přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek

Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
ferri 17. 10. 2011, 05:58:53
Odpovědět  Odkaz 
Ako dlhoročný mandrivák som bol z novej MDV 2011 sklamaný. A to je aj dôvod, prečo som ju nahradil Linux Mint-om. Vo virtuále som však na ňu celkom nezanevrel.
Hlavné dôvody:
- chybové jadro, po viac ako mesiac a pol neopravené oficiálnou aktualizáciou
- nedotiahnutá inštalácia, nainštalujú sa všetky lokalizačné balíčky, nepotrebné treba po inštalácií odstrániť,
- celková pomalosť systému (porovnanie Mandriva vs. Mint)
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
mufty 17. 10. 2011, 07:23:12
Odpovědět  Odkaz 
+1
- o tej stabilite mam vazne pochybnosti. Mandrivu pouzivam od verzie 8.1, k plnej spokojnosti, ale tento release mi pripomina prvy release s KDE 4.0.
- spustanie/vypinanie systemu trva min. 2x dlhsie ako 2010.x.
- problemy s grafikou
- mam rad KDE pre jeho moznosti konfiguracie, no nova default tema take moznosti neponuka (uznavam ze to moze byt lahsie pre novacikov, mne to prekaza)
- oblubene aplikacie su v nepouzitelnom stave (napr. kmail, obcasne pady kopete, krusadera.) - pravda toto nie je chyba mandrivy.
- ano, viem ze treba hlasit bugy. ale clovek pocase rezignuje a tym skor v pripade ak je deklarovana ista miera stability/kvality...
- ja osobne by som novu mandrivu nikomu kto este linux nepouzil neodporucil
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Lukas 17. 10. 2011, 07:57:48
Odpovědět  Odkaz 
Z této Mandrivy jsem zklamaný úplně stejně, jako z Ubuntu Oneiric Ocelota :-( Nové distra se zaměřují na vzhled a grafické efekty a tomu taky odpovídá nenasytnost co se týče systémových prostředků. Když k tomu připočtu ještě použití nesvobodných ovladačů GPU (nemám jinou možnost), dostávám se výkonově někde na úroveň jako byly Windows Vista na počítačích s 512MB RAM. Mrzí mě, že největší výrobci distribucí se ubírají tímto směrem. No nic, jdu stáhnout Minta nebo Arch Linux :-/
Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Petr Ježek5 19. 10. 2011, 13:06:41
Odpovědět  Odkaz 
Já bych tak novou Mandrivu nehaněl, její vizuální přiblížení se Unity či Gnome3 není na úkor systémové a grafické zátěže. Nestabilita aplikací bývala u Mandrivy spojena s updaty bez promazání uživatelských nastavení (platí přiměřeně i pro jiné distribuce) a rád bych věděl, zda jste své problémy diskutoval v příslušných fórech a ve wiki. Osobně jsem u klikacích dispribucí také přešel k Mintu (navíc je v rolling updates variantě téměř tak aktuální jako můj hlavní Archlinux). Mandriva nicméně jde správným směrem ke zjednodušení a při volbě KDE jako GUI základu i k potenciální systémové komplexnosti a optimalizaci. Pro mně to není, ale mnoha lidem to může vyhovovat. Navíc vše je uživatelsky konfigurovatelné...
Ivan Bíbr Re: Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
bibri 22. 10. 2011, 16:17:33
Odpovědět  Odkaz 
Já to vidím podobně, prostě vydali první vydání (po velkých změnách s majitelem, vývojáře atd.) a počkal bych ještě tak rok, pak se uvidí.
Michal Polák Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Michal Polák 17. 10. 2011, 08:59:31
Odpovědět  Odkaz 
Tak je pravdou, že současný trend Mandrivy je dán také KDE4 a snahou přinést něco grafick nového, zatímco Ubuntu zase experimentuje s Unity. Je pravdou, že přizpůsobit a zjednodušit to může každý, ale pak nemusí používat novou distribuci s tak "moderním" grafickým prostředím....
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Clementine
fri 17. 10. 2011, 09:10:08
Odpovědět  Odkaz 
Při pohledu na obrázek hlavního okna přehrávače Clementine jsem musel zamáčknout slzu. V hlavní nabídce jsou Doplňky. To jsem použil pro překlad anglického "Extras". Skvělé.

Zato namísto textu Písnička, který vidíme vpravo, které je určeno i pro rodiny s dětmi, s novým vydáním uvidíte, tuším, Píseň. Já používal písničku i píseň rovnocenně vedle sebe, kvůli rozmanitosti.

A anglické Library David Kolibáč přetransformoval ve Sbírka (se sbírkou, bez sbírky, o sbírce...), jak například v Music library - hudební sbírka. Dohnal ho k tomu jeden výskyt slova collection ve spojení Entire collection, nebo něco jiného? (řečnická otázka)
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Ivkko 18. 10. 2011, 00:09:37
Odpovědět  Odkaz 
No, ten štart, to ste skúšali na akom počítači??? Mne z hybernácie nenabieha kratšie ako 2 minúty. Pri reštarte je to skoro 5!!! Slimák!!! Práca je už rýchlejšia, ale štart je katastrofa.
Inštalátor - inštalácia z DVD nefunguje na všetkých mechanikách! Zrada!
Grafická úprava ROSA - katastrofa. Hneď po inštalácia letela k vode a vrátil som sa k starému dobrému vzhľadu Oxygen. Ale to je otázka vkusu.
Výber programov - asi jediná relatívne pozitívna vec - vybrali dobré a jednoduché programy, ktoré ja používam už dlhšie (v porovnaní s default nastavením starších vydaní)

Celkový dojem - Absolútne by som nedoporučil nováčikovi, ktorý prechádza z Windows. Pre mňa, ako užívateľa Mandrivy už niekoľko rokov je táto verzia sklamanie. Grafické somarinky sa nachádzajú hojne. Ale daňou za to je obrovský prepad stability a svižnosti systému. Na mojom dvojjadrovom procesore Intel Dual Core 2.6 GHz pri 4 GB RAM je obrovský rozdiel medzi chodom Mandrivy 2011 a Magei1. Pritom všade beží KDE. Mandriva ako keby mala zatiahnutú ručnú brzdu. Len som neprišiel na čo, čo ju tak veľmi brzdí.
Počkám ešte na jedno vydanie a ak pôjdu týmto nezmyselným smerom, asi sa budeme musieť rozlúčiť. Škoda. Ale nepáči sa mi smerovanie Mandrivy.
Ivan Bíbr Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
bibri 19. 10. 2011, 10:09:18
Odpovědět  Odkaz 
Ivko> No jo, hoši toho prostě chtěli moc najednou. Já 2011 používám, Mageia mne nijak nenadchla a nepřinesla nic nového, takže jsem zůstal u MDV. Uvidíme, jak se oběma bude dařit dále...
Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Ivko 20. 10. 2011, 11:53:35
Odpovědět  Odkaz 
Bibri - Ja Mandrivu nezatracujem. Len som sklamaný. Stále ju používam a čakám, ktorým smerom sa vydá Mandriva a ktorým Mageia. Smerovanie Magei sa dá predpokladať. Bude to skôr konzervatívne distro. Ale očakávam, čo vymyslí Mandriva. Ak sa budú hnať za novinkami za cenu svižnosti, stability a vôbec funkcionality systému, tak nech sa nehnevajú... Ja potrebujem s počítačom pracovať a nie čakať a riešiť.
Re: Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Hafajs 30. 10. 2011, 09:05:46
Odpovědět  Odkaz 
Bohuzel tento trend je znat uplne vsude. Ubuntu, naprosto nejhnusnejsi rozhrani ve Win8, a ted uz i tady. Pripada mi to, ze vyvojari OS by radi prisli s necim novym, ale vyjde z toho jen snaha menit rozhrani pro uzivatele. Vychazeji mylne z toho, ze kdyz je clovek na neco nyvykly, je to spatne. Pritom vsude zazniva, ze jsou to zmeny pro zjednoduseni zacinajicim uzivatelum. Jak to zatim sleduji, tyto zmeny rozdeluji populaci na dve skupiny BFU pro ktere to ma byt (ale tem je to jedno) a pokrocilejsi a ty to stve. Snad je to jen modni ukrok a vratime se casem k vecem navrhnutym pro praci.
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Petr Ježek 19. 10. 2011, 13:17:59
Odpovědět  Odkaz 
Pro nespokojené - což takhle Mageia - jiná a přece stará známá? Mám za to, že Mageiu zdobí odladěnost v důsledku konzervativismu i jednoduchost a přiměřená svižnost (na KDE a klikací subsystém). Já osobně pro kombinaci monitor na šířku - klávesnice - myš neznám lepší a více ergonomický layout desktopu než panel s dokem aplikací a widgety a menu na pravý myšoklik s možností dopnit plochu o ikony preferovaných aplikací. Proto mne všechny ty unity/mutter/apple "inovace" pouze iritují.
problemy
Mikss 20. 10. 2011, 18:47:24
Odpovědět  Odkaz 
Pocity zatím rozpoluplné, z toho co jsem byl zvyklý používat všechno tak nějak jde.
Jsem uživatel Gnome a vadilo mi, že jsem si nemohl rovnou při instalaci zvolit prostředí Gnome.
Nový Firefox 7 při přehrávání flashe velmi vytěžuje procesor, zřejmě začnu používat Operu která je méně náročná a přijde mi i svižnější.
Zásadní problém mám ale s DVD vypalovačkou LG, která je nyní nepoužitelná. Po stisku tlačítka pro otevření se mechanika sice otevře, ale hned se také sama zavře. Pokud se mi tam nakonec podaří CD (DVD) dát tak se disk nepřipojí. Pokud se to časem s vydáním aktualizací a nového jádra neopraví, zkusím jiný linux - zřejmě Fedoru.
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Jarek 20. 10. 2011, 22:31:04
Odpovědět  Odkaz 
Na Mandrivě mi vždycky vadilo, že neobsahovala aktuální verze programů. Např. vyšel nový Firefox a distribuce na to nijak nereagovala, atd. Rád bych aby se tahle věc změnila.

