přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tipy a triky pro Pepu II.

Tipy a triky pro Pepu II.

jabberbulb.jpg

V druhém dílu seriálu budeme pokračovat v úpravách linuxové distribuce Xubuntu, které budou obsahovat návod k instalaci dalších programů a úpravu některých nastavení. Úplně na začátku se ale podíváme na uživatele.


Dle mého mínění je možné uživatele počítačů rozdělit do tří základních skupin. V té první najdete ty, kteří mají jen základní znalosti a celkem s nimi vystačí. Umějí používat webový prohlížeč a několik dalších základních programů a do nastavení operačního systému zpravidla nezasahují. Ve druhé skupině najdete ostřílené správce systémů, kteří mají zkušenosti s více operačními systémy, dobře znají jejich slabé a silné stránky a dokáží si poradit s jejich instalací a konfigurací.

Tyto návody jsou především určeny třetí skupině uživatelů, která se se svými znalostmi a zkušenostmi nachází někde mezi oběma uvedenými. Najdeme v ní zkušené uživatele, kteří si umí přizpůsobit své pracovní prostředí, poradí si s instalacemi programů a nezastaví se ani před instalací operačního systému. Většina z nich ale vyrostla na Windows a jejich znalosti jsou s linuxovým systémem částečně nekompatibilní.

Použití emulace textového terminálu

Aplikaci, která emuluje textový terminál, najdete ve Whisker Menu (odpovídá nabídce Start z Windows) v části Příslušenství.

textovy_terminal.png

Příkazy z tohoto textu nebo různých návodů do něj zkopírujete pomocí příkazu Úpravy – Kopírovat (nebo klávesové zkratky Ctrl+C) ve webovém prohlížeči a Úpravy – Vložit v textovém terminálu. Uvedené se nijak neliší od zvyklostí platných ve standardně nastavených Windows.

V linuxových systémech je k dispozici třetí, mnohem výkonnější postup. Po vybrání textu pomocí myši stačí přepnout se do cílového programu a vložit vybraný kus textu klepnutím na kolečko, které u většiny myší hraje roli prostředního tlačítka. U myší, u nichž klepnutí na kolečko nefunguje, vám může posloužit stisk obou tlačítek myši současně.

Instalace LibreOffice bez použití textového terminálu

Spusťte Centrum softwaru pro Ubuntu. Do vyhledávacího pole vepište LibreOffice a klepnutím myši zvolte položku LibreOffice k instalaci. Klepnutím na tlačítko Nainstalovat instalaci odstartujte. Po výzvě systému zadejte vaše heslo a nechte Centrum softwaru pro Ubuntu instalaci dokončit.

centrum_libreoffice_mark.png

Obdobným způsobem je možné nainstalovat všechny programy, které jsou k dispozici v repozitáři distribuce.

Doinstalování jazykové podpory

Vstupte do Nastavení systému pomocí příslušného symbolu ve Whisker Menu (připomínám, že odpovídá nabídce Start z Windows). Klepněte na položku Jazyková podpora. S nejvyšší pravděpodobností nebude kompletní. Doinstalování jejích chybějících částí spustíte stiskem tlačítka Nainstalovat.

podpora_jazyku.png

Instalace aplikací pracujících pod Windows – MS Office 2010

Některé uživatele od přechodu k Linuxu odrazuje jednoduchý fakt, že pod ním nepoběží jejich životně důležité programy určené pro Windows. To ale není tak docela pravda. Je několik způsobů, jak tyto programy používat i pod Linuxem. Ukažme si ten nejjednodušší.

Pomocí Centra softwaru pro Ubuntu nebo jiného Správce balíčků si doinstalujte aplikaci PlayOnLinux. Jde o nástroj umožňující uživatelsky přívětivou instalaci a provoz programů určených pro Windows. Pokud váš kýžený program patří do seznamu ověřených programů PlayOnLinuxu, pak máte z velké části vyhráno.

Nejvyšší podporovanou verzí Microsoft Office je dosud verze 2010. Pro její instalaci použijte 32bitový instalátor, a to i v případě, že máte nainstalovanou 64bitovou verzi distribuce Xubuntu. V prostředí PlayOnLinux zvolte Soubor – Nainstalovat. V pruhu ikon v horní části okna programu zvolte Kancelář a v seznamu programů vyberte položku Microsoft Office 2010.

ms_office_zacatek_instalace_mark.png

V dalších krocích se nechte vést instalátorem programu. Pro technicky zdatnější uživatele dodávám, že PlayOnLinux se postará o instalaci příslušné verze aplikačního rozhraní Wine a o jeho nastavení. Po instalaci můžete jednotlivé části MS Office spouštět nejen v prostředí PlayOnLinux, ale také tradičněji pomocí ikon na pracovní ploše.

ms_office_nainstalovano.png

Na závěr tohoto postupu bych chtěl dodat, že patřím mezi příznivce LibreOffice a k instalaci MS Office doporučuji sáhnout jen v případech, kdy to jinak nejde – například když váš vyučující odmítá přijímat soubory exportované z LibreOffice.

Instalace Chromia a Chrome

V repozitáři pro Ubuntu nenajdete oblíbený prohlížeč Chrome. Jeho úlohu výborně zastoupí Chromium, který je open-source verzí Chrome a který se od Chrome liší především absencí některých uzavřených součástí Chrome, např. zásuvného modulu Flash Player. K instalaci Chromia použijte Centrum Softwaru Pro Ubuntu, jak bylo popsáno výše, jen do vyhledávacího pole vepište Chromium.

Pokud přece jen upřednostníte Chrome, použijte následující postup. Začneme přidáním veřejného klíče k linuxovému repozitáři Google do správy balíků distribuce. Je nutno uvést, že přidání klíče je možné pomocí programu Software & Aktualizace, který najdete v Nastavení. Na záložce Ověření najdete tlačítko Importovat soubor s klíčem, jemuž stačí předložit stažený veřejný klíč linuxového repozitáře Google. Dle mých zkušeností tento postup v 64bitové verzi Ubuntu 14.04 nefunguje. Proto nezbývá, než spustit textový terminál a použít následující příkaz:

wget -q -O - https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -

Úspěšné přidání klíče můžete ověřit na záložce Ověření v programu Software & Aktualizace,  který najdete v Nastavení (obdoba ovládacích panelů Windows – viz minulý díl seriálu).

overeni_klice.png

Je klíč na místě? Můžeme pokračovat přidáním samotného repozitáře. V programu Software & Aktualizace vyberte záložku Ostatní software a klepněte na tlačítko Přidat, které na ní najdete. Do pole Řádek APT vložte následující řetězec:

deb http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main

Stiskem tlačítka  Přidat zdroj a zadáním vašeho hesla po výzvě systému, přidání repozitáře dokončete.

pridat_zdroj.png

Okno Software & Aktualizace zavřete klepnutím na tlačítko Zavřít. Otevřete Centrum Softwaru Pro Ubuntu a v roletce vedle tlačítka Veškerý software zvolte položku Google.

centrum_google.png

Zvolte položku „google-chrome-stable“ v seznamu nalezených aplikací, klepněte na tlačítko Nainstalovat a po výzvě systému zadejte své heslo. Ikonu pro spouštění Chrome najdete dle očekávání v části Internet ve Whisker Menu (obdoba nabídky Start).

Pro porovnání uvádím celý postup výhradně s použitím textového terminálu.

Přidání veřejného klíče linuxového repozitáře Google:

wget -q -O - https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -

Přidání repozitáře:

sudo sh -c 'echo "deb http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main" >> /etc/apt/sources.list.d/google-chrome.list'

Aktualizace seznamu balíčků a instalace stabilní verze Chrome:

sudo apt-get update
sudo apt-get install google-chrome-stable

Je jasné, který z postupů je stručnější, jednodušší a rychlejší. Textový terminál je zde jasným vítězem. Nebuďte jeho odpůrci, myslíte-li to s linuxovými systémy vážně.

Pokračování příště

V příštím dílu se podíváme na instalaci Adobe Readeru, nastavení bootloaderu (snad se k němu konečně dostaneme), instalaci několika potřebných písem a možná také na něco jiného.

Nahoru

Příspěvky

Tipy a triky pro Pepu II.
Laik 18. 09. 2014, 10:12:13
Odpovědět  Odkaz 
Mohl by mi někdo zkušenější ve světe linuxu vysvětlit, proč linuxové distribuce neobsahují odkazy na více repozitářů pro instalaci aplikací, když už chybí autorita, která by dokázala do jednoho repozitáře koncentrovat větší množství aplikací? Jde o snahu vychovávat uživatele ve víře sestav si sám? Nebo jde o rivalitu mezi tvůrci distribucí a zbytkem světa (zde např. Canonical - Google)?
Re: Tipy a triky pro Pepu II.
sarlej 18. 09. 2014, 12:06:03
Odpovědět  Odkaz 
No jde o to ze v distrubci jsou hlavne repozitare ktere spravuji tvurci distribuce, takze baliky z nich nainstalovane budou (nebo by alepson meli :) fungovat a jsou licencne v poradku.
Ostatni je na Vas co si pridate. Vetsinou je prave problem v tech licencich, kvuli kterym neni spousta programu v zakladni instalaci nebo repozitarich.
Tipy a triky pro Pepu II.
Petr Pravda 18. 09. 2014, 11:35:55
Odpovědět  Odkaz 
Jiné operační systémy také neobsahují všechny odkazy na všechen software a neslyšel jsem ještě stížnosti.
Chápu vývoj směrem k nějakému marketu pro aplikace nebo existenci stránek, které informace o aplikacích koncentrují. Pro Windows například Slunečnice nebo FileHippo, nebo srovnávací pro více systému, například alternativeto.net
Podle W8,Ubuntu, Chrome, Androidu soudím, že se instalace aplikací bude ubírat právě směrem k nějakému marketu.
Většina distribucí Linuxu obsahuje nejpoužívanější aplikaci již po první instalaci. Pokud jsem chtěl nějakou zvláštní aplikaci, celkem vždy jsem na stránkách tvůrce našel návod, jak ji nainstalovat a zprovoznit.
Sestava aplikací a repozitářů je podle mne spjata spíše se zásadami a filosofií tvůrců distribuce.
Tipy a triky pro Pepu II.
Petr 18. 09. 2014, 17:13:05
Odpovědět  Odkaz 
Návod/článek pěkný, přesto bych dnes si dovolil polemizovat, zda je nutno zrovna v Ubuntu a jeho derivátech používat u Pepy terminál pro takové základní věci jako je LibreOffice, Chrome a pod.

Vždyť Xubuntu používá stejně jako Ubuntu balíčkovací systém .deb, nebo se mýlím ?

A tak z Centra je třeba nainstalovat pouze "instalátor" gdeb a následně již vše řešit takto.

Ač nemám problém instalovat přes terminál, tak při instalacích využívám u Pepy právě balíčkovací systém u Chrome, LibreOffice, Skype, Viber a pod.

Pouze je-li žádáno aby to Ubuntu (Xubuntu) nevypadalo tak "blbě" a třeba to bylo "činané" a design se blížil Apple, tak využiji terminál.

Mám zkušenost, že právě možnost (nikoliv nutnost) použití terminálu je první na co se odcházející WindowsUsersPepus pozastavují a obávají, byť to následujících 5ti letech nepoužijí ani jednou.

Ale to je jen můj skromný názor.
Re: Tipy a triky pro Pepu II.
Honza 19. 09. 2014, 20:13:51
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel musím s Vámi souhlasit. Pepu bych zrovna tím terminálem nezatěžoval, protože vždy je jednodušší Pepovi vysvětlit, kde co najde a může naklikat, než si zapamatovat celé syntaxe příkazového řádku nebo si někde tvořit seznam. Na terminál bych nechal jen opravdové špeky, které prostě nemají svoji grafickou podobu a Pepovi by se občas hodili. Popravdě já jakožto amatérský uživatel Kubuntu nemám potřebu cokoliv dělat v terminálu a vše potřebné zvládám z GUI.
Tipy a triky pro Pepu II.
me 19. 09. 2014, 20:33:03
Odpovědět  Odkaz 
Kdyz uz se v clanku zminila instalace Chromium, tak chybi popis instalace FLASH. Neni to tak dlouho, ale probehla revolucni zmena a vsechno je jinak nez bylo jeste pred prazdninami.... Je treba nainstalovat Pepperflashplugin. A nejen to, jeste musite pravidelne provadet MANUALNI update, protoze to za Vas APT neudela, tak je to navrzeno.... :-(

A proc FLASH? Protoze k cemu je system, kde nelze hrat on-line hry... Takovy system Vam uzivatele hodi na hlavu.... ;-)

https://wiki.debian.org/PepperFlashPlayer/Installing
Re: Tipy a triky pro Pepu II.
Petr 20. 09. 2014, 15:21:51
Odpovědět  Odkaz 
To že je zmíněno Chromium, považuji za trochu chybu. Ano je to sice opensource SW a odpovídá celému konceptu, ale výhra to není. Zvláště když jsou jiné lepší možnosti.

Osobně bych po instalaci nepokračoval jiným směrem, než instalací toho co většina zná z Windows a to je Chrome, Opera.

Zvláště to Chrome má tu výhodu, že tam žádný další flash není třeba extra instalovat.

Článek dobrý, ale i u Pepa I. je vidět, že to psal zapálený linuxák, a trochu to je i PR pro linux. Dělám dnes a denně něco podobného. A dost lidí slyší na výhody linuxu, a pokud opravdu nemají DŮVOD (spec. SW-účto, a pod./hry) používat Windows stává se častěji, že jejich PC se předělávají na linux (Ubuntu většinou), a tak je to správné.

Avšak čeho se snažím vyvarovat jsou tři věci.:
1. aby "museli" používat terminál
2. aby "museli" něco aktualizovat
3. aby "mohli" mít PC bez hesla = ale to je jednoduché, když jim člověk vysvětlí, že zrovna to "heslo" je to co je chrání před viry.

Většina pochopí, že holt tento systém si servisovat, dle návodu Franty od vedle, který to četl v Blesku moc nejde, a že kdyby to něco dělalo zavolají IT = což většinou se děje vyjímečně, protože ty linuxy se nechtěj pokazit no prostě nechtěj.
Většinu takových PC pak vidím až když jim z otvorů leze prach a hučí a topí jak kamna.
Re: Tipy a triky pro Pepu II.
Petr 20. 09. 2014, 15:27:26
Odpovědět  Odkaz 
pro ME:
Já ti nevím Kouba, k čemu je systém na kterém nejdou hrát online game.... nějak jsem nezjistil potřebu hrát na linuxu hry... na to mám jeden z nejlepších herních operačních systémů a to je WINDOWS.
Doporučím ti používat věci k správnému účelu. Na hry patří herní stroje, na vše ostatní je linux dobrý.

Mimochodem mám doma 8 ks výpočetní techniky, a na všech je linux, pouze na třech z nich je i windows aby se na tom daly hrát hry...

A mimochodem, V Chrome for linux online hry jedou...
Re: Tipy a triky pro Pepu II.
me 21. 09. 2014, 15:36:01
Odpovědět  Odkaz 
Tento prispevek je zrejme zbytecny, protoze Flash na Linuxu pry jiz nikdo nepotrebuje.
Nicmene, tady je prakticka ukazka update Flash pro Chromium browser:

$ sudo update-pepperflashplugin-nonfree --status
Flash Player version installed on this system : 14.0.0.177
Flash Player version available on upstream site: 15.0.0.152

$ sudo update-pepperflashplugin-nonfree --install --quiet

$ sudo update-pepperflashplugin-nonfree --status
Flash Player version installed on this system : 15.0.0.152
Flash Player version available on upstream site: 15.0.0.152
Petr Valach Tipy a triky pro Pepu II.
Petr Valach 20. 09. 2014, 21:45:49
Odpovědět  Odkaz 
OT: Protože se pracovně nebo dobrovolně věnuju správě operačních systémů, chci říct jen toto: Na hry neslyším. Kdo chce hry, má u mě smůlu. Odmítám přizpůsobovat počítače na hry. Na hry jsou jiné prostředky a jejich cpaní do kompů odmítám. Takže sorry, boys. Jestli Linux podporuje/nepodporuje hry je mi u místa, kde záda přestávají mít své slušné jméno.
Re: Tipy a triky pro Pepu II.
Honza 23. 09. 2014, 00:48:22
Odpovědět  Odkaz 
To je v pořádku pokud spravujete pracovní PC. Pokud to bude pro známého nebo kamaráda, který si na počítači sem tam něco napíše, 90% času prohlíží web a chce si něco zahrát (na tuhle skupinu je podle mě zaměřen tenhle seriál), tak ho máte tam kde píšete? To bych se na Vás zase rád příště obrátil :)
Tipy a triky pro Pepu II.
Pavel 10. 11. 2015, 05:56:41
Odpovědět  Odkaz 
Jakožto uživatele, který přešel z windows na Xubuntu mě článek zajímal, ale musim říct, že Pepa I. mě dal víc informací. Co se týče třeba Chrome a Chromium, tak lepší je Firefox, který je v základu a na win je také nejvíce používaný.
Lukáš Jelínek Re: Tipy a triky pro Pepu II.
Lukáš Jelínek 10. 11. 2015, 12:22:02
Odpovědět  Odkaz 
Na Windows je nejpoužívanějším prohlížečem Chrome a stále roste. Může se nám to nelíbit, ale je to prostě tak.
Tipy a triky pro Pepu II.
Ondra V. 14. 11. 2015, 19:40:43
Odpovědět  Odkaz 
Bude článeček pro Pepu III.? Škoda, že to nějak usnulo :-(

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz