přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vydána opravná verze digiKam 7.1.0

Vydána opravná verze digiKam 7.1.0

digikam

Vývojový tým oblíbeného RAW editoru digiKam oznamuje vydání opravné verze 7.1.0. V ní uživatelé najdou vylepšeného správce dávkového zpracování a podporu CR3 RAWů. 


Nová minoritní verze oblíbeného RAW editoru digiKam opravuje 300 chyb. Krom nich však přináší i několik nových funkcí.

Do Správce dávkového zpracování byl přidán plugin pro hromadnou opravu vypálených pixelů Vypálené pixely. Ty vznikají při použití delší expoziční doby a projevují se jako velmi jasné („vypálené“) pixely ve snímku. Tento nástroj je delší dobu k dispozici v Editoru, nyní byl přidán do Správce dávkového zpracování.

Správce dávkového zpracování - Vypálené pixely Správce dávkového zpracování - Vypálené pixely

Abyste mohli tento nástroj použít, je třeba pořídit snímek (v terminologii digiKamu „černý rámeček“), který nebude obsahovat vlastní scénu, jen informaci o vypálených pixelech. (Postup je v nápovědě digiKamu.) Získáte ho při exponování s nazazenou krytkou objektivu. Takto vzniklý snímek pak použijete jako matrici (vzor) pro odečet vypálených pixelů. Stiskněte tlačítko Černý snímek (Black Frame) a vyberte takto vytvořený snímek.

Pokud to váš fotoaparát umožňuje, doporučujeme použít odečtení vypálených pixelů při expozici. Má to sice tu nevýhodu, že provedete expozici téhož snímku dvakrát, ale zbavíte se nejen vypálených pixelů, ale i nepříjemného šumu. Navíc nemusíte uchovávat černý rámeček.

Poněkud lépe je tento problém řešený v konkurenčním programu Darktable, který se obejde bez použití černého rámečku.

Dalším novým pluginem ve Správci dávkového zpracování je Přidat texturu. (Ten je aktuálně s nepřeloženým názvem, takže ho hledejte jako Add Texture.) Opět jde o nástroj, s nímž jste se již dříve mohli setkat v Editoru. Jeho účelem je překrytí fotografie nějakým vzorem, texturou. Na příkladu vidíte použití textury Mramor.

Správce dávkového zpracování - Textura Správce dávkového zpracování - Textura

Použití textury - Mramor Použití textury - Mramor

Dále byla vylepšena podpora pro soubor metadat ve formátu IPTC. V digiKamu byla vylepšena kompatibilita IPTC se znakovou sadou UTF-8. Takže ve starších IPTC souborech je možno použít rozšířenou znakovou sadu (oproti původně používané s ASCII kódováním).

digiKam 7.1.0 také poprvé ve velké míře podporuje datový soubor CR3, používaný ve fotoaparátech Canon. Je to díky implementaci knihovny libraw, která má menší výkon než dosud používaná knihovna Exiv2, ale zato rozsáhlejší portfolio podporovaných RAW formátů. Vedle CR3 jsou to také X3F, RW2 a další.

Náhled na EXIF souborů CR3 Náhled na EXIF souborů CR3

digiKam verze 7.1.0 je možno stáhnout z repozitáře, kde jsou připravené instalační soubory pro Windows, Mac OS X, tarbally i AppImage pro Linux. digiKam je k dispozici v 32bitové a 64bitové konfiguraci.

Další verze 7.2.0 se zaměří na výsledky programu Google Summer of Code.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

Digitalizace pomáhá rozvíjet miliardový byznys Prusa Research

SophosSpolečnost Sophos, dodavatel řešení kybernetického zabezpečení nové generace, připravila sérii odborných interaktivních webinářů, na kterých ve dnech 21. - 24. června nahlédnete za oponu simulovaného lovu hrozeb.

Pokračování ...Public Relations

Rozšiřující analytické funkce řešení Flowmon

ALEF FlowmonZnámým systémem pro sle­do­vá­ní toků v síti je ře­še­ní spo­leč­nos­ti Flow­mon. V zá­k­la­du se po­u­ží­vá pro mo­ni­to­ro­vá­ní da­to­vých toků v síti a k ře­še­ní pro­b­lé­mů s tou­to ko­mu­ni­ka­cí. Při po­u­ži­tí Flow­mon sond se vi­di­tel­nost do ko­mu­ni­ka­ce dos­tá­vá až na úro­veň ap­li­ka­cí. Kromě to­ho­to zá­k­lad­ní­ho mo­ni­to­rin­gu a ná­s­tro­je na ře­še­ní pro­b­lé­mů má Flow­mon také rozšiřující moduly.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »