přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Data z Google kalendáře v Orage

POINT.X (2018-19)

Data z Google kalendáře v Orage

kalendar.jpg

Hledal jsem způsob, jak synchronizovat data z Google kalendáře a data v Xfce kalendáři Orage. Orage není žádný moloch, jako Evolution, Thunderbird, nebo Outlook, takže o synchronizaci nemůže být řeč. Našel jsem ale způsob, jak data z Googlu dostat jednoduše do Orage. Zpátky ne.


reklama

Co funguje?

Jedním příkazem můžete stáhnout informace o vašich schůzkách, jednáních, hospodách a pod. z Google kalendáře do kalendáře Orage. Pokud chcete, můžete samozřejmě využít i cronu, aby se tyto informace samy aktualizovaly.

Co nefunguje?

Úpravy, které provedete v kalendáři u Googlu, neuvidíte v Oragu hned. Úpravy, které provedet v Orage se nejenže nepřidají do Google kalendáře, ale z Orage zmizí při další aktualizaci informací z Google kalendáře.

Taky nejde přidat data z více kalendářů.

K čemu to teda je?

Dobrá otázka. Kalendář Orage nepoužívám, ale můžu si ho otevřít kliknutím na hodiny na Xfce panelu. Proč tedy nevyužít tu možnost, kliknout a vidět? Navíc, pokud jsem offline, stále vidím v kalendáři posledně aktualizovaná data, což se hodí.

Má to háček?

Má. Musíte nastavit váš kalendář jako veřejný. Mně to nevadí, nemám tam schůzky s milenkou ani se svým drogovým dealerem, takže žádný problém. To není pravda, vizte můj komentář.

Jak to udělat?

Nejdříve nastavete svůj Google kalendář na veřejný.

Nastavení kalendáře na veřejnýNastavení kalendáře na veřejný

Tím se vytvoří věřejný *.ics soubor s vašimi daty. Jeho adresa je prostá (samozřejmě nahraďte příslušnou část, vaším Google učtem):

http://www.google.com/calendar/ical/username%40gmail.com/public/basic.ics

Poté uložte následující skript od Douga Moncura (opět příslušnou část - řádek 6 - nahraďte):

#!/bin/bash
touch ~/.calendar/basic.ics
date >> ~/.calendar/google_download.log
while test ! -s ~/.calendar/basic.ics
do
wget -rK -nH http://www.google.com/calendar/ical/username%40gmail.com/public/basic.ics -O ~/.calendar/basic.ics -a ~/.calendar/google_download.log
sleep 30
done
if test -s ~/.calendar/basic.ics
	then
	mv ~/.local/share/orage/orage.ics ~/.local/share/orage/orage_old.ics
	mv ~/.calendar/basic.ics ~/.local/share/orage/orage.ics
fi
killall orage
#orage
exit 0

Pokud vám Orage sídlí v oznamovací oblasti, odkomentujte předposlední řádek. Pokud Orage vyvoláváte kliknutím na applet Hodiny Orage, nedělejte to.

Po spuštění skriptu se data v kalendáři přepíší daty z Google kalednáře. Jak si můžete všimnout, data, která v kalednáři byla, se zálohují, ale vždy je záloha pouze jedna. Před spuštěním vytvořte složku .calendar.

A je to

Kalendář GoogleKalendář Google

Orage s daty z Google kalendářeOrage s daty z Google kalendáře

Nastavení kalendáře na veřejnýNastavení kalendáře na veřejný


Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Vlastimil Ott Data z Google kalendáře v Orage
Vlastimil Ott 5. 10. 2009, 12:06:27
Odpovědět  Odkaz 
A nebylo by zajímavé naprogramovat nějak plugin nebo patch pro Orage, aby to fungovalo komfortně?
Miroslav Hrončok Data z Google kalendáře v Orage
Miro Hrončok 5. 10. 2009, 20:30:23
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, jestli se prokoušu céčkem.
Miroslav Hrončok Data z Google kalendáře v Orage
Miro Hrončok 1. 02. 2010, 00:57:40
Odpovědět  Odkaz 
Hehe, není to potřeba dělat veřejné, ten kalendář má i soukromou ical adresu: tam co je myš na obrázku: http://www.zimagez.com/zimage/snmekobrazovky1.php
Petr Valach Data z Google kalendáře v Orage
Petr Valach 29. 09. 2012, 02:43:01
Odpovědět  Odkaz 
No... já bych postupoval jednoduše tak, že bych si naimportoval google kalendář do thunderbirdu a pak jej vyexportoval jako ics. A tento soubor naimportoval do Orage. Nic na tom není a zabere to asi tak jednu minutu.
Miroslav Hrončok Re: Data z Google kalendáře v Orage
Miro Hrončok 29. 09. 2012, 19:58:25
Odpovědět  Odkaz 
A jak to importuješ? Díky
Petr Valach Re: Re: Data z Google kalendáře v Orage
Petr Valach 29. 09. 2012, 20:13:59
Odpovědět  Odkaz 
Thunderbird má na rozdíl od Outlooku tu výhodu, že umožňuje zdarma sdílet nejrůznější kalendáře. Jedním z typů je Google kalendář, který je přístupný každému, kdo si nechal u gmailu zřídit e-mailový účet. K tomu je třeba několik věcí:
1. Nainstalovat do Thunderbirdu Lightning.
2. Nainstalovat doplněk Provider for Google Calendar (https://addons.mozilla.org/cs/thunderbird/addon/provider-for-google-calendar).
3. "Napíchnout" se na kalendář gmailu - postupem podle http://www.mandrivalinux.cz/organizujte-si-cas-v-thunderbirdu-3-pomoci-rozsireni-lightning/.

