přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Soud otevřel přístup ke stavebním normám

Soud otevřel přístup ke stavebním normám

Soud

Státní normy sice nejsou chráněny autorsky, přístup k nim je však zpoplatněn. Nejvyšší správní soud však nyní rozhodl, že stavební normy mají být přístupné bezplatně.


České technické normy (státní i přebírané mezinárodní) sice nejsou chráněny autorským právem (jsou to úřední díla), zákon však zakazuje jejich šíření a Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví přístup k normám zpoplatňuje. Stavební zákon však na normy odkazuje a současně stanovuje, že k nim v takovém případě musí být bezplatný veřejný přístup. Úřad navzdory tomu normy (až na jednu výjimku) nezpřístupňoval.

Při elektronickém přístupu k normám se u souborů uplatňuje DRM. Úřad tím omezuje nakládání s dokumentem, zejména jeho tisk.

Pražský zastupitel Jakub Michálek za Českou pirátskou stranu o poskytnutí neúspěšně žádal, neuspěl ani s odvoláním k Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a s žalobou k Městskému soudu v Praze (MSP). Proto podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu – ten rozsudek zrušil a určil, že se stavební normy odkazované v zákoně zveřejnit musí (tímto rozhodnutím se MSP musí v novém rozsudku řídit).

Nahoru

Příspěvky

Soud otevřel přístup ke stavebním normám
Marv-CZ 30. 05. 2015, 11:44:33
Odpovědět  Odkaz 
Chtělo by to to stejné i pro jiné normy. Třeba mě by zajímaly elektro. I na ně zákon odkazuje, ale jsou zpoplatněny a nesmí se šířit. Jeden kolega spočítal, že kompletně všechny normy týkající se elektro by přišly na 1,5 miliónu Kč. To si soukromník ani nemůže dovolit.
Lukáš Jelínek Re: Soud otevřel přístup ke stavebním normám
Lukáš Jelínek 30. 05. 2015, 12:45:37
Odpovědět  Odkaz 
U jiných norem je to bohužel horší. Soud to i přímo konstatoval ve svém rozsudku, že se ten dá vztáhnout právě jen na stavební normy, protože tam zákon přímo říká, že mají být veřejně bezplatně dostupné. Bylo by potřeba změnit zákon, přes soudy (ani ÚS, protože ten už to dříve řešil s výsledkem, že postačuje veřejná bezplatná dostupnost u státních orgánů; jenže tím orgánem může být třeba jen NTK a to už je reálně docela problém) to zřejmě nepůjde.

Jinak už není pravda, že by ty normy přišly na 1,5 milionu. To platilo do roku 2009, kdy byl elektronický přístup dražší než nákup norem v papírové podobě. Teď si lze za paušál asi 3500 Kč ročně normy prohlížet a omezeně tisknout (je tam DRM). Samozřejmě jen v proprietárním Adobe Readeru a mám pocit, že jen v novějších verzích, které nejsou k dispozici pro Linux.

Můj názor je ten, že jestliže stát ukládá povinnost podle norem postupovat, musí k nim umožnit přístup stejným způsobem jako k zákonům. Jinak je to v podstatě skrytá daň, kterou na občany a podnikatele formou placení za normy uvaluje.
Re: Re: Soud otevřel přístup ke stavebním normám
Jenda 30. 05. 2015, 14:11:32
Odpovědět  Odkaz 
Presne jak pisete. A navic tu dan navyste o licenci Windows, protoze v linuxu to neotevrete. Pokud stat trva na dodrzovani norem, mely by byt volne pristupne. Je to jako se zakony. Prece musite vedet, co mate dodrzovat. Samozrejme bomba je, ze obecne plati, ze neznalost zakona neomlouva.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz