přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, FocusWriter

FocusWriter

Někteří z těch, co nevěděli, zpanikařili, a na závěr školního roku si sami dali za pět. Znáte jméno žluté rostliny? Obrázky byly pořízeny v palácových zahradách rozkládajících se kolem rodového sídla.


reklama

FocusWriter je tu ve verzi 1.3.6. Z mého pohledu na překlad jsem vylepšil některé texty rozhraní. Rohraní vlastně zrovna u tohoto typu programu na první pohled ani moc nemá být vidět. Je to tak skryté navrženo proto, aby vás nijak nerozptylovalo. Větší rozlišení velkých obrázků hledejte na fripohled.blogspot.com. Protože jsem poslední úpravy udělal až po vydání, tak soubor .qm stahujte z fripohled.webnode.cz. V Mageia 2 by se při instalaci ze zdrojových souborů tento soubor potom nahrál do /usr/local/share/focuswriter/translations.
FW_28.pngFW_1.pngFW_41.png
Stačí ale najet k hornímu okraji obrazovky a objeví se okamžitě panel s nástroji společně s proužkem s položkami hlavní nabídky nahoře nad ním, na místě, kde ji najdete i u jiných editorů. Přes ni se dostanete k nastavení. Funkce pro Najít a Nahradit jsou přístupné rychle před pruh s nástroji. A zde můžete taky rychle upravit vzhled.
FW_2.pngFW_7.png

FW_40.pngFW_16.png
Nejprve se zaměřím na obrazovou stránku přinášející záměrně strohé prostředí textového editoru i v jeho nabídkách. Je to jako výchozí nastaveno pro ty, kteří se při svém psaní chtějí zaměřit na svoji tvůrčí myšlenku a čekají, že tomu bude odpovídat provedení co nejvíce i v tomto detailu. Zde se obejdete bez zaobírání se hledáním a ovládáním příliš mnoha funkcí velkých textových editorů-procesorů, jako je například LibreOffice.
FW_3.pngFW_4.pngFW_5.pngFW_6.pngFW_8.png
Ve výchozím nastavení jsou nabídky viditelně prosté. Vynechány jsou obrázky naznačující již zdálky bez čtení letmým pohledem funkci položky vysouvací nabídky. U podobných programů je to stejné; např. Prosit. Po spuštění se nabídne jen šedá plocha, na které můžete hned začít psát. Dále jsou pro srovnání představeny ukázky nabídek, když chcete, aby se zobrazily obrázky vystihující danou funkci, anebo prostě, aby ty nabídky byly stejné jako u jiných programů v prostředí, které používáte.
FW_15.pngFW_17.pngFW_18.pngFW_19.pngFW_14.pngFW_12.pngFW_11.png
Můžete použít vlastní obrazek pro pozadí, aby to bylo veselejší. Třeba květy svazenky vyfocené na vlastní zahradě. Zde vidíte, že jsem si pohrál s nastavením průhlednosti, aby byl obrázek líp vidět, což je příjemnější, potom dále s tvarem textového pole, aby nebylo pro oči tak hranaté, a konečně se zvětšením odsazení textu od okraje, aby nebyl nalepený tak blízko ke kraji, jak to vidíte u prvního obrázku. Na kartě Popředí jsem nastavil barvu na 50 %, zaoblení na 20 pixelů a odstup taktéž na 20 pixelů. Vyzkoušel jsem úspěšně i kontrolu pravopisu. Musel jsem schválně udělat chybu, i když obvykle se snažím psát jen slova, která znám.
FW_29.pngFW_30.pngFW_32.pngFW_39.png
Toto prostředí jde do určité míry upravit (velikost a barva písma, obrázek na pozadí), aby bylo bližší vaší představě jakožto uživatele o příjemné podobě plochy, která vás má při psaní inspirovat ke splnění určitého úkolu. Způsob, jak tu jde nastavit jinou velikost písma (a další zmíněné vlastnosti), je potřeba hledat přes položku nastavení Vzhled. Já si písmo zvětšil, jakmile jsem přišel na to, jak to udělat, ale na začátku jsem díky určitým očekáváním nevěděl, jak se to dělá. Optal jsem se tedy autora, než abych to, jak by se slušelo, začal hlouběji studovat. Očekával jsem nějaký číselník velikostí písma uvedenou v bodech, jako je to u všech běžných editorů, ten jsem ovšem nikde nespatřil. A to jsem se podíval skoro všude. Nepodíval jsem se však na položku Nastavení->Vzhled (totéž na nástrojovém pruhu), kde jsem prostě očekával jen věci okolo vzhledu, nejspíše změnu barvy vysouvacího nástrojového pruhu, možná nastavení obrázku na pozadí, nebo tak něco.
FW_9.pngFW_10.pngFW_21.pngFW_22.png
Na stránku se vejde i tak dost písmenek, a když jsem uvažoval o tom, že budu zkoumat možnost použití tohoto způsobu plození kvalitního pojednání, usmyslel jsem si, že mi při tom bude příjemnější, že to bude mít smysl, jen když mi při tom text bude víc blízko. To jsou už ale věci okolo toho, jak kdo dobře vidí, okolo čitelnosti textu (třeba tučný řez je čitelný více, to taky vyzkouším), taky je to zajímavý návrat k tomu, že pro menší děti jsou písmenka v dětských knížkách vytištěna ve větší velikosti. Taky by mi mělo stačit napsat toho míň (na stránku na obrazovce se i tak vejde spousta slov), ale lepšího obsahově. :)
FW_23.pngFW_24.pngFW_25.pngFW_26.png
A na závěr několik obrázků s různými pozadími, ať je článek pestřejší na ukázky. Změna mezi jednotlivými vzhledy (motivy), když už si je vytvoříte, je snadná. Chce to podle mě jen si dát chvilku času na vyzkoušení barvy písma, aby sedla k pozadí, nějaké kontrastní a k tomu příjemné na oči. Také jsem zvětšil šířku textového pole z 700 pixelů na tisíc, což se hodí k poměru stran mého počítače. Zaoblení jsem mechanicky dával na 10, odstup na 20. Ještě bych doporučil pouvažovat nad tím, co si přidat za ikony na panel. Já si tam přidal funkci Zmenšit na panel, abych to nemusel hledat v nabídce, což trvá déle. Mám tak možnost podívat se rychle na plochu, když je potřeba něco tam udělat.

FW_38.png

Ta nastavení mají prostě svůj praktický smysl. Text ve větším rozlišení ve dvou případech s jednou a tou samou otázkou žádající po vás uvedení názvu známé rostliny, v ostatních případech s navrženou odpovědí najdete na výše zmiňované stránce.

FW_33.pngFW_35.pngFW_36.pngFW_37.pngFW_34.png

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 5,00 | Hodnotilo: 3
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

FocusWriter
fri 30. 09. 2012, 19:37:42
Odpovědět  Odkaz 
Tady by to taky chtělo přidat.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016