přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Změna rychlosti u CD a DVD mechanik

Změna rychlosti u CD a DVD mechanik

Není tomu tak dávno, kdy jsme hlučným a stále více rachotícím ventilátorkům v počítačích nevěnovali žádnou zvláštní pozornost.


Navíc se stoupající rychlostí CD a DVD mechanik byly postupně naše uši vystavovány stále většímu hluku. V dnešní době existuje snad opravdu vše, čím je možné potlačit nebo dokonce úplně odstranit nežádoucí hluk, který nám stále více vadí. Avšak na jednu oblast se jaksi pozapomnělo. Jsou to ty super rychlé CD, DVD mechaniky, díky nimž si nemůžeme naplno vychutnat svůj nový film nebo skvělou hru. Bohužel, vysoká rychlost není vždycky jen k užitku, protože ve skutečnosti je datový tok tak malý, že by pro naše potřeby plně vyhovovala i starší čtyřrychlostní mechanika.

Vše se dá ale celkem snadno napravit. Krásného ticha docílíme tímto jedním řádkem: hdparm -E4 /dev/cdrom. Přepínač -E nám slouží k nastavení rychlosti mechaniky, číslicí určujeme rychlost přehrávání a /dev/cdrom je pouhá cesta k vašemu zařízení. Jelikož změny provedené tímto způsobem se nikam nezapisují, nemusíte se obávat, že vaše mechanika bude číst stále takto pomalu. Pro obnovení původní rychlosti otáček stačí restart, a nebo hdparm -E0 /dev/cdrom, popřípadě i bez té nuly, která nás vrací na maximální původní hodnotu.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Veselý
Public Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

DT Summit MP