přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lepšie možnosti využitia SparkyLinuxu 6.6 z USB

Lepšie možnosti využitia SparkyLinuxu 6.6 z USB

sparkylinux_perex.png

V najnovšej verzii distribúcie SparkyLinux 6.6 pribudla možnosť inštalácie systému na USB zariadenia teraz už aj s trvalým úložiskom. Prebraté boli tiež posledné aktualizácie softvérových balíčkov z repozitárov Debianu.


Posledná aktualizácia stabilnej edície SparkyLinuxu pridala pre užívateľov možnosť vytvorenia trvalého úložiska, ak by sa túto distribúciu rozhodli používať z USB zariadenia. Zároveň boli prebraté najnovšie verzie softvéru z repozitárov Debianu, avšak s ponukou niekoľkých novších voliteľných balíčkov.

sparkylinux66_01.png


SparkyLinux 6.6 predstavil zmeny nástroja Sparky Live USB Creator, s pomocou ktorého si môžu užívatelia nainštalovať túto distribúciu na ich USB zariadenia. Konkrétne bola pridaná podpora pre tvorbu trvalého úložiska, vďaka čomu budú na USB zachované uložené dáta alebo nainštalované aplikácie aj po reštarte systému. Táto novinka sa už dostala taktiež do rolling-release edície SparkyLinuxu 2023.01.

sparkylinux66_02.png


V tomto vydaní boli zahrnuté aj aktualizácie softvérových balíčkov, ktoré boli prebraté zo stabilnej vetvy distribúcie Debian. Predinštalované je jadro Linux 5.10 s dodatočnými balíkmi opráv chýb a užívateľom pribudla možnosť inštalácie najnovšieho Linuxu 6.1 priamo z repozitárov. Edícia SparkyLinuxu pre ARM hardvér je zatiaľ postavená na Linuxe 5.15. Podobne aj predinštalovaný webový prehliadač Mozilla Firefox 102.7 ESR je možné nahradiť novšou verziou Firefoxu 109. Okrem toho sa do zoznamu aktualizácií dostal tiež poštový klient Mozilla Thunderbird 102.6 či balík kancelárskych nástrojov LibreOffice 7.0.4.

sparkylinux66_03.png


Správa ku vydaniu distribúcie SparkyLinux 6.6 bola uverejnená na stránkach sparkylinux.org so stručným prehľadom noviniek a odkazmi na stiahnutie inštalačných obrazov. Upgrade systému je možné vykonať priamo prostredníctvom príkazového riadku z verzií SparkyLinux 6.0 a novších.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...