přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nový Knoppix 8.6 bol vydaný

CADservis

Nový Knoppix 8.6 bol vydaný

knoppix_logo.png

Knoppix, ktorý je jednou z najstarších a stále obľúbených Live linuxových distribúcií, prichádza s novou verziou a množstvom aktualizácií.


Knoppix je takzvaná 'Live' distribúcia Linuxu založená na Debiane, ktorej históriu odštartoval jej zakladateľ Klaus Knopper vydaním prvej stabilnej verzie už v roku 2000. V tých časoch užívatelia Linuxu nemali dostupný veľký výber live distribúcií, čo sa však zmenilo aj vďaka vplyvu Knoppixu a dnes už množstvo linuxových distribúcií ponúka možnosť ich spustenia bez potrebnej inštalácie.

knoppix86_01.png


Nový Knoppix 8.6 je založený na nedávno vydanom Debiane 10 “Buster”, s výnimkou niekoľkých softvérových balíčkov prevzatých z testovacej a unstable (sid) vetvy. Táto výnimka sa týka napríklad ovládačov pre grafické karty, pri ktorých je vhodné aby užívatelia mali dostupnú ich najnovšiu verziu. Výhodou Knoppixu 8.6 je tiež využitie jadra Linuxu vo verzii 5.2.5 a Xorg 7.7, ktoré by mali zabezpečiť podporu nového hardvéru.

knoppix86_02.png


Pre užívateľov bolo aktualizovaných aj niekoľko ďalších softvérových balíčkov, akými sú napríklad webové prehliadače Firefox 68.0.1 a Chromium 76, kolekcia kancelárskych nástrojov LibreOffice 6.3.0-rc2, Blender 2.79b alebo Gimp 2.10.8. Predvoleným desktopovým prostredím aj naďalej ostáva LXDE s dodatočnou ponukou voliteľných prostredí Gnome 3 a KDE 5.

Kompletný prehľad zmien a noviniek v novom Knoppixe je uverejnený na stránkach knopper.net. Obrazy distribúcie Knoppix 8.6 sú dostupné na stiahnutie vo formáte ISO. Tieto obrazy zároveň ponúkajú užívateľom možnosť ukladania dát, nastavení alebo doinštalovaných softvérových balíčkov na samostatnú partíciu.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, openSUSE, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...Public Relations

S obrovským nárůstem dat by mohla pomoci umělá inteligence

LenovoO chytrých technologiích, IoT zařízeních a umělé inteligenci (AI) slýcháme poměrně často v nejrůznějších souvislostech. Pomalu ale jistě pronikají nejen do našich soukromých životů, ale také do fungování ve firmách. Málo se už ale mluví o jejich počtech a také o množství dat, která tato zařízení produkují. Obě hodnoty přitom neustále rostou.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao