přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tuxkart

Tuxkart

Martin Janíček - testuje ty nejlepší hry pro Linux. Dnes je to malá závodní hříčka.


TuxKart

TuxKart je představitel závodních her a jak již napovídá název, hlavní roli v ní hraje tučňák Tux a jeho motokára.

Hra nabízí šest tratí, které prověří vaše jezdecké schopnosti. V úvodním menu si můžete vybrat jak trať tak i počet kol, která bude třeba projet. Bohužel nenabízí žádnou soutěž, v níž by bylo potřeba dojet určité úrovně. Jet můžete vždy jen jeden zvolený závod.

Můžete si zajezdit nejen po rovných silnicích, ale také ve školní třídě, v horách či na cestě tvořené duhou na obloze. Hra nás zavede také do Egypta, kde budete v pouštní krajině prohánět své vozidlo mezi pyramidami.

Svou motokáru musíte pečlivě řídit tak, aby se vám podařilo překonat tři počítačem ovládané soupeře. Jejich vozítka jsou sice výkonnější, přesto je možné dojet do cíle dříve než oni. Je však třeba využívat všech možností, které nám trať nabízí.

V první řadě jsou to akcelerátory na cestě. Pokud na ně najedete, dojde k momentálnímu zrychlení vaší motokáry. Kromě nich můžete narazit na slanečky, a to v několika barvách. Červené v sobě skrývají nejrůznější zbraně sloužící ke zpomalení konkurentů. Jedná se například o mířenou střelu nebo magnet, pomocí kterého se přilepíte na nejbližšího soupeře.

Jako odměnu za poctivé sbíraní modrých a zlatých rybek obdržíte větší počet zbraní při snědení červeného slanečku. Pozor si dávejte na zelené ryby, jejichž požití pro vás bude znamenat výrazné zbrzdění. Jistě nemusím zdůrazňovat, že zpomalení lze dosáhnout také nárazem či vyjetím z trati.

Jestliže nevlastníte joystick, budete muset k ovládání vozidla využít šipky. K použití zbraně poslouží klávesa [f]. Pokud se dostanete do míst, odkud nelze vyjet (například v případě pádu do jámy), je nutné zavolat prostřednictvím klávesy [d] na pomoc okřídleného tučňáka, jenž vás vrátí zpět do hry. Protože Tuxova motokára umožňuje skok (tlačítko [s]), bylo by zbytečné některé překážky na vozovce objíždět. Posledním významnějším pomocníkem je klávesa [a], jejíž přidržení nadzvedne přední kola vozidla a lehce tak zvýší rychlost.

Technické zpracování má celou řadu nedostatků. Prvním z nich je nízké rozlišení. 3D grafika je celkem jednoduchá a jednotlivé modely působí poněkud "hranatě". Hru doprovází veselý hudební doprovod a vtipné zvukové efekty. Inteligence soupeřů není v méně běžných situacích zrovna vysoká, a tak se chovají mnohdy naprosto nelogicky. Celková nedodělanost a množství chyb tvoří největší nevýhody hry.

Naproti tomu se staví relativně vysoká zábavnost a také fakt, že TuxKart je asi jediným zástupcem svého druhu v linuxovém herním světě. Nezbývá než doufat, že se hra dočká nových verzí. Je vhodná pro odreagování se od všedních starostí a lze ji doporučit i dětem. Pokud vás zajímají další podrobnosti, navštivte stránky tuxkart.sourceforge.net, zdrojový kód včetně potřebného datového balíčku je také na cd.

ilustrace 1

Image

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikací
Public Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy