přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Hacker vs. cracker

Konference Internet a technologie

Hacker vs. cracker

Kdo jsou hackeři a čím se liší od crackerů


reklama

Před rokem jsem přešla na operační systém Linux (distribuci Ubuntu), a začala jsem se zajímat také o různé věci okolo ... a například jednoho dne jsem procházela nagooglované internetové stránky na téma "hacker", "hackerství".

Našla jsem přitom celkem zajímavou stránku s anglicko-českým překladem knihy Erica Stevena Raymonda "Jak se stát hackerem" (dvojjazyčně, přeložil Beda Košata 1999). Myslím, že se nemusí souhlasit naprosto se vším, co v knize je, ale přesto se mi tento krátký souhrn v několika kapitolách knihy zdá být docela zajímavý.

Média však ve velké většině o hackerech neví vůbec nic, anebo jen neúplné informace. Jen tak se dá vysvětlit, proč často zaměňují pojmy "hacker" a "cracker". Hacker v původním významu rozhodně neznamená nějakého člověka, který chce ničit, škodit, krást, atd. Tato činnost je typická právě pro crackery. Cílem hackera je dostat se do cizího systému, stroje apod., ale nikoli s úmyslem někoho anebo něco či nějakou instituci poškodit natož tak cokoli zničit, ale upozornit na bezpečnostní chyby, nedostatky a rizika, jenž objevil právě při průniku do cizího systému. Eric Raymond k tomu píše: Existuje ještě jiná skupina lidí, kteří si hlasitě říkají hackeři, ale hackery nejsou. Jsou to lidé (převážně adolescentní muži), které vzrušuje nabourávání do počítačů a telefonního systému. Skuteční hackeři říkají takovým lidem "crackeři" a nechtějí s nimi mít nic společného. Opravdoví hackeři považují většinou crackery za líné, nezodpovědné a nepříliš bystré a namítají, že schopnost nabourat ochranný systém nedělá z člověka hackera víc než schopnost ukrást auto dělá z člověka automechanika. Bohužel mnozí novináři a spisovatelé se nechali zmást a používají slovo "hacker" pro popis crackera, což hackerům velice vadí. Možná je to málo známé, ale hackeři mají svou etiku: Základní rozdíl je: hackeři věci vytvářejí, crackeři je ničí, uvádí Eric Raymond.

Zajímavá je také tzv. kultura darů, kterou hackeři pěstují: Své postavení a pověst v ní získáváte ne nadvládou nad jinými, ne svou krásou, ani tím, že máte věci, které ostatní chtějí, ale tím, že něco dáváte. V tomto případě tím, že věnujete svůj čas, kreativitu a výsledky svých schopností, říká Eric Raymond.

Hackerská kultura nemá v pravém slova smyslu vůdce, píše Eric Raymond. Má ale jakési hrdiny a kmenové stařešiny a historiky a mluvčí.

Tak až zase v televizi uslyšíte nebo na internetu uvidíte zprávy o útocích "hackerů", budete vědět, že jde o crackery a nejen to ... :-)

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,14 | Hodnotilo: 22
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
ŘEŠENÍ VAŠICH FINANČNÍCH STAROSTÍ
Horinka Maros 18. 09. 2017, 14:27:48
Odpovědět  Odkaz 
nabídka úvěru a financování:
Potřebujete financování pro váš domov, pro vaše podnikání, pro auto koupit, koupit motocykl, pro vytváření své čisté společnosti, pro své osobní potřeby déle na pochybách. Poskytujeme osobní úvěry v rozmezí od 85000 až do 30.000000 KČ s úrokovou sazbou nominální 3% bez ohledu na množství. Upřesněte prosím ve vaší žádosti o úvěr částky, přesné a délku splácení, které byste rádi. Kontakty na vaše žádosti o osobní půjčky v e-mailu: horinka.maros@email.cz
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss