přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tuxkart

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Tuxkart

Martin Janíček - testuje ty nejlepší hry pro Linux. Dnes je to malá závodní hříčka.


TuxKart

TuxKart je představitel závodních her a jak již napovídá název, hlavní roli v ní hraje tučňák Tux a jeho motokára.

Hra nabízí šest tratí, které prověří vaše jezdecké schopnosti. V úvodním menu si můžete vybrat jak trať tak i počet kol, která bude třeba projet. Bohužel nenabízí žádnou soutěž, v níž by bylo potřeba dojet určité úrovně. Jet můžete vždy jen jeden zvolený závod.

Můžete si zajezdit nejen po rovných silnicích, ale také ve školní třídě, v horách či na cestě tvořené duhou na obloze. Hra nás zavede také do Egypta, kde budete v pouštní krajině prohánět své vozidlo mezi pyramidami.

Svou motokáru musíte pečlivě řídit tak, aby se vám podařilo překonat tři počítačem ovládané soupeře. Jejich vozítka jsou sice výkonnější, přesto je možné dojet do cíle dříve než oni. Je však třeba využívat všech možností, které nám trať nabízí.

V první řadě jsou to akcelerátory na cestě. Pokud na ně najedete, dojde k momentálnímu zrychlení vaší motokáry. Kromě nich můžete narazit na slanečky, a to v několika barvách. Červené v sobě skrývají nejrůznější zbraně sloužící ke zpomalení konkurentů. Jedná se například o mířenou střelu nebo magnet, pomocí kterého se přilepíte na nejbližšího soupeře.

Jako odměnu za poctivé sbíraní modrých a zlatých rybek obdržíte větší počet zbraní při snědení červeného slanečku. Pozor si dávejte na zelené ryby, jejichž požití pro vás bude znamenat výrazné zbrzdění. Jistě nemusím zdůrazňovat, že zpomalení lze dosáhnout také nárazem či vyjetím z trati.

Jestliže nevlastníte joystick, budete muset k ovládání vozidla využít šipky. K použití zbraně poslouží klávesa [f]. Pokud se dostanete do míst, odkud nelze vyjet (například v případě pádu do jámy), je nutné zavolat prostřednictvím klávesy [d] na pomoc okřídleného tučňáka, jenž vás vrátí zpět do hry. Protože Tuxova motokára umožňuje skok (tlačítko [s]), bylo by zbytečné některé překážky na vozovce objíždět. Posledním významnějším pomocníkem je klávesa [a], jejíž přidržení nadzvedne přední kola vozidla a lehce tak zvýší rychlost.

Technické zpracování má celou řadu nedostatků. Prvním z nich je nízké rozlišení. 3D grafika je celkem jednoduchá a jednotlivé modely působí poněkud "hranatě". Hru doprovází veselý hudební doprovod a vtipné zvukové efekty. Inteligence soupeřů není v méně běžných situacích zrovna vysoká, a tak se chovají mnohdy naprosto nelogicky. Celková nedodělanost a množství chyb tvoří největší nevýhody hry.

Naproti tomu se staví relativně vysoká zábavnost a také fakt, že TuxKart je asi jediným zástupcem svého druhu v linuxovém herním světě. Nezbývá než doufat, že se hra dočká nových verzí. Je vhodná pro odreagování se od všedních starostí a lze ji doporučit i dětem. Pokud vás zajímají další podrobnosti, navštivte stránky tuxkart.sourceforge.net, zdrojový kód včetně potřebného datového balíčku je také na cd.

ilustrace 1

Image

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikací
Public Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Tagy