přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Frozen Bubble

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Frozen Bubble

Nenáročná, technicky velmi zdařilá a zábavná hra - to vše a ještě něco navíc je Frozen Bubble - titul, který si vydobyl přední místo mezi Linuxovou herní klasikou.


Ocitáte se v ní v roli roztomilého tučňáka, jehož úkolem je zbavit se barevných bublin pomocí prapodivného kanónu (něco mezi lukem a katapultem). Princip hry není složitý. Náhodně generované bubliny vystřelujete nahoru mezi ostatní, přičemž tři a více bublin stejné barvy reagují a padají dolů. Jakmile je obrazovka bez bublin, máte vyhráno. Pokud se ovšem některá bublina dostane pod vyznačenou hranici v dolní části obrazovky, prohráváte, což se projeví pěkným efektem v podobě zamrznutí všech koulí i děla.

Vaším nepřítelem je čas. Během hry se totiž okraj horní obrazovky v podobě kompresoru pomalu posunuje dolů. Ve hře Frozen Bubble platí několik "fyzikálních" pravidel. Vystřelené bubliny se od bočních stěn odrážejí, čehož se dá náležitě využít a práci vám usnadní také gravitační zákon. Pokud jsou na reagující trojici přilepeny jinak zbarvené bubliny, jež se nedotýkají kompresoru, nezůstanou viset ve vzduchu. Tento fakt výrazně mění strategii zkušenějších hráčů.

Hra se ovládá pomocí šipek: levá a pravá slouží k pohybu děla do stran, dolní k jeho vycentrování a konečně horní zajišťuje vystřelení bubliny.

Při hře jednoho hráče postupujete do dalších kol. Hra jich obsahuje celkem 100 a vaším cílem je zbavovat se bublin co nejrychleji - čím lepší čas, tím vyšší skóre. Pokud si Frozen Bubble chcete užít pořádně, doporučuji sehnat spřízněnou duši v podobě kamaráda či kamarádky a vyzkoušet hru pro dva hráče. V ní vyhrává ten, kdo déle vydrží odolávat přílivu bublin.

Součástí hry je také editor, jenž nabízí možnost vytvářet vlastní kola, případně celé sady úrovní. Editace je velmi jednoduchá a intuitivní, proto ji zvládne každý.ilustrace 1

Technické provedení Frozen Bubble je téměř dokonalé. Povedenou "křišťálovou" grafiku doplňují decentní efekty - pokud například vyhrajete kolo, tučňák poskakuje radostí, v opačném případě jste svědkem jeho pláče. Doprovází ji příjemná hudba a zvuky. Kdyby hudba náhodou neodpovídala vašemu vkusu, je možné spustit hru s přepínačem --playlist, za kterým uvedete adresář s vašimi oblíbenými mp3 skladbami. Samozřejmostí je možnost přepnutí do celoobrazovkového režimu, bohužel rozlišení je pouze 640x480. Úroveň grafiky lze jen snížit, což na druhou stranu ocení majitelé starších či pomalejších strojů. Lidem postiženým barvoslepostí poslouží přepínač --colourblind, jenž zajistí, že bubliny budou rozlišitelné také pomocí geometrických útvarů (nejen barvou).

Frozen Bubble je volně ke stažení na stránkách projektu http://www.frozen-bubble.org. Hra je naprogramována v Perlu, který je nutný pro její běh stejně jako následující knihovny: SDL, SDL_image, SDL_mixer a perl-SDL.

Ilustrace 2

I když nápad hry není úplně originální (jedná se prakticky o remake japonské hry Puzzle Bobble), je to velmi zdařilá arkáda, jenž procvičí postřeh a minimálně na několik dnů výborně zabaví jak děti, tak i dospělé.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikací
Public Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »