přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak vytvořit uvítací hlášku pro přihlášení k SSH

POINT.X (2018-19)

Jak vytvořit uvítací hlášku pro přihlášení k SSH

konzole.jpg

Po přečtení několika nových a budoucích článků na LinuxEXPRESu jsem se rozhodl vytvořit domácí fileserver na bázi Debianu. Shodou okolností se mi podařilo vygooglit jednu zajímavou, ale celkem nepotřebnou věc.


reklama

  1. Na serveru vytvořte soubor /etc/ssh/sshd-banner, do kterého zadáte text uvítací hlášky. Bohužel jsem se nedokázal vypořádat s diakritikou.
  2. Do souboru /etc/ssh/sshd_config přidejte (třeba nakonec) řádek:
  3. Banner /etc/ssh/sshd-banner
  4. Restartujte SSH pomocí tohoto příkazu:
  5. /etc/init.d/ssh restart
  6. Přihlašte se na SSH a všechno zkontrolujte.

Uvítací hláškaUvítací hláška

Pokud tento mini blogpost četl Martin Šín, jistě promine, že mu kradu názvy počítačů. Od přečtení jeho blogpostu mě žádné jiné názvy nenapadají.

Nahoru

Příspěvky

Martin Šín Jak vytvořit uvítací hlášku pro přihlášení k SSH
Martin Šín 29. 08. 2009, 19:10:56
Odpovědět  Odkaz 
Promine, sice z toho dnes neusnu, ale sám jsem si nějaká jména vypůjčil. ;-) K tomu přihlašování přes SSH bych to doporučoval trochu automatizovat, aby člověk nemusel zadávat heslo (http://debian.nfo.sk/Wiki/SSHCertifikaty), protože to jednak zdržuje a také to odvádí člověka od skutečné práce - proč přemýšlet ještě nad heslem, když už jsou myšlenky stejně jinde.
Milan Kozák Re:Jak vytvořit uvítací hlášku pro přihlášení k SSH
Milan Kozák 31. 08. 2009, 07:24:37
Odpovědět  Odkaz 
@Miro
Baner do ssh? Pche to ja mam ASCI ART i v telnetu ;-)
http://hodza.net/misc/linuxlogo.png
(sudo apt-get install linuxlogo)

@Martin
> K tomu přihlašování přes SSH bych to doporučoval trochu automatizovat, aby člověk nemusel zadávat heslo

Klíče jsou fajn a nahrazují hesla spíše z bezpečnostních důvodů. Heslo (lépe řečeno passphrase) musíš ale zadávat vždycky (pokud má někdo ssh klíč bez passphrase tak je u mě trouba).
Martin Šín Re:Re:Jak vytvořit uvítací hlášku pro přihlášení k SSH
Martin Šín 31. 08. 2009, 08:35:40
Odpovědět  Odkaz 
Asi nejsem paranoidní, tak mi klíče bez hesla stačí. :-) V případě potřeby není problém klíč ze serveru smazat a je po legraci. Význam takového použití vidím v tom, že není nutno přemýšlet nad nějakým heslem a můžu se hned soustředit na to co je důležité - tzn. co chci udělat, pokud bych musel zadávat heslo, pak by pro mě použití certifikátu postrádalo smysl.
Re:Re:Re:Jak vytvořit uvítací hlášku pro přihlášení k SSH
tecik 8. 09. 2009, 15:53:20
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,

to s vami nemohu souhlasit ;-) Zkopirovat privatni klic... ruku na srdce - hlidate sve pc 24x7x365? ;-) Prinos zaheslovaneho pk zustava ;-) Jedno heslo pro pristup (+bezpecna autentizace.. ted neresim technickou stranku veci) na n-serverech ;-) Verte mi, ze pri poctu napr. 30 serveru pod spravou je pk hodi ;-)
Martin Šín Re:Re:Re:Re:Jak vytvořit uvítací hlášku pro přihlášení k SSH
Martin Šín 8. 09. 2009, 17:15:12
Odpovědět  Odkaz 
Jak jsem zmínil, nemám tu potřebu, možná kdybych pracoval jako tajný agent, pak bych o tom uvažoval... Počítač slouží mně a ne já jemu, proto se snažím si svou práci maximálně ulehčit. Jednou z možností jsou pro mě tyto klíče.
Jak vytvořit uvítací hlášku pro přihlášení k SSH
Furbys 6. 09. 2009, 23:04:23
Odpovědět  Odkaz 
len ohladne toho ze 'nepotrebnej veci' ... uplne super sa to hodi napr na serveroch pre prihlasenie, pre rozne info ked sa ludia lognu atd.. napr planovany vypadok.. abo ako ja mam ted problemy s centerim ;) takze niekomu to moze pomoct a fajin ked aj take nieco najde tu ;)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog