přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Cool Reader

Cool Reader

"Osobo, cožpak si na uších sedíte, ptám se vás, viděla-li jste tudy jít děti."


reklama

Cool Reader je prohlížeč elektronických knih; v záhlaví okna programu i jinde můžeme vidět další podobu názvu bez mezery mezi slovy CoolReader. Napadá mě, že štítek k článku na LinuxExpresu taky nešel přidat, jak bych si představoval, když byl název programu víceslovný... Možná tady je zakopaný pes. :) Nějaké jiné stránky než ty na SourceForge.net program, jak se zdá, nemá. Autorem je Vadim Lopatin.

CR3_1a.png

CR3_1b.png

CR3_1c.png

Na fripohled.blogspot.com jsem použil sadu obrázků pořízených ve Windows (Tajuplný ostrov od Julese Vernea v němčině, přidáno více obrázků), pro LinuxExpres jsem pořídil obrázky v Linuxu (Bible ve francouzštině, pohádky Boženy Němcové a pohádky bratří Grimů v češtině). Kromě odlišných děl je tu jen malý rozdíl, co se týče sejmutých oken a dialogů, které mají ukázat možnosti programu. Už jste si určitě všimli, že se v hlavní nabídce objevuje slovo Pohyb. Ano, pohyb je pro člověka nezbytný. Já jeho použitím řeším nahrazení slova navigace.

CR3_2.png

Cool Reader je tedy malý ale rychlý prohlížeč knih vyvíjený pro více systémů (Windows, Linux, Android, některá zařízení založená na technologii elektronického inkoustu) určený pro stolní počítače a zařízení do ruky založený na XML/CSS. Podporovány jsou formáty: FB2, TXT, RTF, DOC, TCR, HTML, EPUB, CHM, PDB, MOBI. Ale otevřelo mi to i soubor s příponou PRC, ve kterém byla uložena sbírka pohádek Hanse Christiana Andersena. Zato to samé uložené v LRF nikoli. Vyzkoušet, ověřit, uvidět. PDF v tom dnes patrně nezobrazíte, jinak bych vedle uvedených pohádek postavil i něco od Františka Hrubína. :) Na PDF jedině s Okularem, který v současnosti v tomto ohledu obstará většinu vašich potřeb.

CR3_3.png

CR3_4.png

Co je na Cool Readeru zajímavé, je to velké množství nastavení, které nabízí. Na svých projektových stránkách je to podáno jako spousta příležitostí k vlastnímu nastavení zobrazeného textu kvůli lepšímu předvedení díla při čtení.

CR3_5.png

CR3_6.png

Změna barvy je to nejjednodušší, co můžete udělat. Samozřejmě tu máme přepnutí na celou obrazovku. Vybrat lze mezi zobrazením dokumentu jako knihy se dvěma stranami nebo v podobě svitku.

CR3_7.png

Otočení textu v prostředí stolního počítače nedává větší smysl, kromě toho, že byste zatoužili po nevšedním zážitku při čtení, ale u těch malých přenosných zařízení to smysl dává.

CR3_9b.png

Co to udělá, když použijete volbu Zmenšit si vyzkoušejte taky. Jsou tu takové doprovodné věci, jako je přidání záložky, přehled údajů o knize, zobrazení naposledy otevřených dokumentů, ze kterých si pak vyberete jako v knihovně (u FBReaderu mi kdysi připadalo pro mě méně pohodlné, že je nejprve potřeba knihu do knihovny přidat), měl by jít ukázat obsah, když jej kniha má.

CR3_8.png

CR3_9.png

Pro samotné ovládání posunu textu bych doporučil naučit se těch několik základních zkratek. Když budete potřebovat něco najít, použijete funkci pro hledání.

