přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Alpine Linux 3.17 prešiel na OpenSSL 3

Alpine Linux 3.17 prešiel na OpenSSL 3

alpine.png

Vydanie novej verzie distribúcie Alpine Linux 3.17 bolo oznámené tento týždeň s množstvom dôležitých aktualizácií softvérových balíčkov. Novinkou je aj podpora Rustu na všetkých architektúrach, prechod na OpenSSL 3 či ISC Kea.


Vývojári distribúcie Alpine Linux oznámili na začiatku tohto týždňa vydanie jej novej stabilnej verzie s číslom 3.17. Užívatelia si už môžu stiahnuť nové inštalačné obrazy s potrebnými aktualizáciami softvérových balíčkov a niekoľkými nemenej dôležitými zmenami v zozname dostupného softvéru.

Jednou z týchto zmien v Alpine Linuxe je prechod na OpenSSL 3.0. Pre potreby spätnej kompatibility s vetvou OpenSSL 1.1 si užívatelia stále môžu nainštalovať balíček openssl1.1-compat. Opustená bola podpora verzie PHP 8.0 a balíčky programovacieho jazyka Rust sú už dostupné pre všetky podporované procesorové architektúry. Predvoleným DHCP serverom je po novom ISC Kea, ktorý nahradil ISC DHCP kvôli ukončeniu jeho vývoja.

Do zoznamu aktualizácií softvéru sa dostali novšie prekladače GCC 12 a aj LLVM 15, balíčky Go 1.19, Perl 5.36, PostgreSQL 15, Bash 5.2 alebo desktopové prostredia GNOME 43 a KDE Plasma 5.26. Zaujímavosťou je nakoniec aj aktualizácia frameworku .NET na verziu 7.0. Jadro Linux zatiaľ ostáva v poslednej verzii s dlhodobou podporou, ktorou je Linux 5.15.

Správa ku vydaniu novej verzie distribúcie Alpine Linux 3.17 bola uverejnená na stránkach alpinelinux.org s ďalšími podrobnosťami. Podpora tejto verzie Alpine Linuxu by mala trvať až 2 roky.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »