přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tomáš Jančík

Tomáš Jančík

jancik.jpg

Jmenuji se Tomáš Jančík, narodil jsem se v roce 1989, počítač používám od svých 12 let. Od her jsem se postupně dostal k webdesignu a programování. A čím více jsem si s počítačem hrál, tím více jsem zjišťoval, že mi Windows nedává téměř žádnou svobodu a taky že mě prostě moc neposlouchá a dělá si, co chce. Navíc už mě nebavilo se pořád starat o antivirový program, nastavovat firewall a podobně.


reklama

jancik1.jpg V roce 2007 jsem poprvé zaslechl o Linuxu a jako počítačový nadšenec jsem se ho jal brzy i vyzkoušet. Nejdříve to byla jen live CD, první byl Slax. Seznámení s prostředím mi nedělalo problém, aplikace byly podobné, ne-li stejné jako ty ve Windows, ale vůbec jsem nevěděl, jak se o Linux starat. Proto jsem jeho instalaci stále odkládal. Nakonec jsem ale sebral odvahu a jal se instalovat. Rozdělení disku jsem provedl ještě z Windows, ale pak už jsem nabootoval instalační CD Freespire. Instalace se povedla na první pokus, ale se systémem jsem si přeci jen moc nerozuměl. Další pauza od Linuxu.

Pak jsem ale narazil na internetu na distribuci Ubuntu (tenkrát verze 7.04). Po pár pokusech s live CD přišla další instalace Linuxu. To bylo v červnu 2007. Od té doby jsem Windows prakticky nepotřeboval. Je pravda, že začátky nebyly nejjednodušší, ale problémů nebylo moc, hodně mi pomohlo české fórum Ubuntu a rychle jsem si na systém zvykl.

Linux jsem si zamiloval. Líbí se mi svoboda, kterou mi dává. Líbí se mi jednoduchost Ubuntu. Líbí se mi filozofie open source.

Dříve jsem nadával na Windows a tvrdil, že je to špatný systém, protože to dělal každý a já chtěl držet krok. Od doby, co používám Linux, jsem „zmoudřel". Na Windows sice nadávám stále, ale už z jiných důvodů. Jakákoli práce na Windows mi přijde složitá. Proč mám po instalaci systému doinstalovávat desítky programů, když můžu mít vše v základu? Proč mám instalovat antivirus , když v Linuxu jsem toto nikdy řešit nemusel? Proč mám hledat software složitě na internetu, když existují repozitáře s balíčky? Navíc lze v Linuxu mnoho věcí provést mnohem rychleji přes terminál, což se mi ve windowsové příkazové řádce nikdy nedařilo.

Linux je krásný systém, který dává uživateli svobodu. Ano, některé věci se v něm mohou dělat trochu složitěji, ale při volbě dobré distribuce padají i tyto nedostatky.

A nakonec ještě otázka k odpůrcům Linuxu: Je Linux opravdu špatný operační systém, nebo je špatný prostě proto, že některé věci řeší jinak než Windows? Když si na tyto rozdíly zvyknete, poznáte krásu linuxového světa.

Nahoru

Odkazy

(Jako ve škole)
Průměr: 3,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016