přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Petra Kadlecová

Petra Kadlecová

fiona.jpg

Píše se datum 19. května 2008 a já úspěšně skládám maturitní zkoušku z informatiky za jedna na gymnáziu zaměřeném na programování a nemálo za to vděčím Linuxu.


1.jpgPřed necelými čtyřmi lety jsem totiž myslela, že uteču. O počítačích jsem nevěděla v podstatě nic a idylická představa, že se všechno naučím v rámci výuky, se rozplynula po první hodině. A tak jsem začala programovat v Pascalu a od spolužáků se učit, jak ty počítače vlastně fungují. V druhém ročníku jsem již měla internet a hledala na googlu. Zrovna, když jsem si začínala říkat, že už mám o věcech poměrně slušný přehled, poznala jsem přítele-informatika a zjistila, že nevím nic moc. Asi po měsíci mi od něj přišla zpráva, že se rozhodl definitivně přejít na Linux a jestli to nechci taky zkusit. A tak, se stejným zaujetím jako o jiných věcech s informatikou spojených, poslouchám o neznámém operačním systému při procházkách v parku pod Špilberkem, na Bílé hoře, v Lužánkách, ... Pak si ho konečně taky vyzkouším "ovládat" či přesněji, jen tak oťukat klikání v jiném prostředí než Windows a záhy začínáme plánovat definitivní přechod i u mne.fi.jpg

2.jpgNutno podotknout, že jsem v té době měla opravdu hodně starou mašinku, ale ta Linux přijala s nadšením, na rozdíl ode mne, jelikož jsem zjistila, že je tu zase další oblast, o které vím minimum. Linux v porovnání s Windows však skýtal neskutečné možnosti a byl v mnohém rychlejší. Zajímavé bylo, že Linux mi několikrát prostě zmrzl, či chcete-li, spadnul. Neměla jsem dost zkušeností, abych to podchytila, ale v podezření bylo ACPI. Já se smířila s tím, že to byla HW chyba a že už bych si konečně měla pořídit stroj s lepšími parametry (například paměť jsem měla v MB).

Nakonec to nebylo ani tak hrozné, jak jsem se obávala a původně zatnuté zuby a semknuté rty postupně vytvořily nadšený úsměv. Nejdříve jsem více-méně klikala (v Ubuntu bez problémů) a na všechno náročnější se ptala goolu nebo po IM přítele. Pak jsem začala objevovat první příkazy, uviděla nějaký ten skript a konečně mi došlo, k čemu je znalost programování :). Linux mi ten svět přiblížil prakticky, už to nebylo psaní programů, které už dávno někdo vymyslel a zoptimalizoval, bylo to hledání, jak sama sobě zpříjemnit pracovní prostředí. Začínalo mne to bavit - a to hodně. Krom úžasných možností operačního systému jsem se postupně seznámila i s mnoha jeho uživateli a řeknu vám, komunita, to je vynikající věc. Na srazech Linux v Brně, dalších akcích a linuxových serverech jsem se nenásilně dověděla mnohé, především jak co funguje v praxi (především na Linuxu) a pak nebyl problém se na teorii nechat vyvolat.

3.jpgVe čtvrtém ročníku se dostávám na speciální seminář na VUT, kde k práci prostě musíme používat Linux a objevuji tak, že mi může programování ještě o kus zjednodušit.

A teď mám prázdniny po maturitě, přijata na jsem na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity. Stále se osobně řadím spíše mezi BFU, protože vím, jak málo toho vím, ale podle článků a seriálů především na root.cz postupně a pomaličku pronikám hloub a hrozně mne to baví. Na Linuxu oceňuji především možnost volby, kterou mi poskytuje, spoustu, spoustu možností!

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Petra Kadlecová
karel 30. 07. 2008, 08:22:14
Odpovědět  Odkaz 
"poslouchám o neznámém operačním systému při procházkách v parku pod Špilberkem, na Bílé hoře, v Lužánkách, ..."

zkratka romantika :-D
Petra Kadlecová
Martin22 30. 07. 2008, 18:14:43
Odpovědět  Odkaz 
Skoda, ze tu neni fotka, docela by me zajimalo jak vypada takova slecna, co ma rada tokovouhle romantiku :)
Petra Kadlecová
CIJOML 31. 07. 2008, 07:59:18
Odpovědět  Odkaz 
Bez fotky je to na nic
19. května
Andrej Podzimek 4. 01. 2010, 02:54:57
Odpovědět  Odkaz 
Zvláštní náhoda. Já jsem maturoval taky 19. května. Byl to sice rok 2004, ale takové datum člověk nemůže přehlédnout, i když jen tak náhodně surfuje.

O vyzkoušení Linuxu jsem uvažoval už někdy od roku 2000, ale nikdy jsem neměl svůj počítač, u kterého bych mohl o všem rozhodovat. Po maturitě, když jsem šel studovat informatiku (MFF UK), jsem dostal notebook. Tehdy byl Linux téměř jasná volba, i když jsem ten systém znal jen z několika letmých klikání na Invexu.

Někde v hloubce mozkových závitů jsem měl dětské vzpomínky na IRIX. :-) Jako malý kluk, když mi bylo kolem 10 let, jsem měl možnost se občas dostat k legendární pracovní stanici Silicon Graphics Indy. Nebylo to příliš často, protože ten stroj stál půl milionu a muselo ho používat co nejvíc lidí ve dne i v noci, aby se vyplatil. Jeden takový stroj sloužil jako web server i mail server a 24 hodin denně se u něj střídali grafici, kteří využívali nejnáročnější software pro 3D modelování. Indy měl uptime rok a půl. (!!!) Po roce a půl mu selhal zdroj. Operační systém ale neselhal ani jednou. Od té doby jsem tak nějak tušil, že UNIX je dobrý nápad a že jakákoliv jeho (byť neoficiální) podoba stojí za vyzkoušení. Že zkrátka může být lepší než špatné systémy pro špatné stroje z Redmondu, které postupem času přerostly ve špatné systémy vyžadující dobré stroje.

Pravda, byla tam jistá počáteční nedůvěra. Nevěděl jsem, zda pod Linuxem půjde všechno, na co jsem zvyklý. Zprovoznění WiFi bylo v roce 2004 stále ještě trochu dobrodružství. Faktem ale zůstává, že dual boot s Windows XP po necelém půl roce zmizel a od té doby jsem systémy z Redmondu neviděl. :-)

Dnes už Linux není můj jediný systém. Zajímám se tu a tam o někeré znamenité členy rodiny *BSD a zejména o OpenSolaris. Zkrátka zvědavost.
Vlastimil Ott Re:19. května
Vlastimil Ott 4. 01. 2010, 09:22:05
Odpovědět  Odkaz 
Andreji, stále přijímáme příspěvky do rubriky Používají Linux - nechcete to sepsat a poslat nám to v jednom dokumentu? Vydali bychom článek. Díky.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz