přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Crack Attack, Trackballs

Crack Attack, Trackballs

Martin Janíček dnes píše o "jiném" tetrisu a šílených koulích...


Crack Attack

Nejen příznivce nejrůznějších tetrisových variací jistě potěší populární linuxová hra tohoto druhu - Crack Attack. Za poněkud matoucím názvem se skrývají hodiny zábavy, při kterých si váš mozek jen tak neodpočine.

Princip hry žádného fanouška klasického tetrisu nepřekvapí: vaším cílem je zbavovat se všudypřítomných barevných kostek a zabránit tak, aby zaplnily hrací pole. Prvním rozdílem je fakt, že kostky se konstantní rychlostí vynořují ze spodní části obrazovky. Zásadní roli zde hraje barva jednotlivých kostek: tři kostky stejné barvy v řadě (ať už horizontální nebo vertikální) mizí a uvolňují tak místo dalším.

Obrázek: Crack Attack

Vaším jediným nástrojem je speciální kurzor, kterým můžete vybrat dvě vedle sebe ležící kostky. Ovládáte jej pomocí šipek, při stisku mezerníku si vybrané kostky vymění pozici. Samozřejmostí je, že pokud se napravo či nalevo zrovna žádná nenachází, dojde k jejímu posunutí v patřičném směru. Stejně jako ve většině tetris-like her i zde funguje gravitační zákon, a proto se nemůže stát, že by některá krychle zůstala viset ve vzduchu.

Bodové ohodnocení ovlivňuje několik faktorů. V první řadě je to počet kostek spojených jednou barvou. Pokud se jedná o tři, získáváte pouhé dva body. Proto se vyplatí spojovat větší bloky krychlí. Pokud se vám podaří spojit kostky pomocí řetězové reakce (to znamená, že vámi vyvolané spojení kostek způsobí tak šikovné uspořádání, že dojde k dalšímu navázání krychlí), počet bodů za ně se vám přičte hned dvakrát. Je tedy velmi důležité přemýšlet dopředu a nespojovat zbrkle krychle do trojic. Skóre ovlivňuje ještě fakt, že za bloky z šedých kostek získáváte bonus navíc.

Obrázek: Crack Attack

Crack Attack můžete hrát sami, avšak existuje i režim pro dva hráče, který je ovšem třeba provozovat po síti. Současná verze nabízí grafické rozhraní nastavení, jež se objeví hned po spuštění hry. Zde lze jednoduše naklikat IP adresy a porty a zvolit, který počítač bude v roli serveru.

Při hře dvou hráčů vítězí ten z nich, který déle vydrží odolávat přílivu kostek. Hru lze protivníkovi znepříjemnit: při spojení většího počtu kostek či při řetězové reakci padá do soupeřova pole jednolitý zavazející blok. Toho se dá zbavit pomocí navázání trojice v bezprostřední vzdálenosti, které má za následek proměnu bloku v několik různě barevných krychlí.

Bloky na vás padají i při režimu hry jednoho hráče. Intenzita záleží na zvolené obtížnosti, kterou lze opět nastavit v již zmiňovaném grafickém frontendu. Pokud si myslíte, že jste v Crack Attacku opravdu mistři, pak rozhodně vyzkoušejte X-treme režim, který vám možná vaše iluze vezme. Každou chvíli totiž budou z horní části obrazovky padat barevné bloky, jejichž přítomnost vám výrazně znepříjemní situaci. Nejen totiž, že budou zabírat tolik potřebné místo, ale zároveň způsobí například změnu ovládání. Například při stisku levé šipky se pak kurzor posune doprava. Některé kostky mohou měnit barvu během hry, čehož se dá ale využít ve svůj prospěch.

Hra je vyvedena v slušivé 3D grafice a obsahuje všelijaké efekty, které potěší hráčovo oko. Pokud však vlastníte slabší počítač, nezoufejte: v nastavení hry lze snížit rozlišení a zredukovat grafiku a docílit tak větší rychlosti.

Hru a její přesná pravidla naleznete na internetových stránkách (viz odkazy). Kromě toho se zde nachází nejlepší skóre, které se můžete pokusit pokořit.

Crack Attack je v dnešní době považován za klasický titul mezi tetris-like hrami. Přestože se jedná o relativně jednoduchou hříčku, je nesmírně zábavná, a to především při hře dvou hráčů.

Kolik jste nejvíce nahráli ve hře Crack Attack - Podělte se s ostatními v diskuzním fóru - navštivte URL článku.

Trackballs

Ve hře Trackballs hraje hlavní roli koule, jejíž pohyb usměrňujete pomocí klávesnice či myši. Vaším cílem je dovést kuličku až do cílového bodu v co možná nejkratším čase.

Obrázek: Trackballs

Trackballs je inspirován starou hrou z osmdesátých let Marble Madness, kterou možná pamatují majitelé počítačů Atari. Hra nám v základní verzi nabízí sedm sérií rozmanitých úrovní, při nichž procvičíte nejen postřeh, ale určitě také trpělivost.

V úvodním menu, které je velmi jednoduché a intuitivní, stačí napsat hráčovo jméno a zvolit obtížnost a úroveň. V nastavení lze ovlivnit míru detailů vykreslení a rozlišení.

Jednotlivé levely jsou důmyslně sestavená bludiště plná kliček. Mnohdy se pohybujete po úzkých římsách, terén se často zvedá a snižuje, můžete narazit i na tunely, do nichž není vidět. Důležitou roli hraje gravitace, která ovlivňuje rychlost jízdy. Většinu času se nacházíte na vysoko situovaných plošinách, a proto pád z nich znamená ztrátu života.

Během hry brzy poznáte, že velmi záleží, na jakém povrchu se koule pohybuje. Typickým příkladem je kluzký led, kde je koule skoro neovladatelná. Pokud se vám podaří najít speciální bonus, vaše koule bude opatřena ostny, se kterými bude pohyb na tomto nepřívětivém povrchu o něco přijatelnější. Důležité je vyhnout se kyselinovému povrchu, jenž by pro vašeho kulatého hrdinu znamenal jistou smrt. Vaším nepřítelem však nemusí být pouze druh podkladu. V Trackballs narazíte na celou řadu nejrůznějších překážek.

Obrázek: Trackballs

Nepříjemné mohou být například bodáky, jež se v určitých časových intervalech vysunují ze zdi. Pokud nechcete přijít o život, je potřeba načasovat pohyb koule tak, abyste se vyhnuli probodnutí. Na své pouti můžete narazit také na černě zbarvenou nepřátelskou kouli. Té je radno se vyhnout, pokud váš hrdina není opatřen výše zmiňovanými ostny. V opačném případě lze nepřítele zničit, což se též kladně projeví na vašem bodovém hodnocení.

Skóre je výrazně ovlivněno počtem nalezených bonusů, které se nacházejí většinou na těžko dostupných místech. Navíc platí pravidlo, že čím dřív dorazí koule do cíle, tím větší počet bodů obdržíte. Nezanedbatelnou roli při vašem hodnocení hraje také zvolená obtížnost.

Směr kuličky lze udávat buď pomocí šipek, nebo jednoduše pohybem myši. Významným pomocníkem se může stát mezerník (popřípadě tlačítko myši), který způsobí malé povyskočení koule.

Grafické zpracování hry zaujme na první pohled, přestože není kdovíjak složité. Jednotlivé modely jsou chudé na detaily a hranaté, ale jsou ve hře poskládány natolik důmyslně, že celkový dojem působí esteticky. Hru doplňují rozmanité efekty, kterých můžete být svědky především v situacích, kdy přicházíte o život. Jedná se například o rozprsknutí koule do všech stran. Trackballs je podbarvena ne zrovna oslnivou hudební kulisou, kterou je možno zaměnit či vypnout.

Obrázek: Trackballs

I když máte hru ve své distribuci, vyplatí se navštívit internetové stránky, kde si můžete stáhnout také alternativní soundtrack a speciální úrovně. Pokud se chcete odreagovat a zapomenout na chvíli na své problémy, můžete sáhnout po Trackballs. Jednoduchý svět hry působí uklidňujícím dojmem, navíc se u hry spolehlivě pobaví snad všechny generace hráčů.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

kreketek
19. 11. 2005, 15:44:02
Odpovědět  Odkaz 
jojo, kreketek je silne navykova zalezitost, na kolejich to parime furt.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz