přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tuxracer

Tuxracer

Martin Janíček - dnes již klasická hra a linuxový benchmark testovaná v prosincovém čísle.


Tuxracer

Oblíbeným maskotem operačního systému GNU/Linux se stal již před lety tučňák jménem Tux (to vzniklo z písmen sousloví "Torvalds' UniX"). Ten je obsazován do mnoha her, z nichž nejznámější je bezesporu závodní 3D akce Tuxracer z produkce Sunspire Studios.

Hra nás zavádí do zasněžených hor, jejichž svahy sjíždí náš tučňák po svém bříšku. Ve vymezeném čase musí posbírat co největší množství slanečků, na které na cestě k cíli narazí.

Na různých místech jednotlivých svahů na vás čeká několik druhů povrchů. Kromě sněhu jsou to ledové plochy, které zvyšují rychlost a snižují ovladatelnost tučňáka a nezasněžená místa, která Tuxe naopak brzdí. Přirozené překážky tvoří stromy a keře. Dobrou viditelnost zajišťuje jasná obloha a horské sluníčko, počasí lze ovšem změnit. Můžete hrát dokonce ve tmě při měsíčním svitu.

Hru můžete ovládat například pomocí šipek. Zatímco levou a pravou využijete ke změně směru, horní šipka slouží k rozjetí a také k mávání křídly v letu. Dostat se do vzduchu je totiž možné díky rozmanitosti terénu. Pokud se chcete odrazit pořádně, podržte před skokem klávesu [e]. Po zvládnutí základního ovládání jistě přijde vhod klávesa [d] - na její stisk ve vzduchu reaguje Tux akrobatickými kousky. Velmi důležitá je samozřejmě také dolní šipka určená k přibrzdění.

V úvodním menu máte na výběr ze dvou možností: Buď se pustíte rovnou do závodění (Enter an event), nebo si své schopnosti procvičíte v tréninkovém módu (Practice). Pokud zvolíte první z nich, čeká na vás bohužel pouze jedna soutěž, jež se skládá ze tří závodů. V tréninku je kol o něco více, mnoho tratí lze stáhnout z Internetu a doplnit si je do seznamu soutěží. Ten je možné editovat v souboru course_idx.tcl.

Pokud si chcete vyrobit vlastní levely, je nutné vytvořit adresář obsahující následující soubory: course.tcl, elev.rgb, terrain.rgb a trees.rgb. První z nich obsahuje konfiguraci a informace o trati, zbývající jsou 2D obrázky. Doporučuji se podívat a inspirovat levely, již jsou ve hře zahrnuty. Nepovinným souborem je preview.rgb - obrázek obsahující ukázku svahu.

Změnu konfigurace Tuxracera byste v menu hledali marně, veškerá nastavení jsou uložena ve velmi podrobně okomentovaném souboru .tuxracer/options ve vašem domovském adresáři.

Graficky je hra na relativně vysoké úrovni, zejména krajina je zpracována téměř dokonale. K jejímu běhu potřebujete mít nainstalovanou podporu OpenGL. Hudba i zvuky působí uklidňujícím dojmem stejně jako celá hra.

Přestože v ní netečou hektolitry krve, bude hladina adrenalinu stoupat přímo úměrně s rychlostí svištícího tučňáka. Hra Tuxracer je docela zábavná a vhodná i pro děti. Stahovat ji můžete na adrese tuxracer.sourceforge.net/download.html případně vložte do mechaniky přiložené CD.

ilustrace 1

ilustreace 2

Nahoru

Příspěvky

Tuxracer
lukáš slaný 30. 07. 2007, 20:00:39
Odpovědět  Odkaz 
tux racer je ta nejlepši hra na světě
Tuxracer
Pitris 29. 01. 2008, 11:27:02
Odpovědět  Odkaz 
Existuje i Tuxracer pro Windows?
Vlastimil Ott Re:Tuxracer
Vlastimil Ott 29. 01. 2008, 11:30:21
Odpovědět  Odkaz 
On to ale Google fakt najde...

http://tuxracer.sourceforge.net/download.html#Windows

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikací
Public Relations

Soulad s normou nemusí znamenat bezpečnost

ALEFNemusíme se vracet daleko do minulosti, aby bylo možné pozorovat IT oddělní velkých společností, jak se soustředí téměř výhradně na efektivitu poskytovaných služeb pro primární účely organizace. Proč také ne? Informační bezpečnost byla výsadou několika málo oborů a většina organizací si vystačila s firewallem a antivirovým programem.

Pokračování ...


IBM POWER

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »