přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Simutrans a Barrage

Simutrans a Barrage

Martin Janíček za vás testuje ty nejlepší hry pro Linux.


Simutrans

Simutrans je budovatelská strategie, v níž řídíte dopravní podnik. Její autoři zřejmě hledali inspiraci u legendární hry Transport Tycoon, která v devadesátých letech znamenala revoluci na poli strategických her.

Simutrans

Vaším posláním je vytvořit dopravní síť a vydělat tak co nejvíce peněz. Simutrans nabízí tři kombinovatelné způsoby, jak toho docílit. Prvním z nich je stavba železnic, druhým budování silnic a poslední možností je využití vodních ploch.

Po spuštění hry si můžete zvolit jazyk, k dispozici je i čeština. Zbývá už jen nastavit a vygenerovat mapu – ovlivnit můžete jak ráz krajiny, tak i hustotu průmyslu a počet měst.

Simutrans

Než sepustíte do budování, je třeba si prostudovat, které průmyslové stavby je možné propojit. To lze zjistit velmi snadno během hry klikáním na jednotlivé průmyslové komplexy. Dozvíme se tak o odběratelích, dodavatelích, kde bydlí zaměstnanci a co se zde vyrábí. Samozřejmostí je možnost vytvářet spojení mezi městy sloužící pro přepravu lidí.

Asi nejvhodnějším začátkem je vybudování malé železniční sítě. Po výběru budov (případně měst), které chcete spojit, je třeba zvolit druh trati. Nejlevnější variantou jsou koleje s dřevěnými pražci, nevýhodou je ovšem nízká maximální rychlost, kterou mohou dosahovat po ní jedoucí vlaky. Při stavbě lze využít tunelů, přejezdů a několika druhů mostů. U složitějších návrhů se neobejdete bez semaforů.

Po vybudování železnice je nutné postavit stanice a depo. Dalším krokem je nákup lokomotivy a potřebných vagónů.

Ten se provádí v dialogovém oknu, které vyvoláte kliknutím na depo. Nyní zbývá vybrat stanici a pořadí zastávek, vytvořit linku a odstartovat vlak. Jeho polohu lze sledovat ve zvláštním okně, stačí pouze kliknout na soupravu. Zde lze také vysledovat celkový příjem, náklad a cíl.

Na stejném principu je založena i automobilová a lodní doprava. Zatímco nákladní auta a autobusy vám pomohou lehce zlepšit finanční situaci, relativně levná lodní doprava se tolik nevyplatí.

Počáteční kapitál lzemodifikovat prostřednictvím konfiguračního souboru simuconf.tab. Pokud chcete disponovat neomezeným zdrojem financí, spusťte hru s přepínačem -freeplay.

Zajímavým zpestřením je přítomnost konkurence, která nezahálí a může se jí často podařit nabourat vaše plány. Proto je třeba naučit se hospodařit s časem a přemýšlet rychleji než soupeř.

Ve hře existuje nespočet možností, jak zefektivnit proces stavění cest a obnovy dopravních prostředků. Naštěstí je ovládání hry intuitivní, takže si na něj rychle zvyknete. Je realizováno tak, že si po celou dobu vystačíte s myší.

Z technického hlediska je hra zpracována velice pěkně. Osvědčený izometrický pohled přispívá k přehlednosti, detailní grafika a zvuky rozhodně neurazí. Na domovské stránce projektu lze stáhnout data umožňující hru v zimní krajině.

Na webu 128.simutrans.com/cz.php lze stáhnout detailnější grafiku, nevýhodou jsou pouze vyšší hardwarové nároky. Najdete zde také některé zajímavosti a odkazy, vše v českém jazyce.

Plná verze hry je zdarma, zdrojové kódy ovšem nejsou k dispozici.

Simutrans

Simutrans je z hlediska obtížnosti docela náročná, protože vás nutí činit důležitá rozhodnutí krátce po začátku hry. Prosperita vaší společnosti je tedy otázkou času a zkušeností, které nabudete po dlouhodobějším trénování. Není třeba nijak zvlášť zdůrazňovat, že skvělá zábava je zaručena.

Barrage

Barrage je zástupcem „point-and-click“ (zaměř a klikni) her, mezi jejíž nejpopulárnější představitele patří například série Moorhuhn.

Vaším úkolem je během tří minut sestřelit co nejvíce nepřátelských jednotek, které se pohybují na obrazovce. K tomu slouží specifický granátomet umístěný uprostřed levého okraje, jenž míří do oblasti, kde se nachází váš kurzor ve tvaru zaměřovače.

Ve hře existují tři druhy nepřátel. Nejsnadnějším cílem jsou ve skupinkách pochodující vojáci, o něco složitější je vypořádat se s terénními vozidly. Posledním druhem nepřátelských jednotek je tank, k jehož zničení je potřeba absolutně přesný zásah.

Barrage

Levým tlačítkem myši vyvoláte výstřel z děla a do místa kurzoru za malou chvíli doletí velký granát ničící nepřátele v blízké vzdálenosti. Prostředním tlačítkem spustíte rychlou palbu menších granátů, jež nejsou účinné na tanky. Největším problémem pro začátečníka je odhadnutí správného času a vzdálenosti.

Zatímco nepřátelských jednotek v levé části se zbavíte relativně snadno, u vozidel vzdálených více je třeba počítat s dobou letu granátu. Ze začátku vystačíte pouze s velkými granáty, pokročilí střelci využijí i rychlé palby k nezanedbatelnému navýšení skóre.

V levé dolní části je znázorněno množství munice. Při použití velkého granátu ztrácíte šest nábojů, jeden výstřel malého odpovídá jednomu náboji. Po vyplýtvání munice je třeba za pomoci pravého tlačítka myši nabít zbraň.

Zajímavě je řešeno bodové hodnocení. Za jednoho mrtvého vojáka získáváte 5, za zničení džípu 20 a za demolici tanku 50 bodů. Pokud však některé z vozidel netrefíte, odečte se vám z dosavadního bodového zisku nezanedbatelná suma. V případě terénního vozidla je to 10 bodů, pokud nestihnete zasáhnout tank, ztratíte 25 bodů. Za doplnění munice platíte 36 body.

Domovská adresa hry je lgames.sourceforge.net. Na této stránce najdete spoustu jiných (svobodných) her pro Linux.

Barrage je velmi jednoduchá nenáročná hříčka s pěknou grafikou, která si neklade velké ambice. Právě jednoduchost je však její největší předností a přestože jedna hra trvá pouhé tři minuty, určitě vás na nějakou dobu zabaví. Přeji příjemné překonávání rekordů.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikacíTagy