přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GIMP oslávil 25 rokov vývoja

GIMP oslávil 25 rokov vývoja

gimp.jpg

Slobodný grafický editor GIMP oslávil 25 rokov aktívneho vývoja ako jeden zo základných nástrojov nie len pre systémy Linux. Ďalšou dobrou správou je zároveň blížiaci sa dátum vydania stabilnej verzie GIMP 3.0.


Vývoj nástroja GIMP sa začal v roku 1995 ako projekt študentov Spencera Kimballa a Petera Mattisa z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Za 25 rokov svojej existencie a aktívneho vývoja sa GIMP stal schopnou slobodnou a otvorenou alternatívou na poli grafických editorov, nie len na operačných systémoch Linux, ale tiež BSD, Windows, macOS alebo Solaris.

(tvorba maskota Tux v GIMP 0.54, zdroj Larry Ewing) Tvorba maskota Tux v GIMP 0.54 (Larry Ewing)

GIMP okrem toho, že je dnes štandardnou súčasťou ponuky predinštalovaného softvéru mnohých linuxových distribúcií, taktiež pomohol zrodu ďalšieho slobodného softvéru a softvérových komponentov. Jedným z príkladov je softvérová knižnica GTK. Tá bola vyvinutá pôvodne pre GIMP a dnes je dôležitým komponentom napríklad v prípadoch desktopových prostredí GNOME alebo Xfce.

(aktuálny GIMP 2.99.2, zdroj gimp.org) Aktuálny GIMP 2.99.2 (gimp.org)

Nasledujúca a užívateľmi netrpezlivo očakávaná verzia GIMP 3.0 by mala byť vydaná na začiatku budúceho roku, podľa doterajších predpokladov ešte pred vydaním GTK 4. V tejto aktualizácii bude predstavená dokončená podpora HiDPI monitorov, lepšia podpora dotykových obrazoviek, natívna podpora Waylandu, prechod na GTK 3 a tiež zlepšenia rýchlosti či rada ďalších vylepšení funkcií tohto nástroja.

Poslednej aktualizácii sme sa bližšie venovali v samostatnom článku GIMP 2.99.2 prechádza na GTK 3 s podporou Waylandu.

Ku oslavám 25. výročia existencie a vývoja nástroja GIMP uverejnili jeho vývojári aj správu s niekoľkými zaujímavými bodmi na stránkach projektu gimp.org.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, Solus, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...