Novou Mandrivu jsem zkoušel na testovacím stroji a měl jsem problémy s grafickou kartou (nějaká stará nVidia). Pak jsem ji zkusil nainstalovat na notebook Acer TravelMate 5542. To bohužel vůbec nešlo: instalace trvala příšerně dlouho, blbla grafika a vůbec se mi nepodařilo zprovoznit wifi kartu. Nakonec jsem to vzdal a instaloval Ubuntu, které bylo po krátké instalaci ihned funkční se vším všudy. U dalšího notebooku, kde chci mít KDE, jsem se už ani nepokusil a dal tam Kubuntu. Všechno taktéž fungovalo na první pokus. V ubuntu mi chybí Mandrivácké nástroje na nastavení hardware, sdílení přes SMB a NFS, atd. Zkusil jsem i Mageiu, ale grafika taky nefungovala dobře.

Na jednom počítači mám ještě Mandrivu 2010.2 a funguje tam dobře (tedy až na věčně blbnoucí Flashplayer). Tam asi zkusím upgrade, ale ještě jsem se neodhodlal.
Ivan Bíbr Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
bibri 22. 10. 2011, 16:45:57
Odpovědět  Odkaz 
>Na Mandrivě mi vždycky vadilo, že neobsahovala aktuální verze programů. Např. vyšel nový Firefox a distribuce na to nijak nereagovala, atd. Rád bych aby se tahle věc změnila. ...

Toto umí v čisté podobě pouze rolling update distro - Gentoo, Arch.

Dobrá zpráva je, že úplně stejné rolling update distro je dnes i mandrivácký Cooker. Chvíli jsem jej (nevědomky) používal a docela to šlo. Podle mne je to pro Cooker krok jednoznačně dopředu.
Re: Re: Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
martin.k 31. 10. 2011, 11:40:44
Odpovědět  Odkaz 
> Dobrá zpráva je, že úplně stejné rolling update distro je dnes i mandrivácký Cooker. Chvíli jsem jej (nevědomky) používal a docela to šlo. Podle mne je to pro Cooker krok jednoznačně dopředu.

tohle bohuzel neni tak uplne pravda (ano, vim ze mdv tuhle zmenu anoncovala, ale skutecnost se trochu lisi). pouzival jsem ho cca. od unora 2011 a kvuli nepozornosti i par tydnu pote, co doslo k oddeleni verze 2011. takze jsem si vsiml, ze se do cookeru nikdy nedostaly KDE 4.7 - jeste pred vydanim 4.7.0 se v cookeru objevily KDE 4.7.40 - tedy nejaky snapshot 4.8. ok, i to by se dalo tolerovat, co se ale tolerovat neda je to, ze ty KDE se tam neobjevily cele najednou, takze update systemu dopadl tak, ze cast KDE byla 4.6.9x, cast 4.7.40 a dohromady to moc (spis vubec nefungovalo). tenhle stav, pokud vim, trva dodnes. vzhledem k tomu, ze tohle se v cookeru stava celkem pravidelne, cooker nemuze byt povazovan za rolling-update disto - protoze u rolling-update se aspon da cekat, ze at si nainstaluju/updatuju stable v kteremkoliv okamziku, balicky budou aspon minimalne otestovane a cele to spolu bude fungovat. u cookeru to je spis sazka do loterie.. (v dobe kdy jsem ho pouzival taky treba bylo dost dlouho jadro v konfliktu s binutils, takze to nebootovalo. mel jsme kliku, ze jsem mel nainstalovane i starsi jadro, ktere fungovalo..) :(
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
XMen 20. 10. 2011, 23:15:13
Odpovědět  Odkaz 
Vyskusal som mandrivu 2011 a bohuzial u mna uz pretiekol pohar trpezlivosti. Za posledny cas to bolo velmi nekvalitny produkt. Bol som dlhorocny uzivatel mandrivy a predchadzajuce verzie 2009.1 a nizsie boli velmi dobre a stabilne. V tejto novej mandrive som sa nebol schopny pripojit na net. Nechapem ako je mozne, ze mi takato zakladna zalezitost nesla, lebo v starych mandrivach to slo pekne. Vzdy som sa chvalil s tym, ze ako mandriva dobre slape, ako najde vsetok hw a bez problemov doinstaluje drivery bez toho aby som ich zhanal kade tade po nete. Bohuzial tato posledna nestoji ani za ....
Nastastie som sa odhodlal a skusil som Mageiu. Vyzera to, ze je to ta stara dobra stabilna mandriva a paci sa mi jej smerovanie aj ked sa to niekomu moze javit ako zastarale.
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Miloslav Havrda 4. 11. 2011, 11:02:55
Odpovědět  Odkaz 
Mám laptop Dell E6520