Kalendář (lokální) se sesynchronizuje s tím na googlu a může se vyexportovat třeba ve formátu ics.

Tohle je ještě jeden zajímavý přístup, ale to jen tak na okraj: http://www.root.cz/zpravicky/pristup-ke-google-calendar-z-thunderbirdu-snadno-a-rychle/
Petr Valach Re: Re: Data z Google kalendáře v Orage
Petr Valach 29. 09. 2012, 20:16:15
Odpovědět  Odkaz 
Ještě bych chtěl dodat, že daleko jednodušší způsob je v případě použití KOrganizeru. Tam vlastně stačí zadat jen e-mailovou adresu a heslo a pak si vybrat nějaký kalendář, který na gmailu uživatel má. Vůbec KOrganizer, resp. Kontact, se zdají být neuvěřitelně silnou a mocnou zbraní, kterou doporučuji používat. Je to v podstatě přesně to, co mi chybělo a co se fakt hodí. Dá se to rozumně používat ve spojení třeba s thunderbirdem.
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Data z Google kalendáře v Orage
Jiří Eischmann 30. 09. 2012, 11:25:05
Odpovědět  Odkaz 
Evolution to umí stejným způsobem, ale myslím, že ICS už je získat přímo od Googlu.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Data z Google kalendáře v Orage
Petr Valach 30. 09. 2012, 13:30:05
Odpovědět  Odkaz 
Jojo, je to tak, jak připomněl Vlasta, stačí získat v nastavení adresu kalendáře a je to. Je to brutální :-)
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Data z Google kalendáře v Orage
Petr Valach 30. 09. 2012, 13:31:15
Odpovědět  Odkaz 
Ten Evolution se zdá být taky very sexyy, ale bohužel se mi nepodařila základní věc, a to konfigurace e-mailu... nechápu, proč mi to nefachá :-(((
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Re: Re: Data z Google kalendáře v Orage
Jiří Eischmann 1. 10. 2012, 00:16:47
Odpovědět  Odkaz 
To je divné. Já používám Evolution už asi 5 let a s tímto jsem nikdy problém neměl a to ho v práci využívám dost intenzivně, protože jsem přes IMAP připojený k mailu, přes LDAP potom ke kalendáři a globálnímu adresáři.
Nicméně s tím asi moc nepomůžu. Já mám momentálně soukromý Gmail připojený přes Účty on-line, které mi to Evolutionu nastaví samy. V Ubuntu mají nějakou starší verzi Evolutionu, která to snad ani ještě neumí.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Re: Data z Google kalendáře v Orage
Petr Valach 1. 10. 2012, 00:52:52
Odpovědět  Odkaz 
No, je mi líto, něco dělám blbě, ale postupoval jsem podle návodu na rootu... nevím, co vořu, zadat adresu imap mailu přece není problém, fakt nevím. Prostě jsem se s tím babral řadu hodin a zatím jsem to vzdal. Mrzí mě to, když jsem se tak na to díval, vypadá to dost sexy, ale tak co se dá dělat.

Měl jsem jednoho hodně otevřeného šéfa (Vlasta s ním taky mluvil), který uvažoval o Thunderbirdu jako potenciálním mailovým programu a zároveň i něco jednoduššího na manažerování groupware... no není spokojený, tak TB asi ne, ale myslím, že Evolution a KO jsou s to si poradit s jeho výhradami. I když asi ne zcela, poslal mi před naší slezinou v březnu docela dlouhý seznam, měl jsem ho tam s sebou, ale neprezentoval jsem ho, protože jsem si myslel, že by to nikoho nezajímalo... Jsou to prostě požadavky, které asi má na programy tohoto typu řadový šéfík, a jsou naprosto oprávněné. A to, že patřičné programy jsou vlastně jen pro linux, je dobře, je to o důvod navíc na linux přejít.
Petr Valach ROFL
Petr Valach 1. 10. 2012, 01:03:55
Odpovědět  Odkaz 
Hele, tak sorry :-)))

Asi jsem dal blbě port (šifrování) nebo nevím co :-)))
Už to funguje.
Vlastimil Ott Data z Google kalendáře v Orage
Vlastimil Ott 29. 09. 2012, 07:30:50
Odpovědět  Odkaz 
Google Kalendář už je ics.

http://www.google.com/calendar/ical/liberix.cz_a8jv20ucjfidjastej3u7br6kg%40group.calendar.google.com/public/basic.ics
Petr Valach Evolution
Petr Valach 3. 10. 2012, 01:27:55
Odpovědět  Odkaz 
Moc to sem nepatří, ale když už na to padla řeč... trochu víc jsem prozkoumal Evolution a - popravdě - jsem překvapený, že to někdo používá. Na moje poměry mi to přijde hrozně primitivní. Vždyť ten program snad neumí ani zasílání pozvánek... v podstatě jediné, co je jeho plus, je nezávislost na kde, ale ta mě u Korganizeru fakt netrápí. Vůči Korganizeru můžu mít výhrady a mám výhrady, ale je to naprostá bomba v porovnání s tímhle.

