux, nicméně systémy Microsoft Windows a Apple OS X by měly přijít na řadu hned v další „malé„ verzi 4.0.1.

LibrOffice 4.0 – ovládání prezentace z Androidu LibrOffice 4.0 – ovládání prezentace z Androidu

Podrobný přehled novinek jako tradičně připravil portál OpenOffice.cz (první a druhá část).

KDE 4.10

Grafické prostředí KDE je tu s novou verzí 4.10. Mnoho součástí rozhraní Plasma bylo přepsáno za použití jazyka QML a frameworku Qt Quick, což s sebou nese například snadnější tvorbu widgetů nebo animovaných tapet. Rozšíření správce oken KWin lze snadno instalovat přímo z nastavení, aniž byste museli otevřít webový prohlížeč. Globální nabídka dostala několik nových možností. Díky novému nástroji Nepomuk Cleaner může uživatel snadno spravovat data, která se používají k sémantickému vyhledávání.

KDE 4.10 ve výchozím nastavení KDE 4.10 ve výchozím nastavení

Textový editor Kate nově zobrazuje upozornění přímo v hlavním okně, takže vás nebude obtěžovat vyskakovacími okny. Prohlížeč dokumentů (především PDF) Okular umí rychleji přibližovat obsah dokumentu a „spotřebovává„ při tom méně operační paměti než dříve. Gwenview, správce obrázků, přidává podporu Aktivit a naučil se prohledávat adresáře rekurzivně. Organizér Kontact a správce souborů Dolphin zase slibují výrazně vyšší rychlost. Pro oddych od práce je tu potom nová logická hříčka Picmi.

KDE 4.10 – hra Picmi na procvičení mozkových závitů KDE 4.10 – hra Picmi na procvičení mozkových závitů

Novinky ze světa webových prohlížečů

Nové verze prohlížeče Google Chrome (resp. Chromium) už nebudou pro každého, vývojáři totiž upouští od podpory některých linuxových distribucí. A nejde přitom o žádné minoritní distribuce, ale například o Red Hat Enterprise Linux 6, Debian 6 Squeeze a Ubuntu 10.04 Lucid Lynx, které si všechny zakládají na stabilitě systému. Podporovány budou pouze distribuce s knihovnou GTK+ ve verzi 2.24 a vyšší.

Norská Opera byla unikátní tím, že i přes svůj relativně nízký tržní podíl používala vlastní a konkurenceschopný engine Presto. Webové technologie se ale rozvíjí rychlým tempem a udržování vlastního enginu je čím dál náročnější. Proto Opera přechází na svobodné renderovací jádro WebKit, které využívají také Chrome a Safari a je v současnosti považováno za nejprogresivnější.

Do popředí se dostává nová technologie WebRTC, která umožňuje přímou komunikaci webových prohlížečů bez nutnosti instalovat další zásuvné moduly. Lze předpokládat, že využití WebRTC najde zejména při videohovorech, ale prakticky může nést jakýkoliv typ dat. Podporu této technologie už obsahují vývojové verze prohlížečů Google Chrome, Mozilla Firefox a Maxthon. Částečnou podporu nabízí také Opera.

Jednou větou

Ubuntu 12.04.2 LTS opravuje chyby a přináší novou verzi jádra.

Phoronix.com: Microsoft nabídne svůj kancelářský balík Office na Linuxu.

Fedora 18 už vyšla také pro procesorovou architekturu ARM.

Linux 3.6 jako první z operačních systémů podporuje OpenGL ES 3.0.

Správce fotografií digiKam vyšel ve verzi 3.0.0.

Kancelářský balík Calligra 2.6 nově obsahuje aplikaci pro spisovatele.

Služba pro streamování hudby Rdio má novou neoficiální aplikaci pro Ubuntu.

Také Last.fm vydalo novou nativní aplikaci pro Linux.

První smartphony s Ubuntu by se měly jít do prodeje v říjnu tohoto roku.

Nástroj pro vzdálený přístup TeamViewer přichází s osmou verzí.

Vyšel Minecraft pro Raspberry Pi, je určen hlavně pro výukové účely.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz