přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sparky 7 preberá základy Debianu 12

Sparky 7 preberá základy Debianu 12

sparkylinux_perex.png

Nová verzia distribúcie SparkyLinux 7.0, ktorá dostala kódové meno Orion Belt, je už postavená na základoch nedávno vydaného Debianu 12. Zároveň pribudli aj aktualizácie dostupného softvéru a podpora pre UEFI Secure Boot.


Vývojári distribúcie SparkyLinux oznámili vydanie novej stabilnej verzie. SparkyLinux 7.0 s kódovým menom Orion Belt je jednou z prvých distribúcií, ktoré sú už postavené na základoch systému najnovšieho Debianu 12 Bookworm. Spolu s tým pribudli aj aktualizácie desktopových prostredí a dostupných aplikácií.

sparky70_01.png


Sparky 7 ponúka užívateľom novšie verzie prostredí KDE Plasma 5.27 LTS, MATE 1.26, Xfce 4.18, LXQt 1.2.0 a Openbox 3.6.1. V zozname dostupného softvéru je napríklad poštový klient Mozilla Thunderbird 102.12, balík kancelárskych nástrojov LibreOffice 7.4.5, multimediálny prehrávač VLC 3.0.18 a mnoho iných aplikácií. V prípade webového prehliadača Mozilla Firefox majú užívatelia na výber z verzií 102.12.0 ESR alebo 114.0.1.

sparky70_02.png


Podporu nového hardvéru zabezpečí predinštalované jadro Linux 6.1.27 LTS s možnosťou dodatočnej inštalácie najnovšieho Linuxu 6.3.8 z repozitárov. Inštalačné obrazy pre platformu amd64 už majú podporu pre UEFI Secure Boot. Okrem toho SparkyLinux aj naďalej ponúka inštalačné obrazy pre 32bitové procesory i686.

sparky70_03.png


Správa ku vydaniu novej verzie distribúcie SparkyLinux 7.0 bola uverejnená na stránkach sparkylinux.org so stručným zoznamom najdôležitejších noviniek a návodom na upgrade systému.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...