přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tuxracer

Tuxracer

Martin Janíček - dnes již klasická hra a linuxový benchmark testovaná v prosincovém čísle.


Tuxracer

Oblíbeným maskotem operačního systému GNU/Linux se stal již před lety tučňák jménem Tux (to vzniklo z písmen sousloví "Torvalds' UniX"). Ten je obsazován do mnoha her, z nichž nejznámější je bezesporu závodní 3D akce Tuxracer z produkce Sunspire Studios.

Hra nás zavádí do zasněžených hor, jejichž svahy sjíždí náš tučňák po svém bříšku. Ve vymezeném čase musí posbírat co největší množství slanečků, na které na cestě k cíli narazí.

Na různých místech jednotlivých svahů na vás čeká několik druhů povrchů. Kromě sněhu jsou to ledové plochy, které zvyšují rychlost a snižují ovladatelnost tučňáka a nezasněžená místa, která Tuxe naopak brzdí. Přirozené překážky tvoří stromy a keře. Dobrou viditelnost zajišťuje jasná obloha a horské sluníčko, počasí lze ovšem změnit. Můžete hrát dokonce ve tmě při měsíčním svitu.

Hru můžete ovládat například pomocí šipek. Zatímco levou a pravou využijete ke změně směru, horní šipka slouží k rozjetí a také k mávání křídly v letu. Dostat se do vzduchu je totiž možné díky rozmanitosti terénu. Pokud se chcete odrazit pořádně, podržte před skokem klávesu [e]. Po zvládnutí základního ovládání jistě přijde vhod klávesa [d] - na její stisk ve vzduchu reaguje Tux akrobatickými kousky. Velmi důležitá je samozřejmě také dolní šipka určená k přibrzdění.

V úvodním menu máte na výběr ze dvou možností: Buď se pustíte rovnou do závodění (Enter an event), nebo si své schopnosti procvičíte v tréninkovém módu (Practice). Pokud zvolíte první z nich, čeká na vás bohužel pouze jedna soutěž, jež se skládá ze tří závodů. V tréninku je kol o něco více, mnoho tratí lze stáhnout z Internetu a doplnit si je do seznamu soutěží. Ten je možné editovat v souboru course_idx.tcl.

Pokud si chcete vyrobit vlastní levely, je nutné vytvořit adresář obsahující následující soubory: course.tcl, elev.rgb, terrain.rgb a trees.rgb. První z nich obsahuje konfiguraci a informace o trati, zbývající jsou 2D obrázky. Doporučuji se podívat a inspirovat levely, již jsou ve hře zahrnuty. Nepovinným souborem je preview.rgb - obrázek obsahující ukázku svahu.

Změnu konfigurace Tuxracera byste v menu hledali marně, veškerá nastavení jsou uložena ve velmi podrobně okomentovaném souboru .tuxracer/options ve vašem domovském adresáři.

Graficky je hra na relativně vysoké úrovni, zejména krajina je zpracována téměř dokonale. K jejímu běhu potřebujete mít nainstalovanou podporu OpenGL. Hudba i zvuky působí uklidňujícím dojmem stejně jako celá hra.

Přestože v ní netečou hektolitry krve, bude hladina adrenalinu stoupat přímo úměrně s rychlostí svištícího tučňáka. Hra Tuxracer je docela zábavná a vhodná i pro děti. Stahovat ji můžete na adrese tuxracer.sourceforge.net/download.html případně vložte do mechaniky přiložené CD.

ilustrace 1

ilustreace 2

Nahoru

Příspěvky

Tuxracer
lukáš slaný 30. 07. 2007, 20:00:39
Odpovědět  Odkaz 
tux racer je ta nejlepši hra na světě
Tuxracer
Pitris 29. 01. 2008, 11:27:02
Odpovědět  Odkaz 
Existuje i Tuxracer pro Windows?
Vlastimil Ott Re:Tuxracer
Vlastimil Ott 29. 01. 2008, 11:30:21
Odpovědět  Odkaz 
On to ale Google fakt najde...

http://tuxracer.sourceforge.net/download.html#Windows

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikací
Public Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos