přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GIMP oslávil 25 rokov vývoja

GIMP oslávil 25 rokov vývoja

gimp.jpg

Slobodný grafický editor GIMP oslávil 25 rokov aktívneho vývoja ako jeden zo základných nástrojov nie len pre systémy Linux. Ďalšou dobrou správou je zároveň blížiaci sa dátum vydania stabilnej verzie GIMP 3.0.


Vývoj nástroja GIMP sa začal v roku 1995 ako projekt študentov Spencera Kimballa a Petera Mattisa z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Za 25 rokov svojej existencie a aktívneho vývoja sa GIMP stal schopnou slobodnou a otvorenou alternatívou na poli grafických editorov, nie len na operačných systémoch Linux, ale tiež BSD, Windows, macOS alebo Solaris.

(tvorba maskota Tux v GIMP 0.54, zdroj Larry Ewing) Tvorba maskota Tux v GIMP 0.54 (Larry Ewing)

GIMP okrem toho, že je dnes štandardnou súčasťou ponuky predinštalovaného softvéru mnohých linuxových distribúcií, taktiež pomohol zrodu ďalšieho slobodného softvéru a softvérových komponentov. Jedným z príkladov je softvérová knižnica GTK. Tá bola vyvinutá pôvodne pre GIMP a dnes je dôležitým komponentom napríklad v prípadoch desktopových prostredí GNOME alebo Xfce.

(aktuálny GIMP 2.99.2, zdroj gimp.org) Aktuálny GIMP 2.99.2 (gimp.org)

Nasledujúca a užívateľmi netrpezlivo očakávaná verzia GIMP 3.0 by mala byť vydaná na začiatku budúceho roku, podľa doterajších predpokladov ešte pred vydaním GTK 4. V tejto aktualizácii bude predstavená dokončená podpora HiDPI monitorov, lepšia podpora dotykových obrazoviek, natívna podpora Waylandu, prechod na GTK 3 a tiež zlepšenia rýchlosti či rada ďalších vylepšení funkcií tohto nástroja.

Poslednej aktualizácii sme sa bližšie venovali v samostatnom článku GIMP 2.99.2 prechádza na GTK 3 s podporou Waylandu.

Ku oslavám 25. výročia existencie a vývoja nástroja GIMP uverejnili jeho vývojári aj správu s niekoľkými zaujímavými bodmi na stránkach projektu gimp.org.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...