přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, KDE Plasma 5.24 LTS – předposlední LTS vydání před zahájením práce na Plasma 6

KDE Plasma 5.24 LTS – předposlední LTS vydání před zahájením práce na Plasma 6

kde.png

Stabilizovaná verze Plasma 5.24 s dlouhodobou podporou přichází s vylepšeními vzhledu i použitelnosti prostředí pracovní plochy. 


V úterý 8. února 2022 byla vydána nová menší verze komunitního pracovního prostředí KDE Plasma 5.24 označeného LTS (long-term support). Jedná se tedy o verzi s dlouhodobou podporou, která by měla dostávat opravy chyb dokud nebude vydána další LTS verze. Toto období v případě předchozího vydání Plasma 5.18 trvalo 20 měsíců.

KDE_Plasma_5.24_Desktop_kontext_menu.png Kontextová nabídka pracovní plochy KDE Plasma 5.24

Zlepšení vzhledu

Tradiční změnou je nové pozadí plochy Honeywave (Vlna medu), ke kterému tentokrát jeho autor Ken Vermette streamoval proces jeho designérské práce.

Téma pracovní plochy nazvané Breeze (Vánek) bylo v mnoha ohledech dotaženo dále tak, aby byl vzhled konzistentní napříč aplikacemi. Nově můžete mimo předvybraných barev nastavit vlastní zvýrazňující barvy barevného schématu. Doplněna byla akce, která při přepnutí mezi světlým a tmavým motivem promítne změnu nastavení do FreeDesktopu, takže by toto nastavení měly respektovat i aplikace, které nejsou součástí KDE.

Úpravy se dotkly i oznamovacích bublin. Ty v případě zobrazení důležitých informací mají na jedné straně oranžový proužek, aby lépe vynikly oproti méně důležitým zprávám. Došlo k vylepšení čitelnosti oznámení a nově je také v oznámeních zobrazen náhled videa, podobně jak je tomu u obrázkových souborů.

KDE_Plasma_5.24_Motiv.png KDE Plasma 5.24 a motiv Breeze (Vánek)

Novinky v nastavení

Z kontextové nabídky na pracovní ploše je možné vyvolat změnu pozadí pracovní plochy nebo nastavení obrazovky. Naproti tomu v kontextové nabídce obrázkových souborů v programu Dolphin přibyla možnost nastavit daný obrázek jako pozadí plochy. A do třetice ještě jedna novinka k pozadím plochy – pro typ pozadí Obrázek dne přibyla možnost zvolit poskytovatele Tapety Simona Stålenhaga se sci-fi obrázky.

V aplikaci Nastavení systému nyní vyhledávač prochází jak anglickými, tak lokalizovanými názvy pro snadnější nalezení požadovaného nastavení. Dialog pro přidání rozložení kláves byl nově navržen pro jednodušší použití. Vylepšeny byly Noční barvy, testování zvuku a funkce omezení nabití baterie. V nastaveních monitoru je nyní pro každou obrazovku možné nastavit jiné zvětšení a také je zde zobrazeno správné fyzické rozlišení.

KDE_Plasma_5.24_Scifi_Wallpaper.png KDE Plasma 5.24 Sci-fi tapety od Simona Stålenhaga

Efekty pracovní plochy

Nová Plasma 5.24 uvádí efekt Overview (Přehled), který je možné jako beta verzi otestovat po zapnutí v nastavení. Při jeho vyvolání klávesou Meta+W se zobrazí přehled všech otevřených oken a virtuálních ploch. Je možné v něm přeorganizovat okna napříč plochami. Dále se vrátily efekty Cover Flip a Flip Switch.

Pracovní plocha si nyní lépe pamatuje, které okno bylo na které obrazovce, a nová okna se ve výchozím stavu otevírají uprostřed obrazovky.

KDE Plasma 5.24 s efektem Overview (Přehled) KDE Plasma 5.24 s efektem Overview (Přehled)

Systémová lišta a panel správce úloh

Drobná vylepšení ve vzhledu a čitelnosti se dotkla i widgetů. Například Digitální hodiny umožňují trvalé umístění data pod časem, widget Baterie a jas nyní na počítačích bez baterie ukazuje přesnější popisek a ikonu. Widgety Schránka nebo Sítě byly rozšířeny o možnost ovládání z klávesnice.

Pokud na panelu najedete nad položku správce úloh, zobrazí se náhled okna. Ten se nyní načítá rychleji. V případě, že se jedná okno, které přehrává zvuk, tak se také v tomto náhledu zobrazí posuvný ovladač hlasitosti.

Kontextová nabídka správce úloh má jednodušší popisky – namísto Spustit novou instanci je nyní položka Otevřít nové okno a dále nabídka Více akcí je přesunuta naspod a upravena jen na Více.

KDE_Plasma_5.24_Task_Manager_context.png Kontextová nabídka ve správci úloh KDE Plasma 5.24

Discover – průvodce aplikacemi

Program Discover nově umožňuje zatrhnout volbu, že po instalaci aktualizací může provést automatický restart počítače. V případě mobilní verze je při přetočení na šířku rozložena domovská obrazovka do dvou sloupců. A vyhledávání aktualizací zabere zase o něco méně času. Také je u aktualizací nově zobrazena informace o zdroji aktualizace. Zdrojem aktualizace může být také Flatpak, který je již delší dobu podporován, nyní však přibyla možnost, že pokud pomocí Discoveru nainstalujete balíček stažený z Flatpaku, automaticky se jeho repozitář přidá do systému. Aplikace Discover byla vylepšena i s ohledem na možnosti hlášení chyb – pokud se objeví potíže při instalaci aktualizace, je možné klepnout na odkaz Nahlaste problém, který vás zavede na stránku pro hlášení chyb vašeho operačního systému.

KDE_Plasma_5.24_Discover_problem.png Discover v KDE Plasma 5.24

Podpora Waylandu

Komunita KDE nadále pracuje ve velkém, aby brzy mohla nahradit stárnoucí systém X11, takže přichází s dalšími vylepšeními, jako je podpora více než osmibitových barev, optimalizace výkonu náhlavní soupravy pro virtuální realitu (VR) a také podporu pro kreslicí tablety. Při používání stylusu můžete aktivovat okna nebo celkově je ovládat pomocí záhlaví. Ohledně dotykového ovládání je související novinkou zobrazení a skrytí virtuální klávesnice poté, co aktivujete textové pole pomocí prstu nebo stylusu.

Verze aplikací a komponent pro Wayland rychle přijímají funkce tak, aby mohly brzy nahradit své ekvivalenty pro X11. Například Spectacle pro snímkování obrazovky má nyní přístup k režimu Aktivní okno. Nově je zprovozněný widget Minimalizovat všechna okna. Dále jsou ve Waylandu postupně zpřístupňovány i obvyklé klávesové zkratky z X11 jako je Meta+Tab pro přepínání aktivit.

KDE_Plasma_5.24_About_system.png KDE Plasma 5.24 s grafickou platformou Wayland na Kubuntu 21.10

Další novinky

  • Zámek obrazovky je nyní vybaven možností převést systém do úsporného režimu nebo režimu spánku.
  • Plasma dostala novou funkci ověřování pomocí otisku prstu. To je možné použít pro odemčení obrazovky a potvrzení identity, pokud to vyžaduje aplikace nebo vyvolání sudo z konzole.
  • Posuvné prvky Plasmy mění pozici obsahu pouze v momentu, kdy započne otáčení kolečkem přímo nad nimi. Tím se zabrání jejich náhodnému posunu.
  • Plasma se rychleji vypíná a po zahájení vypínání již nepřijímá nová spojení. Toto se zvláště hodí při používání funkce KDE Connect.
  • KRunner, který je nabitý funkcemi vyhledávání a spouštění různých příkazů, je vybaven ikonou otazníku, která po klepnutí na ni uživatele seznámí s dostupnými zásuvnými moduly a návodem, jak je použít.

KDE_Plasma_5.24_KRunner.png KDE Plasma 5.24 a nápověda v KRunneru

Závěr

Vydání stabilní verze KDE Plasma 5.24 s dlouhodobou podporou ukazuje, že se komunitní projekt pracovního prostředí snaží maximálně udržet krok s trendy ve vzhledu aplikací, zjednodušuje použitelnost, ale zároveň uživatelům nabízí možnosti přizpůsobení nastavení dle vlastního přání. Snímky obrazovky Plasma 5.24 jsou pořízeny z Kubuntu 21.10 s doplněným repozitářem backreports dle popisu na stránkách distribuce.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že jsem v práci 13 let spravoval servery s MS Windows, vždy mě bavilo poznávat GNU/Linux. Doma používám distribuci openSUSE, zapojil jsem se do komunity překladatelů a nyní také občas píšu články ze světa svobodného softwaru s otevřeným kódem.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blog