přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, QElectroTech

POINT.X (2018-19)

QElectroTech

reklama

Nahoru

Příspěvky

QElectroTech
JJ 1. 12. 2009, 13:49:31
Odpovědět  Odkaz 
Diky za tip na program. Neexistuje nekde komplexnejsi navod nez FAQ na webovkach? Konkretne mi jde o navod na vytvareni novych elementu. Jinak to vypada jako super programek na schemata - dosud jsem je pachal v Dia, ale tam je znat ze to neni nastroj primarne na toto orientovany..
Re:QElectroTech
fri 1. 12. 2009, 15:29:45
Odpovědět  Odkaz 
Zatím jsem se tím nezabýval, z mé strany šlo hlavně o překlad, a nechával prostor tomu, že případný zájemce nahlédne do manuálu, který je v angličtině a francouzštině, ale který jsem nestudoval, a u jehož statistiky v kolonce stavu českého překladu je 0 %. Taky jsem viděl jakýsi rychlý úvod, který byl ve francouzštině. A existuje i jakýsi reklamní plakát, ale ten slouží jenom představení programu. Podívám se večer, jaká je situace.
QElectroTech
fri 1. 12. 2009, 15:33:39
Odpovědět  Odkaz 
Jo je tam pár informací k prvkům: http://qelectrotech.org/wiki/en/doc/elements_guidelines.

"Rules for making elements". Asi toho víc není potřeba. Řekl bych, že jelikož schopnost vytvářet nové prvky je důležitá, možnosti se postupně rozšiřují. Verze 0.2 už tu je několik měsíců, takže jistě časem uvidíme, co se s tím dá nakreslit.
QElectroTech
fri 1. 12. 2009, 15:41:22
Odpovědět  Odkaz 
Z pravidel pro stavbu nových prvků určených pro proces zařazení do oficiální sbírky programu se mi líbí obzvláště toto: názvy jejich souborů: "written in French for consistency". :-) To bych zvládl.
Re:QElectroTech
JJ 1. 12. 2009, 16:07:50
Odpovědět  Odkaz 
No, tak to je slupka - francouzstina je v odborne elektrotechnicke mluve hojne vyuzivany jazyk...No nic, horsi je ze ja si ty objekty budu muset vytvorit, jinak je pro me program k nicemu. Mrzi me, ze tam neni zadna moznost to treba nakreslit v svg a proste naimportovat, i kdyz chapu ze po programotorske strankce to asi neni uplne nejjednodussi...
Užitečnost
fri 1. 12. 2009, 21:05:37
Odpovědět  Odkaz 
Jestli budeš s nástroji nabízenými pro kreslení prvků v editoru schopný vytvořit užitečnou sadu prvků pro určitou oblast elektrotechniky, které nejsou v základní sadě, můžeš zkusit dostat je do základní sbírky.

Čeho přesně se tvůj zájem týká? Je tvoje motivace velká? Kéž by bylo lidí ochotných tvořit ty prvky víc. :-)

Z mého pohledu má každý takový užitečný program velkou schopnost stát se názornou výukovou pomůckou, kdy už žák tolik neřeší, jak jednotlivé části obvodu nakreslit, a soustředí se na jejich spojování, aby to celé při uskutečnění pracovalo, jak má. Hrát si s něčím takovým na základní nabo střední škole by mělo být pro ty školáky podle mě přínosné.
Re:Užitečnost
JJ 4. 12. 2009, 07:42:53
Odpovědět  Odkaz 
Asi takhle - potrebuju pomerne pravidelne delat schematka PCB - ale ne layout. Jedna se o pracovni zalezitost, cili muj cas je v tomto omezeny. Obecne bych rekl, ze je to pomerne specificke a v zadnem pripade by se nejednalo o obecne vyuzivane elementy.
Zkousel jsem si vytvorit nejaky element - primou editaci XML, jinou cestu nevidim. Pomerne komplexni element jsem zvladl ca za hodinu, ale to proste neni pro me cesta kterou se da jit. Nikdo mi kuprikladu neda cas na to, abych stravil hodinu vytvarenim razitka pinoutu nejakeho integrace.
Bohuzel, ac graficky i jinak vypada SW velmi pouzitelne, byl jsem nucen se obratit jinam (TinyCAD). Dokud nebude existovat nejaky rozumny frontend pro vytvareni elementu (nebo aspon import ze SVG nebo tak neco), tak je to pro uz jen trochu specifictejsi navrh schematu prakticky nepouzitelne. Je mi jasne ze na to asi dojde, protoze jak uz cislo verze naznacuje, jedna se o projekt v pomerne ranne fazi vyvoje. Doufam ze se bude dale rozvijet dobrym smerem..Budu ho pravidelne kontrolovat...
Re:Re:Užitečnost
fri 4. 12. 2009, 11:38:28
Odpovědět  Odkaz 
Taky byste se mohl obrátit na autora a zjistit, jakým směrem a jak rychle se předpokládá, že program půjde - například v případě vývoje toho pro použitelného editoru prvků.

Pro mě je v editoru pro kreslení jen pár věcí - kolečko, obdélníček, ohnutá čára, čára (napoprvé mi to přišlo trochu chudé :-), a protože jsem nikdy neviděl třeba ten CAD "elektrická schémata", ani nevím, co všechno by to mohlo a mělo mít. Tak doufejme, že vývojář vedený tím elektrotechnikem a potřebami zájemců, už má představu, kam to směřovat.
QElectroTech: informace o prvcích pro vývojáře
fri 1. 12. 2009, 15:45:00
Odpovědět  Odkaz 
Tak zdá se, že podrobnější informace jsou pouze ve francouzštině; http://qelectrotech.org/wiki/doc/xml_struct_elements_0.2. :-)
Dokumentace k QElectroTechu
fri 7. 04. 2010, 16:50:25
Odpovědět  Odkaz 
Přeložil jsem část z informací v oddíle Dokumentace, jež jsou určeny uživatelům k základnímu seznámení se s programem QElectroTech. Na úvod jsem napsal něco ktomu, jak se v ní orientovat: http://fripohled.blogspot.com/
QElectroTech
fri 4. 12. 2009, 08:33:05
Odpovědět  Odkaz 
Tak sice nevím, co to je PCB :-), ale další zájemce s jinými potřebami bych upozornil na další prvky, které jsou již vytvořené. Jsou v Dépot d'Élements (http://qelectrotech.org/showcategory.php). Již jsem se tady zmiňoval o hydraulice? Možná ještě ne. Podívejte se např. na: http://qelectrotech.org/showcategory.php?cat=tout_venant%2Findustrie%2Fhydraulique

Tyto nejsou v základní sbírce, a abych měl časem motivaci pro překlad názvů, bylo by dobré vidět, že hydraulika někoho zajímá. Ony Sous-catégories znamenají jednoduše "podskupiny" v této oblasti, takže s je prohlédněte.
QElectroTech
tom 10. 01. 2010, 09:28:05
Odpovědět  Odkaz 
Některé firmy které vyrábějící elektro přístroje, nabízejí volně ke stažení značky svých vyráběných přístrojů. Například Schrack http://www.schrack.cz/silnoprouda-elektrotechnika/pro-projektanty/
Zde je ke stažení knihovny od více výrobců pohromadě:
http://www.elmer.cz/novinky.html
Bohužel nevím jak to naimportovat do QElectroTechu.
Re:QElectroTech
fri 11. 01. 2010, 20:27:52
Odpovědět  Odkaz 
Třeba to někdy v blíže neurčené budoucnosti půjde. :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz