přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GIMP 2.10.22 pro mac a vývojová verze GIMPu 2.99.4

GIMP 2.10.22 pro mac a vývojová verze GIMPu 2.99.4

Vánoce 2020 přinesly uživatelům GIMPu hned dva dárečky – vyšla konečně nová verze pro mac OS X a hlavně vývojová verze 2.99.4, jejíž cílem je otestovat novinky v plánované verzi GIMP 3.0. 


GIMP 2.10.22 na mac OS X

Po delší době byla vydána verze GIMPu pro systém Mac OS X. Tou je nyní verze 2.10.22 a zahrnuje všechny změny a opravy od verze 2.10.14, tedy 2.10.18, 2.10.20 a 2.10.22. Na nové verzi mac OS X Big Sur však GIMP zápasí s problémy. GIMP je tu pomalý a nezobrazuje se hranice výběru, ačkoliv její zobrazování je povoleno. Oba problémy pravděpodobně mají stejnou příčinu, kterou jsou kompletní překreslování okna (namísto jeho části) a v mnohem častějších intervalech, než je třeba. Tyto problémy se aktuálně řeší.

Testovací verze GIMP 2.99.4

Zájemcům je nyní k dispozici vývojová verze GIMPu 2.99.4 (pouze pro Linux a Windows). Jejím cílem je odladit chyby v chystané verzi GIMPu 3.0, jejíž vývoj však nadále pokračuje, takže ani v této vývojové verzi nejsou zatím implementovány všechny plánované novinky. Podívejme se na aktuálně implementované i teprve chystané novinky.

GIMP 2.99.4 s novým uvítacím oknem GIMP 2.99.4 s novým uvítacím oknem

Framework GtK 3

GIMP 3 přejde na framework GtK 3. Z toho plyne několik podstatných věcí. Jednak z přehledu motivů zmizely GtK 2 motivy, které jsou nahrazeny výchozím systémovým motivem. Lze si vybrat mezi tmavým motivem (který je výchozí) a světlým. Tmavý motiv není úplně tmavý, je o něco světlejší, což je příjemné. Dále se změna samozřejmě podepsala na ovládacích prvcích, které jsou příjemnější, plošší a lépe se s nimi manipuluje. Ostatně i samotná práce s posuvníky byla vylepšena. Číselnou hodnotu lze zadat po jednoduchém klepnutí hlavním tlačítkem myši (většinou levým) na číselnou hodnotu. Jen si dávejte pozor, desetinou čárku je třeba napsat jako čárku, čárka na numerické klávesnici tu nepomůže.

Správa motivů Správa motivů

Obrázkové posuvníky mění svou podobu při najetí kurzorem a po stisknutí tlačítka myši se zobrazí modře.

Ačkoliv je k dispozici framework GtK 4, GIMP na něj určitě nepřejde před vydáním verze GIMPu 3.0.

Věděli jste, že v GIMPu můžete nastavit krokování při nastavování parametrů v posuvnících? Pokud se stisknutým levým tlačítkem (nebo rolováním kolečkem myši) držíte klávesu [Shift], krok zmenšíte. Naopak při stisknuté klávese [Ctrl] krok zvětšíte. Tím rychleji nastavíte požadované hodnoty.

Ikony

V otázce ikon nedošlo ke změnám, ale je dobré se o nich zmínit. Jako výchozí sada je použita Symbolic. To jsou monochromatické ikony, které jsou v tmavém globálním motivu světlejší a při přepnutí do světlého naopak tmavší. V Předvolbách lze použít také historickou sadu ikon (barevnou) či novější (taktéž barevnou). Také zde lze nastavit použití symbolických ikon všude mimo paletu nástrojů, kde to je možné.

Ikonové sady Ikonové sady

Vícevrstevný výběr

Vrstvy lze vybírat hromadně, nejen po jedné. Vybírat lze souvislou i nesouvislou skupinu. To se hodí například pro hromadné odstranění vrstev či jejich přesunu do složky vrstev, ale lze takto i hromadně přidávat masky vrstev či používat různé efekty.

Výkon

GIMP 2.99.4 poskytuje lepší odezvu než současná stabilní verze 2.10. Výkon lze upravit nastavením počtu vláken v okně Předvolby. A zde je další novinka – zatímco dříve se takto určoval výkon jádra GIMPu, verze 3 podporuje vícevláknový režim i na pluginy.

Nastavení systémových prostředků Nastavení systémových prostředků

Nový nástroj Paint Select

Tento nový výběrový nástroj bude určitou alternativou k nástroji Výběr popředí. Malováním štětcem může uživatel „inteligentně“ vybrat danou oblast. Výsledek bude binární – plně vybráno a nevybráno. Tento nástroj v GIMPu 2.99.4 zatím ještě nenajdeme.

Extension Manager

Do nabídky Upravit přibyla položka Extension Manager. Po kliknutí na ni se zobrazí správce rozšíření. Ten má tři položky (systémová rozšíření, nainstalovaná rozšíření a vyhledávání dostupných rozšíření). V budoucnu tak bude možno velice jednoduše rozšiřovat funkcionalitu GIMPu.

Správce rozšíření Správce rozšíření

Lepší detekce hardwaru

GIMP má vylepšenou detekci připojeného zařízení (jako například tabletů). Po jejich zapojení není třeba restartovat GIMP.

Instalace

GIMP 2.99.4 pro Linux a Windows lze stáhnout ze stránky dwonloads. V obou případech je instalace jednoduchá. Uživatelé Windows získají přímo *.exe instalátor. Uživatelé Linuxu nemusí kompilovat zdrojové soubory. Mají totiž k dispozici Flatpak build. GIMP si tak mohou nainstalovat přes správce softwaru, nebo prostřednictvím dvou příkazů do terminálu – popis je popsaný na odkazované stránce.

Úplný přehled novinek najde čtenář zde.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz