přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!

POINT.X (2018-19)

VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!

Po vydání první české knihy o Ubuntu nazvané "Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu" (nakladatelství ComputerPress) je zde výzva, určená všem uživatelům, kteří s českou edicí distribuce Ubuntu mají určité zkušenosti a mohou tak psát připomínky k přípravě aktuální verze tohoto titulu zaměřeného na českou verzi linuxové distribuce Ubuntu 9.10.


reklama

Na českém fóru Ubuntu se objevila tato zajímavá výzva administrátora fóra Vojtěcha Trefného:

Blíží se podzim a nastává pravý čas na připomínky k české knižní verzi. Pokud chcete knižní vydání zlepšit, nebo vám něco chybí, nebo na nás máte cokoliv jiného, pište. Zajímá nás především:

  • Chyby - faktické, jazykové, obsahové i jiné, prostě cokoliv, nač narazíte, nám nahlaste, abychom to mohli opravit. Chyby se bohužel nevyhýbají nikomu...
  • Co vám chybí v knize - jaká témata opomíjíme, na čem bychom měli zapracovat (nové náměty, aktualizace starších apod.).
  • Co vám chybí na DVD - tedy software a další připomínky k DVD, vítáme všechny nápady!
  • Plus všechno ostatní, co se nevejde do předchozích škatulek.

Nápady pište sem, průběžně zde budeme diskutovat a zjišťovat podrobnosti. Jsem zvědav
.

Je to zajímavá možnost, jak přispět svým feedbackem a zkušenostmi ke zlepšení uživatelské příručky distribuce Ubuntu ve verzi 9.10. Díky všem!

Nahoru

Příspěvky

VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!
Vladimír Vojta 13. 08. 2009, 19:24:45
Odpovědět  Odkaz 
Měl bych jednu poznámku z vlastní začátečnické praxe; instaloval jsem Ubuntu 8.04 na PC s dvěma prázdnými fyzickými disky. Na jednom disku, menším, měl být OS, na druhém, kapacitně vetším, měl být uživatelský prostor.
Než jsem přišel na to, že musím při instalaci zvolit "ruční dělení disku" (čehož jsem se, jako začátečník, bát jak čert kříže), že si musím sám vybrat disk pro OS a disk pro uživatelský prostor a správně navolit systém souborů... :-)
Možná, že by jste tomuto tématu mohli věnovat více prostoru, v knize s Ubuntu 8.04 o tomto způsobu instalace (na dva fyzické disky) nebyla ani zmíňka - nebo možná byla, ale zcela určitě ne polopaticky vysvětlená. :-)
Jiří Machač Re:VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!
Mach 16. 08. 2009, 19:51:38
Odpovědět  Odkaz 
Jo jo, živě si vzpomínám na své začátky s Linuxem. Na čele jsem měl nejednou mrtvolný pot. Zjistit, jak odstranit LILO, jak zviditelnit linuxový disk (ext2 opravdu Windows nevidí), proč nemá linux antivir atd. atd. To celé v době, kdy připojení k internetu neměl široko daleko nikdo a živého linuxáka jsem znal jen jednoho - sebe :-)
VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!
Pavel T 20. 08. 2009, 11:28:13
Odpovědět  Odkaz 
Navrhuji, vhledem k tomu že velmi často instalují Ubuntu Linuxoví začátečníci a pro ně je nejvýhodnější systém Linux + Windous na jednom disku, ať z důvodů zvykání, tak z důvodu potřeby používání některých programů pod Widousem (zatvrzelost výrobců programů), vložení odstavce s podrobným (polopatickým) návodem rozdělení disku se stávajícím Windousem a rozdělením diskových oddílů pro instalaci Ubuntu do knihy tak, aby je zvládl skutečný začátečník. Dál už ať se učí. stávající kniha je velmi dobrá, i když stále se dá mnoho vylepšit.
Dle mých informací si mnoho lidí Linux nenainstaluje právě z obav z tohoto kroku (prostě ho nezvládnou). Pokud mají funkční systém neinstalovaný tak už není problém se v něm pohybovat a učit se v něm. :-)
Dále by bylo vhodné (pro začátečníky) v knize uvést přijatelný postup zálohování systému pro případ havárie a jednoduché obnovy (třeba i, je-li to možné z Windousů). I toto by napomohlo zahnání obav začátečníků při učení(jednoduše v případě nepodařeného zásahu by provedl obnovu).
VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!
luboš 31. 08. 2009, 12:24:02
Odpovědět  Odkaz 
Já myslím,že pokud ta kniha bude vypadat (obsahově)+dvd s ubuntu šité pro českého uživatele jako kniha předešlá(uživatelská příručka ubuntu 8.10) kterou napsal pan Bíbr,tak to nainstaluje i méně zkušený uživatel/začátečník v linuxu.Pokud by měly i ostatní distra takovou dokumentaci tak je dle mého linux v každé domácnosti.
VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!
Vladimir 3. 12. 2009, 09:21:19
Odpovědět  Odkaz 
Jak se již zmiňoval Mach o tom mrtvolném potu na čele tak já ho měl zase na zadku z hledání a pátrání po různých drobnostech a řešeních.Jako je používání terminálu a příkazů,zejména jejich kombinace s různými funkcemi třeba od rozbalování archivů až po práci se samotným hardverem.Zkrátka jako pro děti,myslím si že právě v tom je problém váhajících uživatelů kteří by to chtěli zkusit ale netroufají si.Prostě jim chybí informace ze kterých můžou vycházet a spolehnout se na ně.Myslím si že rychlejší je se podívat do obsáhlé knihy než hledat a pátrat po řešeních.Napadlo mě jestli nejde vytvořit simulace virtuálního PC s Linuxem a tam si to bez obav z poškození nebo ztráty dat vyzkoušet.Prostě spustitelný program který se chová jako PC do kterého naklikáme obyčejné komponenty a začne se od začátku.Instalace,nastavení a tak dále.Bez možnosti fyzického poškození nebo nechtěnému výmazu a jiných katastrof.Co vy na to?
Vlastimil Ott Re:VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!
Vlastimil Ott 3. 12. 2009, 09:41:50
Odpovědět  Odkaz 
1)

