přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tanglet

Tanglet

Kolik uděláte, tolik uděláte - podstata je ve hře, listinu s výsledky si můžete prohlížet, jak dlouho chcete, před ní, nebo zase až po ní


reklama

Přišel šťastný čas, který je určen pro ty z vás, kdož se tak snadno nevzdáváte. :-) Vyšla nová verze mnou před časem ohlášené hry Tanglet, která vychází ze hry Boggle, na níž je založená. Autorem hry je Graeme Gott.

Jde tu o hledání slov, kdy hledáte řetězec písmen, která dají slovo, jež je ve slovníku poskytovaném se hrou. Cílem hry je najít tolik slov, kolik jen můžete. Většinou můžete jejich seznam rozšiřovat do uplynutí času, což vychází z druhu hry, který si na začátku zvolíte. Na výběr je z několika režimů časomíry, čímž ovlivníte délku času, se kterou začínáte, a to, zda máte šanci dostat nějaký čas navíc, kdykoli najdete nové slovo.

Písmena můžete spojovat, abyste získal slovo, v jakémkoli směru vodorovně, svisle a úhlopříčně. Již použité písmeno však znovu použít nemůžete (buňka s písmenem). A k tomu ještě musí být každé slovo alespoň tři písmena na obvyklé a čtyři písmena na velké hrací desce dlouhé.

Tento slovník je celkem obsáhlý, takže nemějte strach, že byste běžně znali o mnoho více tvarů, než obsahuje. Sranda je vůbec najít ty, které znáte. :-) Původní seznam, který byl k mání na internetu, a který bylo potřeba celkem jednoduše upravit, aby byl použitelný, měl něco přes 700 000 slovních tvarů.

Po přidání slov z jednoho oficiálního slovníku (Blex-Klasik) pro hraní hry scrabble v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (ČAS), se mírně rozrostl o dalších zhruba 25 000 výrazů, jež máte možnost v hrací kostce objevit, navrhnout jako platné a zkasírovat za ně body. No a protože v tomto oficiálním slovníku hry scrabble, který má kolem 34 263 slov, už nějaká slova obsažená v základním byla, nebylo potřeba, aby se opakovala dvakrát - proto ten mírný nárůst.

Dohromady nám to tedy dělá asi 725 000 slovních tvarů. Pokud najdete další a budete si myslet, že sem patří zařadit, poznamenejte si je, třeba půjde o něco, co by do tohoto seznamu slov patřit mělo. Ale pamatujte, že takový scrabble má taky svá pravidla, a dalo by se říct, že věci jako vlastní jména a podobně se nebudou, nebo spíš nemusí, hodit ani do Tangletu. Každopádně, když už chtít, aby tam bylo něco navíc, tak to chce přidávat aspoň po desítkách, stovkách nebo třeba tisících. :-)

Svým pojetím ale Tanglet nevylučuje zařazení čehokoli. Jak už jsem napsal, zařazení několika "bonusových" slov, třeba celý seznam jmen a příjmení vašich spolužaček a spolužáků, by někoho mohlo udržet v napětí, jestli je vůbec kdy během hry najde. A potom si představte tu obrovskou radost, když se zadaří. :-)

On vám je Tanglet stejně, pokud nebudou v seznamu slov, neuzná. Když tak si je tam, jako třeba jméno své oblíbené kočky, papouška, nebo přítelkyně můžete snadno doplnit - nejspíš zprostředkovaně přes autora hry , on je ten slovník uložený v nějakém formátu -  a pak už jen čekat, kdy vám Tanglet zase jednou dá možnost je v kostce objevit. :-)

Je tedy snad otázkou, zda se ve slovníku, který Tanglet využívá pro kontrolu hráčových návrhů, nevyskytují i tvary, které ve scrabblu na českých turnajích nejsou přípustné. Při porovnání se slovníkem Blex-Klasik v něm před spojením se slovníkem Blex-Klasik byly i tvary, které ve slovníku Blex-Klasik nebyly. Ale i když by mohla tato hra sloužit jako svého druhu cvičení pro scrabble pojaté tak trochu jinak, je vzhledem poněkud jiný.

Jako cvičebný nástroj by klidně mohl posloužit v případě, že by se vzal základní oficiální scrabble slovník, který má něco pod 40 000 slov, udělal z něj samostatný slovník pro Tanglet, a potom by hra kontrolovala jen tato slova - ale prakticky si myslím, že čím je slovník větší, tím větší je vaše šance uhrát bod, protože kostky jsou obecně pořád stejné - pořád stejně drsné. :-) Viz popis situace okolo uznávání hráčových nápadů níže.

Je však třeba poznamenat, že scrabble v domácích podmínkách záleží taky na domluvě, i když základní pravidla jsou daná a šířená společně s krabicí, kterou jsem nedávno koupil a dal babičce k narozeninám. :-)

Jinak se na stránkách českého scrabble kromě pravidel dočteme například to, že na soutěžích se používá pro vyhledávání slov ve sporných případech slovníku s názvem Novex (verze Novex Klasik a verze Novex Plus), který má ve své nejrozsáhlejší verzi asi 1 270 000 tvarů slov s délkou 2 až 9 písmen. Nejde o seznam slov, ale o vyhledávací program. No a pak se na soutěžích používají jako poslední rozhodčí stolice i tzv. prameny českého jazyka.

U Tangletu, při hře samotné, je člověk docela překvapen i tím, že některé výrazy nezná. Při hře jen s prvním nerozšířeným seznamem slov jsem se také občas setkával s tím, že mi nebylo uznáno slovo, které jsem považoval za obyčejné. Třeba je to dáno odlišným pohledem tvůrce toho použitého seznamu českých slov na pravidla hry scrabble, pro kterou snad byl tento seznam vytvořen.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 1
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Jan Tománek Tanglet
Janík Tománek 23. 05. 2010, 19:31:58
Odpovědět  Odkaz 
Týjo, dobrá věc, myslím že mám zábavu na večer :-) Díky
Tanglet
fri 26. 07. 2010, 12:29:27
Odpovědět  Odkaz 
K popisu hry jsem přidal i pěkné snímky obrazovky:

http://fripohled.blogspot.com/2010/05/tanglet.html

"Lepší něco jednou vidět než o tom stokrát slyšet."

Podobně jsem vylepšil i další příspěvky. Ze skupiny her například ColorCode, Tic Tac Toe From Hell, Tubularix, KShisen, Kubrick

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016