přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Sparky 7 preberá základy Debianu 12

Ivan Kmeťo
Nová verzia distribúcie SparkyLinux 7.0, ktorá dostala kódové meno Orion Belt, je už postavená na základoch nedávno vydaného Debianu 12. Zároveň pribudli aj aktualizácie dostupného softvéru a podpora pre UEFI Secure Boot.

Alpine Linux 3.19 má podporu pre Raspberry Pi 5

alpine.png

Po približne šiestich mesiacoch vývoja bolo oznámené vydanie novej stabilnej verzie distribúcie Alpine Linux 3.19.0. Do zoznamu noviniek sa dostala podpora pre Raspberry Pi 5 a niekoľko dôležitých aktualizácií softvéru.


 

Tails 5.20 pridáva aktualizácie a opravy chýb

tails_perex.png

Nová stabilná verzia linuxovej distribúcie Tails 5.20 pridáva aktualizácie softvérových balíčkov a niekoľko opráv chýb, ktoré by spolu mali opätovne zlepšiť ochranu súkromia užívateľov a celkovú bezpečnosť systému.


 

Novinky v distribúcii OpenMandriva Lx 5.0

openmandriva.png

Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva oznámili vydanie novej verzie jej stabilnej edície. Dostupné sú aktualizácie softvérových balíčkov, vrátane jadra Linux 6.6 LTS alebo desktopového prostredia KDE Plasma 5.27.


 

EndeavourOS prešiel na prostredie KDE Plasma

endeavouros_perex.png

Nové inštalačné obrazy linuxovej distribúcie EndeavourOS zhŕňajú aktualizácie softvérových balíčkov. Po novom majú užívatelia predinštalované desktopové prostredie KDE Plasma a zároveň sa obmedzila dostupnosť alternatívnych prostredí.


 

Vydanie distribúcie Fedora Linux 39

fedora2022perex.png

Oznámenie o vydaní novej verzie distribúcie Fedora 39 nakoniec prišlo po niekoľkých týždňoch odkladov. Pre užívateľov je pripravený veľký počet aktualizácií softvérových balíčkov alebo nová edícia Fedora Onyx.


 

Nitrux 3.1 aktualizuje balíčky

nitrux_perex.png

Vývojár Uri Herrera oznámil vydanie novej stabilnej verzie distribúcie Nitrux 3.1 s dôležitými aktualizáciami softvérových balíčkov. Dostupná je aj opravná verzia nástroja Nitrux Update Tool System.


 

Kompaktní řízený 10GbE switch do racku

m3212r.png

Společnost QNAP uvedla na trh nový dva­nác­ti­por­to­vý switch s kom­paktním designem, který je vhodný pro firmy a domácí kancelá­ře. Model QSW-M3212R-8S4T je webově říze­ný switch s poloviční šířkou určený pro montáž do racku. Je vybaven dvanácti vysokorychlostními porty 10GbE (osm portů SFP+ a čtyři porty RJ45) a funkcemi správy úrovně 2 (L2).


 

Novinky z vývoja Linuxu Mint 21.3

linuxmint2021.png

Nasledujúca verzia distribúcie Linux Mint 21.3 je vo vývoji a predstavené už boli aj prvé novinky. Aplikácia Hypnotix rozšíri funkcie a nová verzia desktopového prostredia Cinnamon dostane počiatočnú podporu Waylandu.


 

Proč by podniky měly používat zařízení NAS se souborovým systémem ZFS

Souborový systém ZFS má specifické zaměření na zajištění maximální integrity uložených dat a jejich případné automatické opravy přímo za běhu systému. ZFS tak dokáže chránit data daleko komplexněji než ostatní souborové systémy.


 

QNAP uvádí na trh řízené switche s podporou aplikací a virtuálních počítačů

qgd.jpg

Společnost QNAP představila dva nové chytré switche, které podpo­rují běh aplikací a virtuálních počíta­čů pro kybernetickou ochranu nebo správu sítě.


 

Zlepšenia vo verziách Wine 8.17 a 8.18

wine_logo.png

Dve posledné vývojové verzie nástroja Wine zlepšujú podporu Waylandu a Direct3D 10 aplikácií. Okrem toho pribudli aktualizácie softvérových komponentov a opravy pre viac ako 60 samostatných chýb.


 

starší články ››

Top články z OpenOffice.cz

Tematické seriály


Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...