přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vydána opravná verze digiKam 7.1.0

Vydána opravná verze digiKam 7.1.0

digikam

Vývojový tým oblíbeného RAW editoru digiKam oznamuje vydání opravné verze 7.1.0. V ní uživatelé najdou vylepšeného správce dávkového zpracování a podporu CR3 RAWů. 


Nová minoritní verze oblíbeného RAW editoru digiKam opravuje 300 chyb. Krom nich však přináší i několik nových funkcí.

Do Správce dávkového zpracování byl přidán plugin pro hromadnou opravu vypálených pixelů Vypálené pixely. Ty vznikají při použití delší expoziční doby a projevují se jako velmi jasné („vypálené“) pixely ve snímku. Tento nástroj je delší dobu k dispozici v Editoru, nyní byl přidán do Správce dávkového zpracování.

Správce dávkového zpracování - Vypálené pixely Správce dávkového zpracování - Vypálené pixely

Abyste mohli tento nástroj použít, je třeba pořídit snímek (v terminologii digiKamu „černý rámeček“), který nebude obsahovat vlastní scénu, jen informaci o vypálených pixelech. (Postup je v nápovědě digiKamu.) Získáte ho při exponování s nazazenou krytkou objektivu. Takto vzniklý snímek pak použijete jako matrici (vzor) pro odečet vypálených pixelů. Stiskněte tlačítko Černý snímek (Black Frame) a vyberte takto vytvořený snímek.

Pokud to váš fotoaparát umožňuje, doporučujeme použít odečtení vypálených pixelů při expozici. Má to sice tu nevýhodu, že provedete expozici téhož snímku dvakrát, ale zbavíte se nejen vypálených pixelů, ale i nepříjemného šumu. Navíc nemusíte uchovávat černý rámeček.

Poněkud lépe je tento problém řešený v konkurenčním programu Darktable, který se obejde bez použití černého rámečku.

Dalším novým pluginem ve Správci dávkového zpracování je Přidat texturu. (Ten je aktuálně s nepřeloženým názvem, takže ho hledejte jako Add Texture.) Opět jde o nástroj, s nímž jste se již dříve mohli setkat v Editoru. Jeho účelem je překrytí fotografie nějakým vzorem, texturou. Na příkladu vidíte použití textury Mramor.

Správce dávkového zpracování - Textura Správce dávkového zpracování - Textura

Použití textury - Mramor Použití textury - Mramor

Dále byla vylepšena podpora pro soubor metadat ve formátu IPTC. V digiKamu byla vylepšena kompatibilita IPTC se znakovou sadou UTF-8. Takže ve starších IPTC souborech je možno použít rozšířenou znakovou sadu (oproti původně používané s ASCII kódováním).

digiKam 7.1.0 také poprvé ve velké míře podporuje datový soubor CR3, používaný ve fotoaparátech Canon. Je to díky implementaci knihovny libraw, která má menší výkon než dosud používaná knihovna Exiv2, ale zato rozsáhlejší portfolio podporovaných RAW formátů. Vedle CR3 jsou to také X3F, RW2 a další.

Náhled na EXIF souborů CR3 Náhled na EXIF souborů CR3

digiKam verze 7.1.0 je možno stáhnout z repozitáře, kde jsou připravené instalační soubory pro Windows, Mac OS X, tarbally i AppImage pro Linux. digiKam je k dispozici v 32bitové a 64bitové konfiguraci.

Další verze 7.2.0 se zaměří na výsledky programu Google Summer of Code.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...