přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Qt Creator

POINT.X (2018-19)

Qt Creator

reklama

Nahoru

Příspěvky

Qt Creator
Michal Hlavatý 27. 11. 2011, 15:43:53
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
rád bych nahlásil chyby překladu v Qt Designeru (4.7.0 - Italic je přeloženo jako Itala, Light jako Lehké). Část, ve které se nastavuje font bych nejraději viděl nepřeloženou. Řezy a varianty písem jsou velmi zažité v anglickém jazyce: Hairline, Thin, Ultra-light, Extra-light, Light, Book, Normal, Regular / roman / plain, Medium, Demi-bold / semi-bold, Bold, Extra-bold / extra, Heavy, Black, Extra-black, Ultra-black / ultra, Oblique (Slanted)*, Italic, Condensed, Narrow, Wide, Expanded.

Jestli je chcete přeci jen přeložit, tak české ekvivalenty jsou: vlasové, slabé, velmi jemné, extra jemné, jemné, knižní, normální, obyčejné, polotučné, tučné, extra tučné, tmavé, černé, extra černé, velmi černé, skloněné, kurzíva, zúžené, úzké, široké, rozšířené.

Důvod, proč je asi nejlepší použít anglické pojmy, je zažitý a dobře definovaný systém. V češtině tyto pojmy jsou méně zažité a navíc nejsou jednotné. Dost často se mezi polotučné řadí i bold, mezi tučné heavy a tučnější varianty souhrně velmi tučné. Pojmy vlasové, tmavé a černé také nejsou moc zažité.

* Je možné, že obě varianty mají nějaké rozdíly. Přiznám se, že nevím.
Re: Qt Creator
fri 27. 11. 2011, 21:10:06
Odpovědět  Odkaz 
Pátral jsem po tom a zjistil, že to není problém souboru s překladem Qt Designeru. Tam se tyto věci tak "podrobně" jako řetězce nevyskytují.

Našel jsem to v souboru pro "Qt". Při překladu je s tím "Italic" - "Itala" ten problém, že nad tím je řetězec "Myanmar" a pod tím následuje "Korean", a tak to pokračuje dál, takže tu jsou promíchány názvy těch písmových řezů společně s pojmenováními typů písem (italic (italics) znamená kurzíva (italika znamená kurzívní písmo také).

Nejlepší bude, když to co nejrychleji upravím s ohledem na to, jak ty řezy popisujete, jestli se to liší, a jak se to bude jevit, udělám z toho .qm a celou tu sadu hned šoupnu ke stažení a vyzkoušení "tam co obvykle". :)

Uvidíte, v čem by se to mohllo ještě dál upravovat.
Re: Qt Creator
fri 27. 11. 2011, 21:29:28
Odpovědět  Odkaz 
Už jsem to nahrál.
Kromě toho "italic a light" tam, myslím, žádné další věci, co by potřebovaly upravit nebyly, a taky tam v té skupině řetězců nebyla celá ta sbírka řezů, jak jste je vyjmenoval. Všechny jsem se je ale hledat nepokoušel. Kdyby se nějaký ještě vyskytoval, budu hleda dál. :)
Qt Creator
Michal Hlavatý 27. 11. 2011, 22:40:36
Odpovědět  Odkaz 
Díky moc za opravu :-).

Dokážu si vtipné pořadí představit, protože taky překládám.

Když už jsme u toho, v Qt je vlastně ještě jedna věc, která mi vadí :-). Chybí překlad "Close without Saving", "Cancel" (s podrženým C) a "Save" (s podtrženým S). Je to vidět např. ve Scribusu, když zavíráte neuložený soubor. Jestli už je to opravené, tak se omlouvám. Nové lokalizační soubory uvidím až v další verzi OS, protože testuji jen pár aplikací.
Re: Qt Creator
fri 28. 11. 2011, 11:34:20
Odpovědět  Odkaz 
Díval jsem se na to.
1) Soubor, který je v KDE SVN a který je až na pár řetězců celý přeložený. Neznám jeho původ - jestli na tom někdo pracoval, pracuje (jestli je to dělané od začátku, anebo byl alespoň částečně využit "firemní" překlad pro Qt, na kterém dělám já.

Close without Saving je tu ale přeloženo.

2) V souboru pro verzi Qt 4.7 je Close without Saving z ledna 2011 taky přeložený

3) V souboru pro verzi Qt 4.8 je Close without Saving z října/listopadu 2011 taky přeložený

Vzpomněl jsem si na jednu věc. Už jednou, když jsem se díval do složky, kde ty překlady mají být nainstalovány (něco jako usr/share/... nebo tak nějak), tak tam sice byly soubory pro těch několik jazyků, do kterých se Qt a spol. překládá, vedle oficiálních, které udržovala sama od sebe Nokia, jako je francouzština a němčina, ještě pár dalších, ale ty soubory měly nulovou velikost. - Takže, jestli váš program tahá řetězce odsud, stálo by za to podívat se, jestli tam vůbec je něco, z čeho by se to dalo tahat. Jestli je to nějaká dlouhodobější instalační krpa, která nikomu nevadí, tak ty lidi, co s tím něco můžou udělat, jako jsou programátoři, můžete dobře míněným slovem jít trochu povzbudit. Vyzvědět, v čem to vězí. Kdyby šlo o to, že čeština v ten moment vydání neměla požadované procento překladu, tak bych to chápal (jestli to musí být vzájemně propojené se stavem překladu Qt Creatoru), ale proč by v té složce potom byl ten divný problém nulových souborů i u ostatních jazyků, si nedovedu představit.

Jestli je to teď, jak má být, tak potom je otázka co, kdo a proč, ale Close without Saving je všude přeložené a ani ty další texty nevypadají jako velký problém.

Prostě můžete vzít soubory, nakopírovat je do složek, a uvidíte už teď, co to dělá.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz