přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Frozen Bubble

Frozen Bubble

Nenáročná, technicky velmi zdařilá a zábavná hra - to vše a ještě něco navíc je Frozen Bubble - titul, který si vydobyl přední místo mezi Linuxovou herní klasikou.


Ocitáte se v ní v roli roztomilého tučňáka, jehož úkolem je zbavit se barevných bublin pomocí prapodivného kanónu (něco mezi lukem a katapultem). Princip hry není složitý. Náhodně generované bubliny vystřelujete nahoru mezi ostatní, přičemž tři a více bublin stejné barvy reagují a padají dolů. Jakmile je obrazovka bez bublin, máte vyhráno. Pokud se ovšem některá bublina dostane pod vyznačenou hranici v dolní části obrazovky, prohráváte, což se projeví pěkným efektem v podobě zamrznutí všech koulí i děla.

Vaším nepřítelem je čas. Během hry se totiž okraj horní obrazovky v podobě kompresoru pomalu posunuje dolů. Ve hře Frozen Bubble platí několik "fyzikálních" pravidel. Vystřelené bubliny se od bočních stěn odrážejí, čehož se dá náležitě využít a práci vám usnadní také gravitační zákon. Pokud jsou na reagující trojici přilepeny jinak zbarvené bubliny, jež se nedotýkají kompresoru, nezůstanou viset ve vzduchu. Tento fakt výrazně mění strategii zkušenějších hráčů.

Hra se ovládá pomocí šipek: levá a pravá slouží k pohybu děla do stran, dolní k jeho vycentrování a konečně horní zajišťuje vystřelení bubliny.

Při hře jednoho hráče postupujete do dalších kol. Hra jich obsahuje celkem 100 a vaším cílem je zbavovat se bublin co nejrychleji - čím lepší čas, tím vyšší skóre. Pokud si Frozen Bubble chcete užít pořádně, doporučuji sehnat spřízněnou duši v podobě kamaráda či kamarádky a vyzkoušet hru pro dva hráče. V ní vyhrává ten, kdo déle vydrží odolávat přílivu bublin.

Součástí hry je také editor, jenž nabízí možnost vytvářet vlastní kola, případně celé sady úrovní. Editace je velmi jednoduchá a intuitivní, proto ji zvládne každý.ilustrace 1

Technické provedení Frozen Bubble je téměř dokonalé. Povedenou "křišťálovou" grafiku doplňují decentní efekty - pokud například vyhrajete kolo, tučňák poskakuje radostí, v opačném případě jste svědkem jeho pláče. Doprovází ji příjemná hudba a zvuky. Kdyby hudba náhodou neodpovídala vašemu vkusu, je možné spustit hru s přepínačem --playlist, za kterým uvedete adresář s vašimi oblíbenými mp3 skladbami. Samozřejmostí je možnost přepnutí do celoobrazovkového režimu, bohužel rozlišení je pouze 640x480. Úroveň grafiky lze jen snížit, což na druhou stranu ocení majitelé starších či pomalejších strojů. Lidem postiženým barvoslepostí poslouží přepínač --colourblind, jenž zajistí, že bubliny budou rozlišitelné také pomocí geometrických útvarů (nejen barvou).

Frozen Bubble je volně ke stažení na stránkách projektu http://www.frozen-bubble.org. Hra je naprogramována v Perlu, který je nutný pro její běh stejně jako následující knihovny: SDL, SDL_image, SDL_mixer a perl-SDL.

Ilustrace 2

I když nápad hry není úplně originální (jedná se prakticky o remake japonské hry Puzzle Bobble), je to velmi zdařilá arkáda, jenž procvičí postřeh a minimálně na několik dnů výborně zabaví jak děti, tak i dospělé.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikací
Public Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...