Sorry, Evolution fakt ne. Pokud někomu vyhovuje, prima, aspoň nebyl program vytvořen zbytečně, ale rozhodně se nejedná o program, který bych mohl doporučit třeba nějakému šéfovi oddělení. Ani v krajní nouzi. Přišel bych o jakoukoliv důstojnost...
Jiří Eischmann Re: Evolution
Jiří Eischmann 3. 10. 2012, 10:28:35
Odpovědět  Odkaz 
Přijde mi, že jsi asi zkoušel něco jiného než Evolution :) Samozřejmě, že Evolution umí posílat pozvánky a to nejen mailem, ale i přes další protokoly.

Zajímalo by mě, které funkce ti tam chyběly, protože Evolution pokrývá prakticky všechno, co člověk od Personal Information Manageru typu Outlooku vyžaduje. IMHO je to jediný použitelný PIM pro Linux. Možná nemá tolik cool funkcí jako Kontact, ale za to funguje spolehlivě a líp si rozumí s groupwary, které se v podnikovém prostředí používají.
Vím, jaké detaily řeší vývojáři Evolutionu u nás. PIM pro podnikové prostředy není o hromadě super funkcí, ale o spolehlivosti a kompatibilitě. Používal jsem Kontact 3 roky, takže můžou docela srovnávat. Nikdy nebyl bohužel tak spolehlivý jako Evolution. I kvůli tomu jsem ho opustil. S přechodem na Qt4 a Akonadi se stal na několik let prakticky nepoužitelným. Jeho vývojářům fandím, ale nechce se mi věřit, že by to za rok posunuli z nepoužitelného stavu do rock-solid aplikace. Taky si nejsem jistý, jestli mají stejné cíle jako Evolution - vytvořit spolehlivého PIM pro podnikové nasazení.
Petr Valach Re: Re: Evolution
Petr Valach 3. 10. 2012, 11:25:18
Odpovědět  Odkaz 
OK, pozvánky se v Evolution nazývají schůzky (pro mě killed-feature). Samozřejmě jsem ho nevyhodil z okna, rozhodně nehodnotím program po hodině práce s ním, takže děkuju za postřehy a určité nakopnutí a zkusím ho pořádně provětrat.

Každopádně určitým plusem je, že má asi lepší e-mailový klient než Kontact. Myslím, že se s ním líp pracuje.

Můj bývalý šéf hledá něco, co by dokázalo vytvářet jakési přehledy, souhrny o taskech a eventech, o jejich obsahu, aniž by je člověk musel otevírat. Je to jeden z celé řady požadavků. A všechny jsou oprávněné a řeším je.
Dík.
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Evolution
Jiří Eischmann 3. 10. 2012, 15:25:22
Odpovědět  Odkaz 
Pozvánka není schůzka. Schůzka je druh události, na které je více účastníků, kteří můžou mít rozdílné role (organizátor, vyžadovaný účastník, nepovinný účastník). Na tuto událost lze potom poslat lidem pozvánku, která má standardizovanou strukturu dat, aby fungovala v různých groupwarech a klientech. Pozvánka mimo jiné umožňuje uložit událost do kalendáře a odpovědět na ni. Odpověď má zase standardizovanou strukturu, aby ji mohla protistrana zpracovat. A buď se posílá nazpět opět formou emailu nebo některé groupwary umožňují komunikaci přímo se serverem např. přes CalDAV.

Nevím, co si tvůj šéf přesně představuje, ale jak události, tak úkoly a poznámky lze zobrazovat v seznamu a to v části Kalendář. Nicméně na jakýkoliv propracovanější task management je potřeba specializovaná aplikace. Stejně tak na přehledy je lepší nějaký analytický nástroj určený pro daný groupware.
Klíčem dnes nejsou klienti, ale groupware jako serverový produkt. Ti už většinou mají vlastní webové klienty a klienti jako Evolution se používají hlavně kvůli rychlejší práci a integraci do desktopu. PIM je o komunikaci a nadupaný klient s tisíci různými funkcemi je k ničemu, pokud ty funkce nepodporuje server a ostatní uživatelé. Proto jsou protokoly a standardy pro spolupráci v groupware relativně funkčně chudé, protože je potřeba, aby se domluvili všichni.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Evolution
Petr Valach 3. 10. 2012, 18:18:19
Odpovědět  Odkaz 
OK, moc dík, je vidět, že jsem Evolution odstřelil hodně předčasně, protože první dojem na mě moc velký nezanechal, ale přesvědčil jsi mě. Stojí za to se mu věnovat a porozumět mu. Resp. jeho specifikům, kterak se odlišuje od jiných programů tohoto typu.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog