přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vydána opravná verze digiKam 7.1.0

VariCAD

Vydána opravná verze digiKam 7.1.0

digikam

Vývojový tým oblíbeného RAW editoru digiKam oznamuje vydání opravné verze 7.1.0. V ní uživatelé najdou vylepšeného správce dávkového zpracování a podporu CR3 RAWů. 


Nová minoritní verze oblíbeného RAW editoru digiKam opravuje 300 chyb. Krom nich však přináší i několik nových funkcí.

Do Správce dávkového zpracování byl přidán plugin pro hromadnou opravu vypálených pixelů Vypálené pixely. Ty vznikají při použití delší expoziční doby a projevují se jako velmi jasné („vypálené“) pixely ve snímku. Tento nástroj je delší dobu k dispozici v Editoru, nyní byl přidán do Správce dávkového zpracování.

Správce dávkového zpracování - Vypálené pixely Správce dávkového zpracování - Vypálené pixely

Abyste mohli tento nástroj použít, je třeba pořídit snímek (v terminologii digiKamu „černý rámeček“), který nebude obsahovat vlastní scénu, jen informaci o vypálených pixelech. (Postup je v nápovědě digiKamu.) Získáte ho při exponování s nazazenou krytkou objektivu. Takto vzniklý snímek pak použijete jako matrici (vzor) pro odečet vypálených pixelů. Stiskněte tlačítko Černý snímek (Black Frame) a vyberte takto vytvořený snímek.

Pokud to váš fotoaparát umožňuje, doporučujeme použít odečtení vypálených pixelů při expozici. Má to sice tu nevýhodu, že provedete expozici téhož snímku dvakrát, ale zbavíte se nejen vypálených pixelů, ale i nepříjemného šumu. Navíc nemusíte uchovávat černý rámeček.

Poněkud lépe je tento problém řešený v konkurenčním programu Darktable, který se obejde bez použití černého rámečku.

Dalším novým pluginem ve Správci dávkového zpracování je Přidat texturu. (Ten je aktuálně s nepřeloženým názvem, takže ho hledejte jako Add Texture.) Opět jde o nástroj, s nímž jste se již dříve mohli setkat v Editoru. Jeho účelem je překrytí fotografie nějakým vzorem, texturou. Na příkladu vidíte použití textury Mramor.

Správce dávkového zpracování - Textura Správce dávkového zpracování - Textura

Použití textury - Mramor Použití textury - Mramor

Dále byla vylepšena podpora pro soubor metadat ve formátu IPTC. V digiKamu byla vylepšena kompatibilita IPTC se znakovou sadou UTF-8. Takže ve starších IPTC souborech je možno použít rozšířenou znakovou sadu (oproti původně používané s ASCII kódováním).

digiKam 7.1.0 také poprvé ve velké míře podporuje datový soubor CR3, používaný ve fotoaparátech Canon. Je to díky implementaci knihovny libraw, která má menší výkon než dosud používaná knihovna Exiv2, ale zato rozsáhlejší portfolio podporovaných RAW formátů. Vedle CR3 jsou to také X3F, RW2 a další.

Náhled na EXIF souborů CR3 Náhled na EXIF souborů CR3

digiKam verze 7.1.0 je možno stáhnout z repozitáře, kde jsou připravené instalační soubory pro Windows, Mac OS X, tarbally i AppImage pro Linux. digiKam je k dispozici v 32bitové a 64bitové konfiguraci.

Další verze 7.2.0 se zaměří na výsledky programu Google Summer of Code.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft