přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu

Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
Jirka 19. 09. 2017, 12:46:10
Odpovědět  Odkaz 
Jelikož nemám ambice profesionálního grafika, tak už léta nedám dopustit na OO/LO Draw. Pro jednodušší kresby apod. technického charakteru je bezkonkurenční, na rozdíl od např. Inkscape není "přeplácaný" a vše je intuitivní.

Nechápu, proč v rámci celého balíku OO/LO je nejvíc "vidět" Writer, přičemž Draw je tak trochu na vedlejší koleji.

Osobně při tvorbě dokumentace (pro sebe nebo pro spřátelené okolí, prioritou je stručnost, názornost a úplnost informace - ne, fakt to nesplňuje jakákoliv ISO atd.) používám Draw spíš než Writer. Maximálně mi na něm totiž vyhovuje zcela volné umisťování objektů a jejich pozdější "neskákání" po různých změnách v dokumentu. To lze ještě umocnit zamčením velikosti a/nebo umístění...

No a export do hybridního formátu (*.pdf s přibaleným *.odg) je při požadavku na dobrou zobrazitelnost a zároveň možnost editace úplně perfektní. Snad je jen škoda, že taková věc nemá svoje MIME (či jak bych to nazval) a mnou občas zkoušená přípona *.pdfodg je ne všude funkční...
Re: Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
nobody 19. 09. 2017, 17:15:06
Odpovědět  Odkaz 
"Nechápu, proč v rámci celého balíku OO/LO je nejvíc "vidět" Writer, přičemž Draw je tak trochu na vedlejší koleji."

to mas jednoduche, ty pouzivas Draw pro jeho funkce, stejne tak bys mohl rict, ze nechapes proc je Writer vice videt nez Calc, kdyz v Calc jdou pekne delat "pocitane" tabulky, jenze to je zas o tom ze by nekdo uprednostnoval tabulky, kdezto bezty textovy dokument proste pouziva kazdy :)
Adam Radiměřský Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
Adam Radiměřský 19. 09. 2017, 13:52:46
Odpovědět  Odkaz 
Určitě by stál za zmínku i SK1, který se snaží být ekvivalentem ke CorelDRAW a je rovněž multiplatformní: https://sk1project.net/
Re: Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
Jirka 19. 09. 2017, 14:22:21
Odpovědět  Odkaz 
Hmmm....zajímavý program... Pěkné GUI (klasicky konzervativní, žádné šaškárny). Jen mi docela chybí možnost alespoň základní manipulace s bitmapami a asi i bohatší menu z pravého myšítka.

Taky je škoda, že třeba pro (x)buntu nemá repozitář...

Ale na čistě vektorovou práci - proč ne? Užitečná může být i možnost importu *.cdr, byť už tradičně program neumí pradávnou verzi 3.

Nicméně import *.cdr má i LO Draw a ten mi při pokusu s *.cdr verze 3 otevírá alespoň nějaké fragmenty, kdežto sK1 neotevře vůbec nic a hlásí chybu.
Petr Valach Re: Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
Petr Valach 19. 09. 2017, 17:59:18
Odpovědět  Odkaz 
Ač možná zajímavý program (schopnější než Karbon), jedná se stále o uzavřený software.
Preferujeme otevřený nebo svobodný.
Nicméně díky za připomenutí, o tomto programu jsem nevěděl.
Re: Re: Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
Jirka 19. 09. 2017, 18:58:21
Odpovědět  Odkaz 
sK1 a uzavřený?

V obecných info přes Help - About sK1 - License je uvedeno GNU/GPL a na stránce https://sk1project.net/modules.php?name=Products&product=sk1&op=download je ke stažení zdrojový kód...
Petr Valach Re: Re: Re: Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
Petr Valach 19. 09. 2017, 19:20:13
Odpovědět  Odkaz 
Aha, tak to se omlouvám. Zmátla mě ta značka copyrightu ve splash screen :D
Re: Re: Re: Re: Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
Jirka 19. 09. 2017, 19:45:23
Odpovědět  Odkaz 
eee?

Splash screen programu? Já tam tedy nic nevidím (https://sk1project.net/content/sk1/screenshots/sk1_2_0_01ubuntu.png), jen zmínku "cairo powered" vlevo dole (což je opět GNU/GPL viz https://www.cairographics.org) a pak uprostřed okna tři obří ikony na otevření souboru ;-)

Jinak samozřejmě chápu Vaše preference otevřeného či svobodného sw (jsme na tom stejně), ale pokud je např. komerční program neprudivý a dokonce běhající v Linuxu či alespoň Wine, tak bych takový apriori nezavrhoval.

Ono třeba skutečně funkční a pravidelně aktualizované účetnictví ani jinak nelze - no a podobných příkladů by se jistě našlo víc.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
Petr Valach 19. 09. 2017, 20:26:15
Odpovědět  Odkaz 
Samozřejmě jsem myslel okno O programu. Ale unáhlil jsem se. Značka copyrightu nic neznamená a má ji třeba i LibreOffice.
A jinak souhlasím.
Čím zpracovávat vektorovou grafiku v Linuxu
Jirka 19. 09. 2017, 21:09:58
Odpovědět  Odkaz 
Jo aha, (C)2011-2017 sK1 Project team...

Znamená to, že mají copyright dle GNU/GPL v. 3, viz třeba http://www.gnugpl.cz/v3/ ;-)

Public Relations

Digitalizace pomáhá rozvíjet miliardový byznys Prusa Research

SophosSpolečnost Sophos, dodavatel řešení kybernetického zabezpečení nové generace, připravila sérii odborných interaktivních webinářů, na kterých ve dnech 21. - 24. června nahlédnete za oponu simulovaného lovu hrozeb.

Pokračování ...Public Relations

Rozšiřující analytické funkce řešení Flowmon

ALEF FlowmonZnámým systémem pro sle­do­vá­ní toků v síti je ře­še­ní spo­leč­nos­ti Flow­mon. V zá­k­la­du se po­u­ží­vá pro mo­ni­to­ro­vá­ní da­to­vých toků v síti a k ře­še­ní pro­b­lé­mů s tou­to ko­mu­ni­ka­cí. Při po­u­ži­tí Flow­mon sond se vi­di­tel­nost do ko­mu­ni­ka­ce dos­tá­vá až na úro­veň ap­li­ka­cí. Kromě to­ho­to zá­k­lad­ní­ho mo­ni­to­rin­gu a ná­s­tro­je na ře­še­ní pro­b­lé­mů má Flow­mon také rozšiřující moduly.

Pokračování ...