přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Seriál o Elasticsearch: Úvod

Seriál o Elasticsearch: Úvod

Elasticsearch

V tomto seriálu se budu snažit vysvětlit problematiku fulltextového vyhledávání a postupně jej implementovat pomocí nástroje Elasticsearch . Fulltextové vyhledávání je poměrně komplexní problematika, budu se ji tedy snažit rozdělit na několik samostatných částí a ty postupně projít.


Specializuji se na Elasticsearch a jsem fanouškem DevOps. Nabízím konzultace a školení Elasticsearch - pokud jej chcete poznat důkladněji, zjistit, zda se hodí pro váš projekt, nebo uspořádat školení ve vaší firmě, neváhejte se mi ozvat.

Nebudu se zaměřovat na implementaci vyhledávacího nástroje pomocí konkrétního programovacího jazyka - knihovny pracující s Elasticsearch jsou obdobné napříč různými jazyky, a vesměs kopírují API, kterým disponuje Elasticsearch. Budu se snažit uvést i související teoretické znalosti - věřím, že hlubší znalost dané problematiky je užitečná k nalezení optimálního řešení problému.

V následujících dílech tohoto seriálu postupně projdu:

  1. Základní pojmy
  2. Instalace Elasticsearch
  3. Ukládání a zobrazení dat
  4. Fulltextové vyhledávání v češtině
  5. Pokročilé fulltextové vyhledávání

Na konci tohoto seriálu byste měli být schopni implementovat fulltextové vyhledávání v českém jazyce s pomocí Elasticsearch. Veškeré zdrojové kódy jsou dostupné na GitHubu.

Trocha motivace úvodem

A jaké jsou hlavní důvody, proč použít pro vyhledávání právě Elasticsearch? Především má velké množství funkcí, kterými lze vyhledávání vytvořit přesně na míru danému účelu. Elasticsearch disponuje podporou češtiny a dalších jazyků, poradí si se skloňováním, časováním, synonymy nebo našeptáváním. Zároveň obsahuje základní nastavení pro řadu jazyků, s kterým vyhledávání obstojně funguje bez složitého nastavování.

Dalším důvodem pro jeho použití je rychlost, s kterou je možné vyhledávát. Omezením není ani rostoucí množství dat, Elasticsearch je možné jednoduše vertikálně škálovat, stačí přidat další servery do clusteru a Elasticsearch se o zbytek postará sám. S tím souvisí také to, že data mohou být automaticky replikována mezi servery, při výpadku některého z nich tak nedochází k výpadku celé služby, ani ztrátě dat.

Fulltextovým vyhledáváním však funkce Elasticsearch nekončí. Lze jej využít pro výpočty nad nalezenými daty, která mohou být například použita pro vytvoření filtrů na webu. Dalším možným použitím je vytvoření nástroje pro ukládání logů ze všech možných zdrojů a následné vytváření vizualizací a dashboardů pomocí nástroje Kibana.

Pokud jste připraveni vrhnout se do tajů fulltextového vyhledávání a Elasticsearch poznat důkladněji, pokračujte prosím následující kapitolou.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Luděk Veselý

Luděk Veselý

Pracuji jako vývojář ve Vodafone. Specializuji se na Elasticsearch a jsem fanouškem DevOps.
www.ludekvesely.cz


| blogPublic Relations

Nový IT normál? Cloudové služby a otevřený vývoj

RHSSoučasné nároky na IT a trendy, které podnikům pomohou rozvíjet jejich podnikání a obstát do budoucna v konkurenci, ukázal Red Hat Summit, výroční konference a událost roku v oblasti open source, která proběhla 10. – 11. května. Letošní ročník Red Hat Summitu byl tzv. hybridní, více než 80 přednášek a diskusních panelů je přístupná virtuálně, část programu se odehrála živě v americkém Bostonu.

Pokračování ...Public Relations

Kamery s funkcí rozpoznávání SPZ: Automatickým zdvihem závory přínosy zdaleka nekončí

KonicaKdyž se řekne rozpoznávání SPZ, většině řidičů se jako první vybaví pokuta za rychlou jízdu nebo za průjezd na červenou. Schopnost přečíst poznávací značku a správně jí přiřadit ke konkrétnímu automobilu ale ocení i firmy při evidenci vozového parku nebo k omezení přístupu do areálu. Chytré kamery Mobotix od Konica Minolta však nabízejí mnohem víc.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »