přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Abuse, Stratagus

Abuse, Stratagus

Martin Janíček - píše se rok 2009. Vaše jméno je Nick Vrenna a jste uvězněn hluboko v podzemí - v tajných laboratořích šíleného vědce, jemuž se experiment vymkl z rukou. Všichni jeho zaměstnanci se nakazili nebezpečným virem a proměnili se v krvežíznivé nestvůry. Vaším úkolem je prostřílet si cestu ven a zachránit tak svět před zhoubnou infekcí...


Abuse

Abuse je zástupce dvourozměrných stříleček, v nichž není nouze o napětí a akci. Samotná hra je hodně stará (z roku 1995), její původní verze byla určena pro operační systém DOS. Pokud si tedy chcete zavzpomínat, nebo se prostě odreagovat, lze Abuse jen doporučit.

Když pomineme příběh, je zpracování hry opravdu originální. Pohyb vaší postavy ovládáte pomocí šipek, revolučně je vyřešen pohyb zbraně. Zde hraje významnou úlohu myš, hrdina totiž míří do míst, kam ukazuje kurzor. Kombinace myši a klávesnice vyžaduje sice větší zručnost, nicméně umožňuje opravdu efektivní ovládání.

Image

V labyrintu chodeb na váš čeká nejedno překvapení. Obtížnost hry roste přímo úměrně s časem, a tak je vašich nepřátel čím dál víc. Setkat se můžete s nejrůznějšími mutanty, vetřelci, kteří vaši palbu opětují a dokonce i s různými létajícími nestvůrami.

Naštěstí máte k dispozici relativně široký arzenál zbraní. Základem je laserová puška, mezi další patří například granátomet či raketomet. Měnit je lze pomocí kolečka myši. Zbraně můžete najít na zemi během cesty. Dalšími pomocníky, na které narazíte, jsou náboje a léčivá srdíčka.

Kromě živých nepřátel na vás číhají také roboti a spousta pastí. Typickým příkladem je střelba, jež se zničehonic spustí z horní části obrazovky. První úroveň slouží jako tutorial - pochopíte v něm základní ovládací prvky a principy.

Zajímavě je řešeno také ukládání hry. To je možné provést pouze na určitých místech u speciálních terminálů. Nehrozí tedy, že byste sklouzli do nudného stereotypu v podobě neustálého ukládání a opětovného načítání.

K běhu Abuse je potřeba mít zprovozněné SDL knihovny. V nejnovější verzi 0.7.0 byla dokonce přidána podpora OpenGL. Grafika je sice nadčasová, bohužel je Abuse stařičká hra a rozlišení 320x200 není zrovna vysoké. Vše dohání propracované efekty a animace postav. Zvukové provedení vhodně podbarvuje atmosféru. Abuse je zajímavá i z programátorského hlediska - je totiž napsána v jazyce LISP.

Abuse je příkladem dobře zpracované hry, jež má i po letech co nabídnout. Troufám si tvrdit, že i po devíti letech vás její hratelnost rozhodně nezklame.

Domovská stránka hry je na adrese www.labyrinth.net.au/~trandor/abuse.

Image

Stratagus

I pro Linux existuje několik real-timeových strategií (často označovaných jako RTS). Mezi nezanedbatelné zástupce této kategorie her patří také Magnant a Battle of Survival. Obě jsou postavené na enginu Stratagus.

Stratagus je pokračovatelem projektu FreeCraft, jenž umožňoval použít data z hry Warcraft II v operačním systému GNU/Linux. Zkrátka nepřišli ani uživatelé, kteří tato data nevlastnili - díky existenci FCMP, což byla napodobenina grafiky z Warcrafta. Proč ten minulý čas? Projekt byl totiž rázně ukončen firmou Blizzard, která je tvůrcem původní hry.

Na úvod je třeba podotknout, že hry, které vznikají na základě enginu Stratagus (v současné době dostupný ve verzi 2.1), jsou principem velmi podobné již zmiňovanému Warcraftovi.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Janíček

(* 1984) studuje katedru informatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě používání OS
GNU/Linux patří mezi jeho zájmy především funkcionální programování a tvorba webových aplikací
Public Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »