přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

cevela.jpg

Lubomír Čevela (*1968) je programátorem na volné noze. Kromě používání Linuxu patří mezi jeho zájmy především fotografování a práce s videem. Této tématice se věnuje již několik let prostřednictvím článků, které píše pro různá média.


reklama

V roce 1997 mi jeden z mých přátel ukázal cédéčko opatřené velkým nápisem Red Hat se slovy: "To je nějaký nový operační systém. Chtěl bych ho vyzkoušet, až budu mít čas." Pokud vím, dodnes se "linuxákem" nestal. Po oběhnutí všech známých prodejců výpočetní techniky jsem si přinesl s nápisem Red Hat 4.2. svůj první Linux.

Instalace v textovém režimu mi připadala složitá a rozběhání grafického prostředí dalece přesahovalo moje tehdejší znalosti. Pochopil jsem, že se bez rad někoho pokročilejšího nedokážu obejít. Na sklonku roku 1998 jsem si z ostravské akce "Linux pod stromeček" přinesl Red Hat 5.2 a spoustu cenných rad. Jeho úspěšná instalace mi přinesla fungující systém včetně kancelářského balíku StarOffice a připojení do internetu pomocí modemu.

Následovalo období postupného objevování tajů Linuxu a také jsem si zvykl na některé linuxové aplikace. Ale zvyk samotný by byl slabou motivací. Linuxu dávám přednost pro jeho otevřenost a variabilitu. Umožňuje mi vyhýbat se programům, které uživatele nutí být závislým na uzavřeném formátu souborů nebo komunikačním protokolu. Takový program může být zpočátku dobrým sluhou, ale velice drahým pánem. Šlo by to vyjádřit jednodušeji - líbí se mi svoboda Linuxu.

Další přitažlivou vlastností je životnost instalace. Dle mých zkušeností netrpí linuxové distribuce na spyware, adware a další "problemware" nebo alespoň na ně trpí mnohem méně než mainstreamový systém. Samozřejmě při dodržení alespoň minimálních bezpečnostních zásad. Odpůrci Linuxu často tvrdí, že nainstalovat a nakonfigurovat systém je obtížnější než příprava Windows. Moje zkušenost je taková, že při výběru vhodného hardwaru je instalace mých oblíbených linuxových distribucí Mandriva a Ubuntu snadná a poměrně přímočará. A jestli bych Linux doporučil dalším zájemcům? Jistě, koneckonců ho ve svém okolí úspěšně rozšiřuji už několik let.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016