přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nová stabilná verzia distribúcie Devuan 5.0

Nová stabilná verzia distribúcie Devuan 5.0

devuan_perex.png

Linuxová distribúcia Devuan 5.0 aktualizuje základné softvérové balíčky na úroveň verzie Debianu 12. Zároveň pribudlo aj niekoľko zmien, ktoré by mali zlepšiť funkčnosť tejto distribúcie bez závislosti na systemd.


Distribúcia Devuan ponúka užívateľom spoľahlivý systém založený na Debiane, avšak s možnosťou výberu alternatívy ku systemd. Najnovšia stabilná verzia Devuan 5.0, ktorá dostala kódové meno Daedalus, pridáva aktualizácie softvérových balíčkov a pár menších zmien.

devuan50.png


Devuan 5.0 dobieha tohtoročné vydanie distribúcie Debian 12. Prebraté tak boli základné softvérové balíčky z Debianu 12 Bookworm, vrátane aktualizácie jadra Linux 6.1 LTS, vďaka čomu by sa mala zlepšiť podpora novšieho hardvéru. Dodatočne Devuan 5.0 využíva softvérovú knižnicu libseat1 v prípade spúšťania skriptu startx bez administrátorských práv a podpora Waylandu je už zabezpečená bez závislosti na elogind.

Správa ku vydaniu stabilnej verzie distribúcie Devuan 5.0 bola uverejnená na stránkach devuan.org s odkazmi na stiahnutie inštalačných obrazov alebo návodom na upgrade systému.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...