Také jsem byl dost skeptický a do přechodu z verze 2010.2 64-bit se mě nechtělo.
Měl jsem tuto verzi s Gnome 2.30.?

Podle návodu jsem provedl update z terminálu a po asi 1650 balíčcích nastala chyba a kernel panic.

Pak přišlo na řadu DVD s Mandriva 2011 64-bit.
Instalace hladká.Start s Vesa a hrálo to.

Ale díky starým nastavením v mém home adresáři bylo KDE nefunkční.
Tak jsem založil jiného nového uživatele.
A ten fungoval dobře.

Tak jsem vymazal pár souborů z kořene mého home adresáře(zazálohoval jsem je).
A světe div se KDE bylo rázem funkční.

Co je na této verzi opravdu super, je používání Wifi.
To se prostě s fungováním na staré verzi nedá srovnat.
Prostě super.
Rychle startuje, nemá problém při suspendu a následném resume.
Prostě funguje.

Pro tuto novou vlastnost mám nyní na Mandriva 2011 velmi dobrý náhled.

No s KDE se trošku sžívám.
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
Varjag Jarl 25. 11. 2011, 02:04:12
Odpovědět  Odkaz 
Mám 2 Počítače, oba používám stejně hojně.
Na dvoujádrovém 3GHz AMD mám Mandrivu 2010.2.
Druhý počítač je osazen AMD Athlon 2600+ (32bit) a se systémem Manfriva 2011.

Oba systémy mi jedou opravdu slušně a stabilně a mé porovnání v této konfiguraci je následné (hodnocení +/- platí ve vztahu k MDV 2011) :

- Instalace MDV 2011 proběhla v pořádku, ale nelíbil se mi nutný start "live", chyběla mi některá nastavení. Při aktualizaci jsem zjistil že se nainstalovaly všechny dostupné lokalizace. To je opravdu nedořešené a nevím jestli by si s tím čerstvý uživatel Linuxu poradil :-(

+ Start MDV 2011 a následné přihlášení do KDE mi na 32b počítači přijde vcelku svižný. Dokonce si troufám říct že je rychlejší jak na počítači s 2jádrem a Mandrivou 2010.2 (ale zde se nyní startují i 3 databázové servery :D)

- odladění KDE v MDV 2011. KDE má asi nějaký problém s grafikou. Při prvním otevření nabídek a vysunutí hlavního panelu, to trvá asi 2-3sec, než se tam konečně něco zobrazí (nevypínal jsem žádné efekty). Dříve když tu byla MDV 2010, tak tu bez problémů běžel i 3D desktop Compiz. Většinou používám 2 panely. Hlavní a postraní (s nejpoužívanějšími aplikacemi) Druhý panel z nějakého důvodu ztrácí ukotvení a při každém spuštění KDE se vždy panel přesune na střed obrazovky.

+ výběr aplikací se mi docela zamlouvá, Prozatím mi nejsou jasné jen rozdíly mezi LibreOffice a OpenOffice. U Mandrivi tuším že asi chce připravit uživatele na budoucí vývoj tohoto projektu (prozatím je však totožný s OpenOffice).

Ohromně jsem ocenil přítomnost Clementine a SMplayeru již po instalaci Mandrivy (Amarok mi pije krev a tady jsem se s ním nemusel vůbec zabývat :D)

- absence některých programů GIMP, Chromium, Digikam - ale v tom nevidím až takový problém. Instalace software není snad v žádné distribuci s rozvinutou grafikou složitá a nepřívětivá pro "běžné uživatele" ;-).

Můj celkový dojem z MDV 2011 není až takovým zklamáním. Možná jsem čekal že první systém po změnách ve společnosti Mandriva nebude naprosto dokonalý. Jedinou velkou výhradu mám snad jen k instalaci. MDV 2011 jsem nezavrhl a v počítači zůstane až do jeho update na moderní PC. Pak sem přijde Ubuntu popř Edubuntu, kvůli speciálním výukovým aplikacím na interaktivní tabuli, které podporují bohužel jen Debiany. Na současném dvoujádru zatím zůstane MDV 2010.2 asi až do vydání Mandrivy 2012. Snad bude odladěnější.

Public Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Sophos