CR3_9c.png

Speciálně pro příležitost napsání tohoto článku jsem přidal pár slov do ukázkového textu. Ve verzi programu, kterou můžete stáhnout a nainstalovat, to zřejmě zatím není. A nějaké další vylepšení už mám pro ten případ vymyšleno.
CR3_10.png

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Cool Reader
otula 21. 04. 2012, 22:09:55
Odpovědět  Odkaz 
Čtečka je pěkná, ale nevíte někdo, jakým způsobem se dá uložit její nastavení? To výchozí je příšerné, a nastavovat vše při každém spuštění je docela iritující, což čtečku dělá nepoužitelnou.
Re: Cool Reader
fri 22. 04. 2012, 00:13:45
Odpovědět  Odkaz 
Nejlepší se zeptat autora. Člověk by čekal, že když něco nastaví a potvrdí OK, že to tak zůstane.
Teď jsem to vyzkoušel ve Windows, tzn. spustil čtečku, změnil nějaké nastavení (velikost písma), čtečku ukončil, znovu spustil, nastavení zůstává.
Ale matně si vzpomínám, jestli jsem neměl v Linuxu podobnou zkušenost při nastavování, že se nastavení nezachovalo. Nejsem si jistý, ale jestli to tak je, autor by mohl mít představu, co je špatně.
Cool Reader
otula 22. 04. 2012, 16:57:16
Odpovědět  Odkaz 
Pavle, díky za reakci. No ale asi to zatím vyřeším jednodušší cestou - PSPad funguje dobře i přes WINE a e-knihy zvládá perfektně ;-)
Cool Reader
fri 22. 04. 2012, 18:23:41
Odpovědět  Odkaz 
Takže jsi se nakonec ve dvou krocích dostal k tomu, co jsi chtěl, a všechno dobrý. :)
Re: Cool Reader
otula 22. 04. 2012, 18:42:07
Odpovědět  Odkaz 
Řekl bych, že jsem chtěl uložit nastavení programu, ale zas to pro mne není tak životně důležité, vzhledem k tomu, že tento program mohu oželet.
Cool Reader - Co si o tom myslíš?
fri 22. 04. 2012, 20:30:39
Odpovědět  Odkaz 
Tím uložením možná myslíš uložení vlastního nastavení, abys po přeinstalaci/instalaci jinde jednoduše natáhl to svoje oblíbené? A je to už běžné, že výběr je často široký.

Cool Reader ale už pár tisíc uživatelů má. Co jsem se tak díval, tak víc jak 100 000 stažení každý týden svědčí buď o tom, že někteří uživatelé rádi aktualizují verzi po desetinkách (nebo to jede automaticky?), pak by jich bylo pár tisíc, anebo optimističtější odhad zní, že jich za dobu svého vývoje nabral několik desítek nebo stovek tisíc. Co si o tom myslíš ty. Kolik jich tak může mít?

Jednu věc jsem pro lepší dojem a propagaci udělal, určitě sis všiml. U obrázků, co jimi dokresluji text příspěvku, jsem změnil šířku některých obrázků na 700 pixelů, a už mi přijdou normální (předtím jsem si uvědomoval, že písmena se zdají být protažená dolů, že obrázek je kvůli nastavení na 800 deformovaný, no a teď už to vypadá dobře).
Re: Cool Reader - Co si o tom myslíš?
otula 22. 04. 2012, 21:36:01
Odpovědět  Odkaz 
Ne. Myslím jen to, že když program zavřu a znovu spustím, tak nemíním trávit pár minut tím, abych znovu vše nastavoval.

A není mi jasné, kam míříš. Je mi úplně ukradené, jestli má program 20, nebo milion uživatelů. Arch Linux jsem začal používat, když ho v ČR téměř nikdo prakticky ni neznal (začátek roku 2006). Nebo třeba Darktable či Delaboratory také používám od jejich úplně prvních verzí, kdy je používalo jen minimum lidí.

A třeba u zmíněného Darktable mi na funkčnosti opravdu záleží, takže když jsem objevil závažnou chybu, dal jsem si práci s tím, abych vývojářům vysvětlil, co je špatně (úspěšně). Stejně tak mi záleží například na funkčnosti Scribu 1.5, i když tam se mi vývojáře k opravení chyby přesvědčit nepodařilo (import vektorových obrázků, který nezvládne naimportovat ani jejich vlastní logo).

