přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Petra Kadlecová

Petra Kadlecová

fiona.jpg

Píše se datum 19. května 2008 a já úspěšně skládám maturitní zkoušku z informatiky za jedna na gymnáziu zaměřeném na programování a nemálo za to vděčím Linuxu.


1.jpgPřed necelými čtyřmi lety jsem totiž myslela, že uteču. O počítačích jsem nevěděla v podstatě nic a idylická představa, že se všechno naučím v rámci výuky, se rozplynula po první hodině. A tak jsem začala programovat v Pascalu a od spolužáků se učit, jak ty počítače vlastně fungují. V druhém ročníku jsem již měla internet a hledala na googlu. Zrovna, když jsem si začínala říkat, že už mám o věcech poměrně slušný přehled, poznala jsem přítele-informatika a zjistila, že nevím nic moc. Asi po měsíci mi od něj přišla zpráva, že se rozhodl definitivně přejít na Linux a jestli to nechci taky zkusit. A tak, se stejným zaujetím jako o jiných věcech s informatikou spojených, poslouchám o neznámém operačním systému při procházkách v parku pod Špilberkem, na Bílé hoře, v Lužánkách, ... Pak si ho konečně taky vyzkouším "ovládat" či přesněji, jen tak oťukat klikání v jiném prostředí než Windows a záhy začínáme plánovat definitivní přechod i u mne.fi.jpg

2.jpgNutno podotknout, že jsem v té době měla opravdu hodně starou mašinku, ale ta Linux přijala s nadšením, na rozdíl ode mne, jelikož jsem zjistila, že je tu zase další oblast, o které vím minimum. Linux v porovnání s Windows však skýtal neskutečné možnosti a byl v mnohém rychlejší. Zajímavé bylo, že Linux mi několikrát prostě zmrzl, či chcete-li, spadnul. Neměla jsem dost zkušeností, abych to podchytila, ale v podezření bylo ACPI. Já se smířila s tím, že to byla HW chyba a že už bych si konečně měla pořídit stroj s lepšími parametry (například paměť jsem měla v MB).

Nakonec to nebylo ani tak hrozné, jak jsem se obávala a původně zatnuté zuby a semknuté rty postupně vytvořily nadšený úsměv. Nejdříve jsem více-méně klikala (v Ubuntu bez problémů) a na všechno náročnější se ptala goolu nebo po IM přítele. Pak jsem začala objevovat první příkazy, uviděla nějaký ten skript a konečně mi došlo, k čemu je znalost programování :). Linux mi ten svět přiblížil prakticky, už to nebylo psaní programů, které už dávno někdo vymyslel a zoptimalizoval, bylo to hledání, jak sama sobě zpříjemnit pracovní prostředí. Začínalo mne to bavit - a to hodně. Krom úžasných možností operačního systému jsem se postupně seznámila i s mnoha jeho uživateli a řeknu vám, komunita, to je vynikající věc. Na srazech Linux v Brně, dalších akcích a linuxových serverech jsem se nenásilně dověděla mnohé, především jak co funguje v praxi (především na Linuxu) a pak nebyl problém se na teorii nechat vyvolat.

3.jpgVe čtvrtém ročníku se dostávám na speciální seminář na VUT, kde k práci prostě musíme používat Linux a objevuji tak, že mi může programování ještě o kus zjednodušit.

A teď mám prázdniny po maturitě, přijata na jsem na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity. Stále se osobně řadím spíše mezi BFU, protože vím, jak málo toho vím, ale podle článků a seriálů především na root.cz postupně a pomaličku pronikám hloub a hrozně mne to baví. Na Linuxu oceňuji především možnost volby, kterou mi poskytuje, spoustu, spoustu možností!

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Petra Kadlecová
karel 30. 07. 2008, 08:22:14
Odpovědět  Odkaz 
"poslouchám o neznámém operačním systému při procházkách v parku pod Špilberkem, na Bílé hoře, v Lužánkách, ..."

zkratka romantika :-D
Petra Kadlecová
Martin22 30. 07. 2008, 18:14:43
Odpovědět  Odkaz 
Skoda, ze tu neni fotka, docela by me zajimalo jak vypada takova slecna, co ma rada tokovouhle romantiku :)
Petra Kadlecová
CIJOML 31. 07. 2008, 07:59:18
Odpovědět  Odkaz 
Bez fotky je to na nic
19. května
Andrej Podzimek 4. 01. 2010, 02:54:57
Odpovědět  Odkaz 
Zvláštní náhoda. Já jsem maturoval taky 19. května. Byl to sice rok 2004, ale takové datum člověk nemůže přehlédnout, i když jen tak náhodně surfuje.

O vyzkoušení Linuxu jsem uvažoval už někdy od roku 2000, ale nikdy jsem neměl svůj počítač, u kterého bych mohl o všem rozhodovat. Po maturitě, když jsem šel studovat informatiku (MFF UK), jsem dostal notebook. Tehdy byl Linux téměř jasná volba, i když jsem ten systém znal jen z několika letmých klikání na Invexu.

Někde v hloubce mozkových závitů jsem měl dětské vzpomínky na IRIX. :-) Jako malý kluk, když mi bylo kolem 10 let, jsem měl možnost se občas dostat k legendární pracovní stanici Silicon Graphics Indy. Nebylo to příliš často, protože ten stroj stál půl milionu a muselo ho používat co nejvíc lidí ve dne i v noci, aby se vyplatil. Jeden takový stroj sloužil jako web server i mail server a 24 hodin denně se u něj střídali grafici, kteří využívali nejnáročnější software pro 3D modelování. Indy měl uptime rok a půl. (!!!) Po roce a půl mu selhal zdroj. Operační systém ale neselhal ani jednou. Od té doby jsem tak nějak tušil, že UNIX je dobrý nápad a že jakákoliv jeho (byť neoficiální) podoba stojí za vyzkoušení. Že zkrátka může být lepší než špatné systémy pro špatné stroje z Redmondu, které postupem času přerostly ve špatné systémy vyžadující dobré stroje.

Pravda, byla tam jistá počáteční nedůvěra. Nevěděl jsem, zda pod Linuxem půjde všechno, na co jsem zvyklý. Zprovoznění WiFi bylo v roce 2004 stále ještě trochu dobrodružství. Faktem ale zůstává, že dual boot s Windows XP po necelém půl roce zmizel a od té doby jsem systémy z Redmondu neviděl. :-)

Dnes už Linux není můj jediný systém. Zajímám se tu a tam o někeré znamenité členy rodiny *BSD a zejména o OpenSolaris. Zkrátka zvědavost.
Vlastimil Ott Re:19. května
Vlastimil Ott 4. 01. 2010, 09:22:05
Odpovědět  Odkaz 
Andreji, stále přijímáme příspěvky do rubriky Používají Linux - nechcete to sepsat a poslat nám to v jednom dokumentu? Vydali bychom článek. Díky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »