přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Neverball

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Neverball

Martin Janíček - hříčka pro malé i velké.


Netradiční arkádovitá 3D hra s logickými prvky - takto krkolomně by se dala vymezit kategorie, do níž spadá můj favorit na poli linuxových her Neverball.

Vaším úkolem v ní je zajistit, aby se váš míček ve vymezeném čase dokutálel k cíli, přitom posbíral potřebné množství mincí a neopustil plochu, po níž se pohybuje. Právě tu máte na starosti vy. Za pomoci myši ji totiž nakláníte a ovlivňujete směr míče. Musíte tedy využít gravitačního zákona.

Cesta k cíli bývá mnohdy složitá. Plochy mají totiž nejrůznější tvary, mnohdy jsou zaoblené nebo plné děr. Mění se i vlastnosti povrchu: zatímco drsný koberec je docela příjemný, na skleněném povrchu míč klouže a je hůře ovladatelný. Často je zapotřebí využít teleportů, které váš míč dostanou na kýžené místo. Některé části plochy jsou pohyblivé, někdy je musíte aktivovat pomocí přepínačů. Překážek tedy existuje celá řada. Hra končí v okamžiku, když vyprší časový limit, případně když míč spadne z plochy.

Úroveň také charakterizuje množství mincí, které je nutno posbírat. Nejvyšší cenu mají modré mince, jejichž hodnota je rovna dvěma červeným nebo deseti žlutým, většinou jsou však situovány do hůře dostupných míst.

Pokud chcete být v Neverballu úspěšní, určitě se neobejdete bez dobré myši. Hra je sice ovladatelná i pomocí klávesnice, jestliže si ale chcete hru jaksepatří vychutnat, doporučuji ji používat pouze ke změně režimu pohybu kamery. K tomu slouží funkční klávesy [F1] - [F3]. První zmíněnou klávesou zajistíte, že se kamera bude okamžitě otáčet ve směru jízdy, při režimu vyvolaném [F2] bude kamera línější a při posledním režimu bude ponechán její pohyb pouze na vás. Kamerou lze rotovat pomocí levého a pravého tlačítka myši, když navíc přidržíte [Shift], bude kamera o něco rychlejší.

Neverball obsahuje 75 úrovní rozdělených podle obtížnosti do tří kategorií. První z nich je spíše tréninková, slouží k pochopení základních pravidel. Jakmile se s hrou trochu sžijete, nebudou pro vás levely této úrovně představovat problém. Pro lehce zkušenější hráče je určena sada úrovní Neverball Hard, které už vyžadují zvládnutí základních principů ovládání. Poslední kategorie nese název Mehdi's Levels a pro její úspěšné dokončení je potřeba šikovnost, postřeh a velká dávka trpělivosti.

Technické zpracování hry je velice povedené. Líbivá 3D grafika plná propracovaných textur nadchne nejednoho hráče a zvedne tak požitek ze hry na maximum. To je vykoupeno nutností hardwarové akcelerace prostřednictvím OpenGL. Neverball je doprovázen tajemnou hudbou a zdařilými zvuky. Opakování (replay) vašeho počínání lze uložit, takže se i po čase můžete pokochat svými výkony.

Stránku projektu Neverball naleznete na adrese www.icculus.org/neverball nebo na CD (zdrojový kód).

Máte-li chuť vyzkoušet svůj postřeh, procvičit trpělivost a paměť a výborně se při tom pobavit, pak je jisté, že vás Neverball nezklame.

Image

Image

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikací
Public Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »