přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Netrunner 23 dostal nové softvérové balíčky

Netrunner 23 dostal nové softvérové balíčky

netrunner_perex.png

Nová stabilná verzia linuxovej distribúcie Netrunner 23 zhrnula pre užívateľov všetky aktualizácie softvérových balíčkov za posledné dva roky. Netrunner zároveň touto verziou už konečne dobieha doterajšie novinky v Debiane 11.


Netrunner je jednou z mnohých linuxových distribúcií založených na Debiane, ktoré sa zároveň snažia ponúknuť dostatočne užívateľsky prívetivý, stabilný a funkčný systém pre desktopy. Vydanie novej stabilnej verzie Netrunneru 23 prišlo po takmer dvoch rokoch, čo je pomerne dlhé obdobie aj s prihliadnutím na priamu závislosť od vývoja stabilnej vetvy Debianu.

netrunner23_01.png


Netrunner 23 s kódovým menom Vaporwave pridáva obrovské množstvo aktualizácií. Základy systému sú už na úrovni Debianu 11, vrátane prebratého jadra Linux 5.10 LTS. Užívatelia majú predinštalované desktopové prostredie KDE Plasma 5.20.5, ktoré bolo vývojármi prispôsobené tejto distribúcii. Okrem toho pribudli aj aktualizácie softvérových komponentov KDE Frameworks 5.78 a balíka aplikácií KDE Gear 20.12.2. Dostupný je tiež novší webový prehliadač Mozilla Firefox 102 ESR, kancelárske nástroje LibreOffice 7.0.4, multimediálny prehrávač VLC 3.0.18 a rôzne iné aplikácie.

netrunner23_02.png


Netrunner by mohol byť vhodnou voľbou napríklad pre menej skúsených užívateľov alebo pre užívateľov hľadajúcich stabilnú distribúciu s jednoduchým desktopovým prostredím. Zaujímavosťou je dostupnosť samostatných inštalačných obrazov pre pár ARM zariadení, ktoré však za vývojom hlavnej stabilnej verzie výrazne zaostávajú. Napriek svojmu pomalému vývoju a silnej konkurencii iných distribúcií si Netrunner stále drží relatívne početnú užívateľskú základňu, ktorá môže byť nápomocná pri riešení prípadných problémov.

netrunner23_03.png


Správa ku vydaniu stabilnej verzie distribúcie Netrunner 23 bola uverejnená na stránkach netrunner.com s odkazmi na stiahnutie inštalačných obrazov a veľmi stručným prehľadom najdôležitejších aktualizácií.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...