přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sigil

Sigil

V zimním slunci, Josef Václav Sládek, Silen buď: Silen buď a nepovol, jsi-li v lese žití dub; jsi-li pouze trávy stvol, schyl se, ale neustup. Dub anebo třeslice, drž se půdy, kde jsi vzrost': zlomí-li tě vichřice, žil's jak muž — a to je dost.


reklama

Sigil je editor elektronických knih (formát EPUB). Vyvrcholením mnohaměsíčního úsilí, které představuje tisíce hodin práce, jak píše vedoucí vývojář projektu na Sigilu věnovaných stránkách, je čerstvé vydání Sigilu. Cílem projektu je vyvinutí nejstabilnějšího, nejschopnějšího a nejrychlejšího programu na práci se soubory ve formátu EPUB 2.

01.png

Formát EPUB (electronic publication) je jedním z nejoblíbenějších souborových formátů pro elektronické knihy. Je to otevřený a volně dostupný formát, který může používat kdokoli.

Elektronická kniha EPUB je jenom soubor obsahující jiné soubory uložené společně v běžném archivu zip. Tyto soubory obsahují slova, obrázky, obsah, stylové listy, písma a podrobné údaje o vaší knize, jako jsou její autor a název. Že se jedná o standardní formát EPUB znamená, že vaši elektronickou knihu přečte spousta čteček a že půjde snadno převést do jiných formátů, aby ji mohly přečíst i ty čtečky, které formát EPUB neumí.

Vaše slova a text jsou jako kniha ve formátu EPUB uloženy pomocí formátu HTML (Hyper Text Markup Language – stejný kód používají internetové stránky na zobrazení textu a obrázků).  Znamená to prostě, že soubory obsahují text společně s popisujícím kódem a značkami, což čtečtám říká, jak mají text zobrazit – některá slova jsou zobrazena tučným řezem písma, jiná kurzívou, další tvoří odstavec, nebo představují nadpis atd.

I když je možné, abyste na řízení rozvržení nebo jeho styl použili jen značky HTML, knihy EPUB typicky, aby pomohly organizovat používání stylů použitých v souboru HTML, používají stylové listy. Stylový list je další soubor v EPUB, který obsahuje seznam značek HTML společně s pokyny, jak se všechny texty používající tu značku mají zobrazovat. To vám umožňuje oddělení obsahu knihy od jejího rozvržení a dovoluje snadnou úpravu vzhledu EPUB.

Samozřejmě, že když někdo knihu ve formátu EPUB čte, nevidí všechny ty soubory HTML nebo stylové listy. Elektronická čtečka jen zobrazuje text a obrázky jako normální knihu, jak nejvěrněji to dokáže, aby to odpovídalo vámi stanovenému formátování, i když kniha obsahuje tisíce stran nebo souborů.

Nemusíte rozumět všem podrobnostem formátu EPUB, abyste rozuměli formátovacímu kódu HTML a začali Sigil používat. Nicméně, když se Sigilem strávíte nějaký čas, budete se s těmito oblastmi brzy potřebovat seznámit, abyste z pokročilých funkcí Sigilu dostali co nejvíc, a konečně, abyste dosáhli toho, co chcete.

Je to verze 0.6.0, která přináší i díky silnému zapojení dalších programátorů významné novinky. Seznam změn naleznete zde. Do budoucna se plánují přídavné moduly, sledovací systém na způsob Gitu pro všechny části dokumentu, obnovovací funkce kvůli znovuotevření dokumentu ve stavu, v jakém se naposledy nacházel po pádu, formát EPUB 3, odstranění Xerces a Boost, užití Qt 5.

Původním vývojářem a zakladatelem projektu byl Strahinja Markovič, který po několika letech vedení projektu a práci na něm předal Johnu Schemberovi, který uspěl, když se o to místo ucházel, a kterému teď s programováním výrazně pomáhají Grant Drake a Dave Heiland. K tomu přikládají pomocnou ruku ještě další lidé. Uživatelská příručka v angličtině je zde. Se čtením návodu nemusíte zas tak spěchat. Prý bude po dobu nejbližších týdnů procházet úpravami, aby sedl nejnovější verzi.

V návodu se v přehledu dozvíte o hlavních přednostech práce se Sigilem, což je následováno podrobným popisem vlastností.

Sigil byl navržen tak, aby usnadnil tvorbu velkých elektronických knih ve formátu EPUB 2. Když knihy formátujete pro své vlastní užití, nebo když jste profesionální editor vydávající knihy na více platformách, potom je tu Sigil pro vás. Sigil využijete na naformátování a zabalení svých knih ve formátu EPUB, jenž vypadá přesně tak, jak chcete, aby vypadal, za použití sady funkcí, které vám práci usnadní. Tento program s otevřeným zdrojovým kódem je psán a podporován dobrovolníky. Příručku k Sigilu tito lidé napsali v Sigilu a dá se stáhnout jako příklad elektronické knihy ve formátu EPUB.

Úpravy

Můžete svou knihu upravovat buď v režimu Pohled na knihu nebo v režimu Pohled na kód. V režimu pohledu na knihu se editor chová jako WYSIWYG, tzn. že to, co v okně vidíte, dostanete. Kniha je zobrazena tak, jak by ji měli vidět i uživatelé. Užitečný je tento režim v případě, že potřebujete dělat základní změny. Pohled na kód umožňuje přímo pracovat na formátování HTML souborů, když nad svou knihou potřebujete mít plnou kontrolu, nebo když chcete využít pokročilých funkcí Sigilu. Je tu také Pohled na náhled (pouze pro čtení), který vám umožňuje zkoušet změny stylů a provádět podrobné zkoumání kódu. Pro každý ze souborů v EPUB, který upravujete, je otevřena karta, a dokonce si text můžete zvětšit. Na ověření pravopisu můžete používat více slovníků.

02.png03.png04.png

Hledání a nahrazování

Schopnost hledání textu nebo jeho nahrazování je v Sigilu jednou z nejsilnějších. Pohled na knihu poskytuje základní možnosti vyhledávání, ale hledání a nahrazování se obvykle používá v pohledu na kód, kde jsou dostupné všechny jeho funkce a lze je použít na změnu nebo na opravu formátování a stylů. Hledat nebo nahrazovat můžete v jednom souboru nebo ve všech souborech najednou, a můžete hledat jednoduchý text nebo použít regulární výrazy.

05.png

Správa souborů

Prohlížeč knihy řadí všechny soubory podle typu a dává vám rychlý přístup k otevřeným souborům nebo k jejich změně. Dvakrát klepněte na soubor, aby se otevřel v okně úprav, nebo na vybrané soubory klepněte pravým tlačítkem myši, abyste uviděli volby pro přejmenování, smazání, sloučení, přidání, odkázaní na stylové listy atd. Soubory HTML jsou uvedeny v pořadí, v jakém se objeví ve vaší knize - a vám pro jejich přeřazení stačí je přetáhnout na požadované místo.

06.png

Obsah

Okno s obsahem vám ukazuje přesnou podobu obsahu, jak bude vypadat, a umožňuje vám skok na určitou kapitolu klepnutím na název kapitoly. Také můžete kdykoli nechat vytvořit nový obsah založený na nadpisech ve vaší knize a vytvořit HTML verzi obsahu.

07.png08.png

Změna podrobností knihy

Editor popisných dat poskytuje rychlý způsob aktualizace podrobností knihy, jako je název, autor a jazyk. Můžete přidat kteroukoli ze stovek standardních popisných položek EPUB, jako je datum zveřejnění, spoluautoři, informace o autorském právu atd.

09.png10.png11.pngNastavení

Mnohá nastavení v Sigilu lze upravit v okně s nastaveními. Konkrétně můžete nastavit jazyk Sigilu, klávesové zkratky, vzhled textu a slovníky.

12.png13.png

Schvalování

Sigil provádí automatickou kontrolu kódu, aby při uložení zvýraznil chyby, což zahrnuje schvalovač FlightCrew EPUB, aby bylo zajištěno, že vaše kniha vyhovuje standardům EPUB. Sigil také může kód uklidit a formátovat pomocí HTML Tidy.

14.png

Pokročilé nástroje

Sigil rovněž poskytuje doplňkové nástroje, aby byly nápomocny při úpravách. Zahrnuje to editor pro rejstřík, editor pro hledání, aby uchoval výsledky vašeho hledání a nahrazování, editor úryvků a historii schránky na uložení textu. Na zobrazení podrobností k souborům a stylům je zde několik typů zpráv.

15.png16.png17.png18.png

Podařilo se mi získat názor uživatele Pavla Kotrly na Sigil:

Sigil využívám dva roky, a to jak pro přípravu dokumentů pro vlastní potřebu, tak pro přípravu elektronické verze (ve formátu EPUB) revue Aluze, která je vydávána Filozofickou fakultou Univerzity Palackého.
Průběžně používám i vývojové verze programu a stabilita je obstojná, byť čas od času k nějakému pádu dojde. U nové verze vítám, kromě nového vizuálního editoru, také lepší podporu pro práci s obrázky a v neposlední řadě lepší práci s obsahem (zahrnutí či nezahrnutí jednotlivých položek) a jeho generováním. Potěšila i lepší podpora regulárních výrazů, protože obzvlášť u dlouhých dokumentů vzniklých různými exporty se jedná o užitečného pomocníka. Nicméně potěšila by podobná implementace jako u Adobe InDesignu.
Sigil sice není bez chybiček ani v této verzi, ale lepší alternativa prozatím není.
(Byť se možná rýsuje v podobě BlueGriffonu.)


Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3,00 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Sigil - odkaz na pěkný článek popisující nové funkce
fri 4. 11. 2012, 21:10:45
Odpovědět  Odkaz 
Na to, kam až se Sigilu podařilo verzí 0.6.0 dosáhnout, a o čemže jsou ty nejdůležitější z nových funkcí, vše doplněno pěknými obrázky, se (v angličtině) podíval Alexandre Prokoudine:

http://libregraphicsworld.org/blog/entry/hands-on-review-of-sigil-0.6.0-free-epub-editor
Sigil
fri 10. 12. 2012, 10:35:28
Odpovědět  Odkaz 
Pro ty, co dali horší známku než za jedna. Před několika dny nebo týdny (?) vyšla aktualizace na 0.6.1.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016

Tagy