přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Změna rychlosti u CD a DVD mechanik

Změna rychlosti u CD a DVD mechanik

Není tomu tak dávno, kdy jsme hlučným a stále více rachotícím ventilátorkům v počítačích nevěnovali žádnou zvláštní pozornost.


Navíc se stoupající rychlostí CD a DVD mechanik byly postupně naše uši vystavovány stále většímu hluku. V dnešní době existuje snad opravdu vše, čím je možné potlačit nebo dokonce úplně odstranit nežádoucí hluk, který nám stále více vadí. Avšak na jednu oblast se jaksi pozapomnělo. Jsou to ty super rychlé CD, DVD mechaniky, díky nimž si nemůžeme naplno vychutnat svůj nový film nebo skvělou hru. Bohužel, vysoká rychlost není vždycky jen k užitku, protože ve skutečnosti je datový tok tak malý, že by pro naše potřeby plně vyhovovala i starší čtyřrychlostní mechanika.

Vše se dá ale celkem snadno napravit. Krásného ticha docílíme tímto jedním řádkem: hdparm -E4 /dev/cdrom. Přepínač -E nám slouží k nastavení rychlosti mechaniky, číslicí určujeme rychlost přehrávání a /dev/cdrom je pouhá cesta k vašemu zařízení. Jelikož změny provedené tímto způsobem se nikam nezapisují, nemusíte se obávat, že vaše mechanika bude číst stále takto pomalu. Pro obnovení původní rychlosti otáček stačí restart, a nebo hdparm -E0 /dev/cdrom, popřípadě i bez té nuly, která nás vrací na maximální původní hodnotu.

Nahoru

Martin Veselý
Public Relations

Český startup umožňuje automatické investování

PortuPortu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Všechny blogy »

eXo space