přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Neverball

Neverball

Martin Janíček - hříčka pro malé i velké.


Netradiční arkádovitá 3D hra s logickými prvky - takto krkolomně by se dala vymezit kategorie, do níž spadá můj favorit na poli linuxových her Neverball.

Vaším úkolem v ní je zajistit, aby se váš míček ve vymezeném čase dokutálel k cíli, přitom posbíral potřebné množství mincí a neopustil plochu, po níž se pohybuje. Právě tu máte na starosti vy. Za pomoci myši ji totiž nakláníte a ovlivňujete směr míče. Musíte tedy využít gravitačního zákona.

Cesta k cíli bývá mnohdy složitá. Plochy mají totiž nejrůznější tvary, mnohdy jsou zaoblené nebo plné děr. Mění se i vlastnosti povrchu: zatímco drsný koberec je docela příjemný, na skleněném povrchu míč klouže a je hůře ovladatelný. Často je zapotřebí využít teleportů, které váš míč dostanou na kýžené místo. Některé části plochy jsou pohyblivé, někdy je musíte aktivovat pomocí přepínačů. Překážek tedy existuje celá řada. Hra končí v okamžiku, když vyprší časový limit, případně když míč spadne z plochy.

Úroveň také charakterizuje množství mincí, které je nutno posbírat. Nejvyšší cenu mají modré mince, jejichž hodnota je rovna dvěma červeným nebo deseti žlutým, většinou jsou však situovány do hůře dostupných míst.

Pokud chcete být v Neverballu úspěšní, určitě se neobejdete bez dobré myši. Hra je sice ovladatelná i pomocí klávesnice, jestliže si ale chcete hru jaksepatří vychutnat, doporučuji ji používat pouze ke změně režimu pohybu kamery. K tomu slouží funkční klávesy [F1] - [F3]. První zmíněnou klávesou zajistíte, že se kamera bude okamžitě otáčet ve směru jízdy, při režimu vyvolaném [F2] bude kamera línější a při posledním režimu bude ponechán její pohyb pouze na vás. Kamerou lze rotovat pomocí levého a pravého tlačítka myši, když navíc přidržíte [Shift], bude kamera o něco rychlejší.

Neverball obsahuje 75 úrovní rozdělených podle obtížnosti do tří kategorií. První z nich je spíše tréninková, slouží k pochopení základních pravidel. Jakmile se s hrou trochu sžijete, nebudou pro vás levely této úrovně představovat problém. Pro lehce zkušenější hráče je určena sada úrovní Neverball Hard, které už vyžadují zvládnutí základních principů ovládání. Poslední kategorie nese název Mehdi's Levels a pro její úspěšné dokončení je potřeba šikovnost, postřeh a velká dávka trpělivosti.

Technické zpracování hry je velice povedené. Líbivá 3D grafika plná propracovaných textur nadchne nejednoho hráče a zvedne tak požitek ze hry na maximum. To je vykoupeno nutností hardwarové akcelerace prostřednictvím OpenGL. Neverball je doprovázen tajemnou hudbou a zdařilými zvuky. Opakování (replay) vašeho počínání lze uložit, takže se i po čase můžete pokochat svými výkony.

Stránku projektu Neverball naleznete na adrese www.icculus.org/neverball nebo na CD (zdrojový kód).

Máte-li chuť vyzkoušet svůj postřeh, procvičit trpělivost a paměť a výborně se při tom pobavit, pak je jisté, že vás Neverball nezklame.

Image

Image

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikací
Public Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

AXIS Camera Station