přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vydanie Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur

Vydanie Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur

ubuntu.png

Nová stabilná verzia linuxovej distribúcie Ubuntu 23.10 s kódovým menom Mantic Minotaur prešla na jadro Linux 6.5 a desktopové prostredie GNOME 45. Inštalátor systému dostal experimentálnu podporu ZFS.


Vývojári zo spoločnosti Canonical oznámili vydanie novej stabilnej verzie linuxovej distribúcie Ubuntu 23.10 s kódovým menom Mantic Minotaur. Nové Ubuntu pridáva dôležité aktualizácie softvérových balíčkov a niekoľko iných technických zlepšení.

ubuntu2310rel_01.png


Ubuntu 23.10 prešlo na najnovšiu verziu jadra Linux 6.5, ktorú dopĺňa Mesa 23.2 pre zabezpečenie lepšej podpory hardvéru. Predinštalovaná je už aktuálna verzia desktopového prostredia GNOME 45 a samozrejmosťou sú aj aktualizácie rôznych aplikácií. Nový program pre správu softvéru App Center nahradil Snap Store. Výhodou App Center má byť zjednotená podpora balíčkov Snap a DEB, rovnako ako aj jeho lepší výkon či stabilita vďaka využitiu rozhrania Flutter.

ubuntu2310rel_02.png


Nové Ubuntu 23.10 zároveň sľubuje podporu pre Raspberry Pi 5 a zlepšenie podpory RISC-V. Do nového inštalátora systému bola opätovne pridaná experimentálna podpora súborového systému ZFS. Inštalačné obrazy Ubuntu 23.10 s novým inštalátorom systému sú však dočasne nedostupné kvôli problémom s prekladmi do iných jazykov, ale užívatelia si stále môžu stiahnuť obrazy so starým inštalátorom.

ubuntu2310rel_03.png


Správa ku vydaniu stabilnej verzie distribúcie Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur bola uverejnená na blogu canonical.com s prehľadom najdôležitejších noviniek.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...