Ale Cool Reader mi fakt za tu námahu nestojí - zkusil jsem ho, líbil by se mi, pokud by bez problémů fungoval, ale nepotřebuji ho, protože jsou alternativy. Navíc si čtu v 99 % knihy v papírové podobě, takže je mi to fakt jedno.
Cool Reader - Příkladná odpověď vývojáře
fri 23. 04. 2012, 12:36:16
Odpovědět  Odkaz 
Udělal jsem to, že jsem napsal autorovi a ten mi odpověděl toto:

"Yes, cr3qt on linux not save settings too. But in windows all work fine.
May be cr3 not have rights to write in cr3.ini?
In the evening I try to understand this bug."
Re: Cool Reader - Příkladná odpověď vývojáře
otula 23. 04. 2012, 23:36:05
Odpovědět  Odkaz 
Fajn, díky za to, aktivitu oceňuji.
Re: Cool Reader - Příkladná odpověď vývojáře
otula 23. 04. 2012, 23:37:50
Odpovědět  Odkaz 
A ještě si ale i tak dovolím rýpnutí: co znamená slovo "hbytě"? :-P
Hbytě - hbitě, liška - lyška
fri 24. 04. 2012, 06:10:54
Odpovědět  Odkaz 
Hbytě - to je z jednoho úhlu pohledu gramatická chyba, stejně jako by jí byla lyška, z jiného úhlu pohledu je to překlep, ke kterému je většina čtenářů internetu často shovívaná a z dobré vůle na takový upozorní. Při diktátu na střední škole se za každou chybu obvykle snižuje známka o stupeň dolů, jestli se něco nezměnilo. Ale toto není diktát, a běžím to napravit. :)
Ukázkový text
fri 24. 04. 2012, 06:16:33
Odpovědět  Odkaz 
Netvrdím, že jsem chtěl opravit jen/zrovna to slovo, ale tu větu jsem změnit, jak jsem o tom výše napsal, chtěl. A tohgle je pro to příležitost, aby to bylo dřív. (při dodělávkách, když posílám vývojáři soubor jen kvůli nepatrným změnám, se sám divím, proč během relativní chvilky, když mělo být všechno v pořádku, to odesílám potřetí, počtvrté...) :)
Cool Reader
fri 23. 04. 2012, 16:14:51
Odpovědět  Odkaz 
Teď mě napadlo, že bych měl napsat, že v případě toho obráceného textu nejde rozhodně o nějaký pokus někoho ovlivnit! :)
Re: Cool Reader - ... let mi musíš sloužit, a pak
fri 30. 04. 2012, 21:46:02
Odpovědět  Odkaz 
Tím myslím to, co vypadá jako zpomalená gramofonová deska z nějakého komediálně laděného filmu, jako byl Little Nicky: "... let mi musíš sloužit, a pak budeš zase volný. Ale jedno ti pravím, nesmíš se mýt, česat, obírat, nehty..." :)
Cool Reader - to výše byl fór
fri 1. 05. 2012, 06:53:32
Odpovědět  Odkaz 
Ten předchozí přepis byl takový malý fórek, abys ten můj článeček ke Cool Readeru líp našel. Zareagoval jsi, milý hodnotiteli, přesně podle očekávání. Za tu past se ale neomlouvám. :)
Cool Reader
coolreader 16. 06. 2012, 18:09:41
Odpovědět  Odkaz 
Mohli byste mi prosím poradit. Mám Wooky table reader, nainstalovala jsem si do něj program cool reader. První knížku jsem uplně v pohodě otevřela a krásný čtení. Ted bys si ale chtla otevřít další knížku ale hned při otevření programu mi skáče poslední čtená stránka a nikde v tom nemůžu najít nastavení a další knižku proste ne a ne otevřít.Tak jak na to?
Re: Cool Reader a Wooky tablet
Roman Sokol 16. 06. 2012, 19:41:05
Odpovědět  Odkaz 
Nemám Wooky, ale na mém telefonu se dostanu do menu Cool Readeru krátkým klepnutím doprostřed displeje a do Nastavení dlouhým. Možná to je ono.
Re: Re: Cool Reader a Wooky tablet
coolreader 16. 06. 2012, 22:46:03
Odpovědět  Odkaz 
Že mě to nenapadlo dřív, fakt to tak je. Díky moc za pomoc ;)
Cool Reader
Kocuro Pablo 22. 11. 2012, 20:46:40
Odpovědět  Odkaz 
Přišel jsem asi, jak vyzrát na problém, viz příspěvek: otula 21. 04. 2012, 22:09:55. spustit jako root, tj. v terminálu zadat sudo cr3 , tam nastavit dle potřeby a zavřít. Potom při normálním spuštění by mělo být zachováno. Testováno na Ubuntu 10.04, vezre cr3: 3.0.57-15.
Ale mezi námi, animované otáčení listů na Androidu je o dost hezčí.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016

Tagy