přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 5.9 bol vydaný

VariCAD

Linux 5.9 bol vydaný

tux.png

Linux 5.9 predstavuje počiatočnú podporu pre nové grafické karty AMD, zlepšuje funkcionalitu podporovaných súborových systémov, procesorových architektúr a mnoho ďalšieho.


Vydanie stabilnej verzie jadra Linux 5.9 oznámil Linus Torvalds už tradične v noci z nedele na pondelok. Vo svojej správe ku vydaniu hodnotí túto verziu Linuxu ako väčšiu z pohľadu počtu zmien než by si predstavoval, ale najväčšia časť zmien zdrojového kódu sa týka už zahrnutej podpory sieťového hardvéru. Linux 5.9 tak prichádza po pomerne dlhom období vývoja a po ôsmich release candidate verziách.

Nová verzia jadra pridáva počiatočnú podporu pre grafické karty AMD RDNA 2 ešte pred ich oficiálnym predstavením verejnosti, ktoré príde na konci tohto mesiaca. Podobne bola pridaná podpora pre hardvér s čipmi Intel Rocket Lake, vrátane počiatočnej podpory pre Intel DG1 Xe. Dôležitou novinkou v oblasti podpory hardvéru je taktiež podpora inštrukcie FSGSBASE pre novšie procesory od Intelu a AMD, ktorá prináša v týchto prípadoch zlepšenie rýchlosti systému. Práce pokročili aj v podpore pre technológiu USB4.

Niekoľko zmien a menších zlepšení bolo predstavených pre podporované súborové systémy Btrfs, XFS a F2FS. Jadro Linux pre 32bitovú architektúru x86 je možné po novom skompilovať aj prostredníctvom kompilátora Clang. Ďalšie zlepšenia prišli rovnako pre zariadenia s procesormi ARM či ARM64 a pokroky v podpore prišli aj v prípade architektúr IBM POWER10 a RISC-V.

Správu ku vydaniu Linuxu 5.9 od Linusa Torvaldsa je možné nájsť na adrese lore.kernel.org.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, openSUSE, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft