přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Flowblade

Flowblade

36.png

Editor přezdívaný filmová čepel se řadí mezi nejvýznamnější filmové střižny na světě.


reklama

Nelineární filmový editor Flowblade je určen pro úpravy vícestopých záznamů v Linuxu.

01.png33.png 

Protože nové verze vychází s odstupem několika měsíců a překlad byl po vydání poslední verze číslované 0.12 dále skvěle odladěn, což má význam zvláště pro několik míst v rozhraní, stahujte aktualizovaný překlad na obvyklém místě (soubor Flowblade.mo). Hned po instalaci (např. toho poskytovaného .deb balíčku) zkopírujte tento soubor do příslušné složky s překlady (v uvedeném případu je to patrně cesta /usr/share/pyshared/Flowblade/locale/cs/LC_MESSAGES). Ač byla před vydáním verze 0.12 dodána ještě jedna aktualizace obsahující několik málo předtím nepřeložených řetězců spočítatelných na prstech dvou ruk, tato žádost o nahrání ke zdrojovým souborům byla vývojářem zřejmě pozapomenuta.

02.png34.png35.png32.png

Stručně nastíněno, ve výbavě editoru jsou/do hlavních vlastností se počítají: 2 nástroje na přesunování a 3 nástroje na ořezávání, skládání obrazu s proměnami, míchací režimy a stírání obrazu, skoro sto obrazových a zvukových filtrů, podpora nejběžnějších obrazových a zvukových formátů a obrázkových řad, práce s obrázky ve formátech JPEG, PNG, BMP, TGA, TIFF, GIF a SVG, výstupní zakódování do rozmanitých formát.

03.png04.png05.png

Flowblade je navržen tak, aby při práci na úpravách dělal dojem nástroje rychlého, přesného a výkonného.

06.png07.png08.png

Ve Flowblade jsou záběry při vkládání do časové osy obyčejně automaticky umísťovány těsně za předcházející záběr nebo mezi záběry (filmový styl, tvorba filmu). Úpravy jsou jemně dolaďovány pomocí ořezávání začátečních a koncových bodů záběrů, nebo stříháním a mazáním částí záběrů.

09.png10.png11.png

Flowblade poskytuje dobré nástroje na míchání a filtrování obrazových a zvukových záznamů.

12.png31.png

Efektů je na vyzkoušení mnoho, tak zkoušejte, co který dělá, nastavujte, zapínejte, vypínejte.

 13.png14.png15.png16.png

Na stránkách projektu naleznete odkazy na výuková videa, s jejichž pomocí se seznámíte se základy práce. Pro někoho, kdo ještě s žádným editorem nic uměleckého nedělal, bude na začátku pravděpodobně problém pochopit, jak to s tím je, co k čemu je, takže to chce vytrvalost a chuť seznamovat se s tím způsobem práce, vyhledat si, když by bylo potřeba, potřebné informace i jinde na internetu. Začít se dá čtením příručky k pogramu. Je vhodné se naučit postup práce. Ten návod je k tomu určen. Jinak si s programem užijete leda tak tu běžnou začátečnickou zábavu spočívající ve zkoušení namátkou vybraných filtrů použitých na namátkou zvolený záběr. Chce to mít způsob práce zažitý, vědět v každém okamžiku, co děláte, jak se to dělá, co všechno se kvůli výsledku dělá.

24.png

Funkce podrobněji:

25.png26.png27.png28.png29.png30.png

Upravování

 • dva nástroje pro přesun
 • tři nástroje na ořez
 • čtyři způsoby na vložení/přepsání/připojení záběru do časové osy
 • přetažení a upuštění záběrů na časovou osu
 • rodičovství záběru a skladby ve vztahu k ostatním záběrům
 • dostupných nejvíce devět spojených obrazových a zvukových stop

Skládání obrazu

 • sedm skladeb. Míchejte, přibližujte a oddalujte, přesouvejte a otáčejte zdrojové video pomocí nástrojů na zaklíčovanou animaci
 • devatenáct přechodových efektů. Jsou dostupné obvyklé obrazové přechodové režimy jako Přidat, Ostré světlo a Překrytí
 • čtyřicetjedna stíracích vzorů

Filtrování obrazu a zvuku

40.png

 • více než padesát obrazových filtrů. Oprava barev, obrazové efekty, zkreslení, manipulace s alfou, rozmazání, rozpoznání okrajů, pohybové efekty, zmrazení snímku
 • více než třicet zvukových filtrů. Zaklíčované míchání hlasitosti. Ozvěna, dozvuk, zkreslení a spousta dalších zvukových efektů

41.png42.png43.png44.png45.png46.png47.png48.png50.png51.png52.png53.png

U některých označení filtrů se rozhodnutí, jak k jejich názvu přistupovat, ještě může změnit. Příkladem toho je Záře okrajů (nyní, kde jsem měl předtím Záře hran. A teď při procházení filtrů v editoru OpenShot, abych se pro začátek přesvědčil, že je s čím srovnávat, jsem narazil na to, že to tam je přeloženo jako Záře hran.

Podporované upravovatelné typy multimédií

 • většina běžných obrazových a zvukových formátů
 • typy obrázkových souborů JPEG a PNG
 • vektorová grafika, formát SVG
 • číslované snímkové sekvence
 • výstupní kódování
 • v závislosti na nainstalované podpoře pro MLT/FFMPEG lze videa zpracovat s obrazovými kodeky mpeg2, mp4, h264, Theora a zvukovými kodekyMp2, mp3, ac3 do mnoha kontejnerových formátů
 • uživatel může zpracování vymezit nastavením argumentů FFMpeg

17.png18.png19.png20.png21.png22.png23.png

Udělal jsem si krátké video poskládané z obrázků, které námětově spojuje moravská orlice. Postup: Zpracování → Zpracovat časovou osu. Na video se podívejte. Nahráno na Obvyklé místo. Když si budete chtít nějaký obrázek prohlížet déle, klepněte na tlačítko, které je v použitém přehrávači spojeno s funkcí Pozastavit. Když se nebudete moci na obrazovou řadu vynadívat, použijte funkci pro přehrávání ve smyčce.

38.png54.png

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 4,75 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Flowblade - Podívejte se na video
fri 23. 02. 2014, 19:17:03
Odpovědět  Odkaz 
Podívejte se na video s moravskou orlicí.

http://obvyklemisto.webgarden.cz/rubriky/soubory-ke-stazeni/obrazove-zaznamy
Flowblade
Dus 1. 03. 2014, 02:08:01
Odpovědět  Odkaz 
Dobré názvy efektů (na obrázku, v reálu netuším, ale pro jistotu upozorňuji) "Nízké pásmo - cena másla" má být asi "Dolní (pásmová) propust - Butterworth", podobně ta horní propust, ekvalizér bych asi nepřekládal, to je dost zaužívané, ale budiž, Pásmo propustnosti bude asi pásmová propust,... Uff, to sou perly.
Flowblade - cena másla
fri 1. 03. 2014, 11:05:57
Odpovědět  Odkaz 
Dolní (pásmová) propust:
S tím jsem se už setkal, jen jsem to tady zatím neupravoval, což můžu udělat.

A jak si vykládáte - "Butterworth"? To bych taky potřeboval. Něco vtipného, prosím. Já bych tam chtěl dát "Butterworthův filtr". :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


 • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
 • Grafické prostředí: KDE
 • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016