přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Krita 4.4.2 přináší přes 300 oprav a vylepšení

Krita 4.4.2 přináší přes 300 oprav a vylepšení

Krita

Po čtvrt roce vychází nová verze oblíbené umělecké aplikace Krita se zaměřuje hlavně na opravy chyb. Uživatele však potěší několik velice užitečných vylepšení a novinek.


Přechodové síťové výplně

Krita nyní podporuje SVG síťové gradienty, kompatibilní s Inkscapem. Ty lze použít na vektorové objekty, a docílit tak jejich přirozených vzhledů. Jde o výsledek jednoho z projektů v rámci Google Summer of Code.

Použití síťové výplně Použití síťové výplně

Transformace síťových výplní

Další přidanou funkcí je možnost úpravy síťových výplní na úrovni jednotlivých uzlů. Síťové výplně jsou vlastně dodatečné Beziérovy křivky, které lze upravovat jako jiné křivky tažením za úchyty a síťovou výplň transformovat jako jeden objekt.

Ukázka transformace síťové výplně (krita.org) Ukázka transformace síťové výplně (krita.org)

Vrstva přechodové výplně + nový editor přechodů

Do paletky Vrstvy byla přidána položka Vyplnit vrstvu pro vytváření nedestruktivních přechodových výplní obrázku. Tato výplň může být buď typu stop, nebo segmentové výplně. V dialogovém okně je možno mezi těmito dvěma variantami přecházet, což je další vylepšení nové verze Krity. Výplň však nemusí být tvořena jen přechodovou výplní – lze použít i jednolitou barvu, vzorek atd.

Nová vrstva výplně Nová vrstva výplně

Vylepšený polotónový filtr

Nový polotónový filtr je rychlejší než předchozí a na rozdíl od něj může být použit též jako maska filtru. Také zobrazuje i strukturovanější prvky než jen jednoduché tečky.

Možnost vložení stylu tvaru

Do nabídky Úpravy přibyla nová položka Paste Shape Style (prozatím nepřeložená do češtiny), která umožňuje vložit styl kopírovaného vektorového objektu na další vektorový objekt.

Tlačítko pro režim Wraparound

Chcete důkaz, že Kritu je třeba brát vážně? Zde je. Režim Wraparound, který umožňuje vyplnit celou zobrazenou plochu kopií kresby, bude použit v další verzi Photoshopu. Novinkou této verze Krity je, že pro tento režim přibylo tlačítko v panelu nástrojů.

Nové štětce

Šestice nových štětců byly přidány jako ukázka schopností nové funkce RGBA špičky štětce.

Nové RGBA štětce Nové RGBA štětce

Další vylepšení a opravy chyb

Přehled oprav a vylepšení v této verzi Krity najdete na stránce krita.org. Potěšeni budou majitelé HiDPI monitorů, Androidu a Macu. Vylepšena byla stabilita a také výkon.

Jak získat Kritu 4.4.2

V tuto chvíli by měla být Krita 4.4.2 k dispozici v linuxových repozitářích. V každém případě můžete navštívit stránku krita.org. Krita je k dispozici pro Linux, Windows a Mac OS X.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blog