.."než hledat a pátrat po řešeních."

?? -> http://wiki.ubuntu.cz/Základy

2) live CD


Kniha pro koncové uživatele (=zamýšlená cílová skupina), kde je slovo "příkaz" nebo "terminál" je dost špatně prodejná.
Martin Šín Re:Re:VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!
Martin Šín 3. 12. 2009, 10:08:59
Odpovědět  Odkaz 
A to je chyba. Proč si každý hned myslí, že umí pracovat s počítačem aniž by k tomu potřeboval nějaké základy (třeba ten terminál)? Dnes mi přijde, že se práce s počítačem bere jako něco, co je pomalu na úrovni chůze, mluvení nebo jízdy na kole a přitom i na tyto činnosti je třeba také nějaké "vzdělávání"... Když si třeba koupím televizi, tak buď si přečtu manuál a budu s ní umět zacházet, nebo se jí pokusem/omylem naučím zapínat, přepínat a to mi bude stačit ... Přitom určitě narazím na věci, které mně jsou jasné, na věci nové a taky na něco čemu nebudu za mák rozumět (u těch televizí to je pro mě třeba norma PAL, NTSC atp..). Je tedy opravdu vhodné se za každou cenu snažit vyhnout něčemu jen z důvodu, že se toho ostatní bojí (protože to neznají)?
Vlastimil Ott Re:Re:Re:VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!
Vlastimil Ott 3. 12. 2009, 10:52:07
Odpovědět  Odkaz 
Knihy se píšou proto, aby se prodaly. Největší cílová skupina jsou lidé, kteří si myslí, že ovládání počítače musí být snadné a intuitivní a nechtějí se nic moc učit, chtějí rychlé výsledky. Na tom nevidím nic špatného, chceme jim takovou knihu nabídnout. Pro nás je pak výsledek snadno srozumitelný: prodává se x neprodává se.

Není možnost s těmi lidmi mluvit a něco jim vysvětlovat - je to cesta jen jedním směrem, výsledky jsou až po několika týdnech, ne hned.

(Pomíjím knihy pro odborníky, mám na mysli knihy pro majoritního čtenáře.)
Re:VÝZVA: Určete podobu knihy a DVD Ubuntu 9.10 CZ!
Milhouse 3. 12. 2009, 10:48:47
Odpovědět  Odkaz 
"...simulace virtuálního PC s Linuxem..."

Jestli existuje? Na odborných webech je plno článků a debat o virtualizaci. Jenže když si člověk myslí, že mu každý přinese vše pod nos, tak se nemůže divit, že nic neumí a nemá absolutně přehled.

Abych jen nehanil, tak: http://wiki.ubuntu.cz/VirtualBox

Prostě bez snahy a vyhledávačů to nejde...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Anna Taliánová

Anna Taliánová

Linux používám od jara 2007, začínala jsem s Ubuntu, pak jsem přešla na Debian. Baví mě objevovat a učit se nové věci, a k tomu je Linux jako stvořený.


  • Distribuce: Ubuntu, Debian
  • Grafické prostředí: GNOME Lxde