přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele

Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele
yourname 13. 05. 2020, 09:45:23
Odpovědět  Odkaz 
Díky za každej zajímavej článek, ale nějak mi uniká smysl.
Ubuntu nějakej ten rok používám, i LTS verze , je nasazen i u lidí typu BFU.
S aktualizacemi nikdy nebyl problém. BFU nemusí nic řešit, jak Ubuntu tak Xubuntu při dostupných aktualizací nabídnou dialog. BFU klikne na tlačítko, buď se aktualizuje nebo neaktualizuje.
Jedinej problém jsem zaznamenal tam kde se provozuje Virtualbox a aktualizace změnila kernel (přechod mezi LTS verzí Xubuntu na novou LTS verzi), tam se musel opravit Virtualbox, ale to je vše.
S ESR verzí prohlížeče Firefox za dlouhé roky nebyly problémy že by nějakej web nefungoval jak autor zmiňuje důvod tohoto celého.
I v LTS verzi Ubuntu dojde k aktualizaci Firefox ESR pokud během té doby vyjde nová ESR verze, které vychází častěji než LTS verze X(Ubuntu).

Pokud však autor u BFU vymýšlí zbytečnosti typu velmi malé oddíly pro /root nebo velmi malý separátní oddíl /boot a pak mu dochází k problémům který musí řešit zbytečným skriptem pro BFU..., je to jím vytvořený problém.

Čas se dá investovat efektivněji.
David Dvořák Re: Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele
David Dvořák 13. 05. 2020, 13:54:57
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,
abych pravdu přiznal dlouho jsem váhal, zda článek napsat a aktualizaci řešit. Nakonec jsem se rozhodl pro. Čas se dá opravdu investovat lépe a pravdou je, že aktualizace probíhají naprosto bezproblémově. To je ostatně i důvod, jak píši, pro to, aby se mohly spouštět bez hesla.
Ovšem konečný důvod pro napsání je~byl následující :
Nejde o malý "/" oddíl, ale o to, že "/home" dávám na samostatný oddíl. Důvod tohoto kroku je veskrze praktický - při instalaci nové verze OS nemusím data uživatelů zálohovat. Při instalaci jen nechám rozdělení na oddíly tak, jak bylo a oddíl s "/home" zadám NEformátovat. tento postup ale vyžaduje logicky určení nějaké velikosti zbytku, tedy oddílu "/". Dával jsem 15GB (což je zhruba dvojnásobek toho co potřebuje plně nakonfigurovaný běžný pracovní desktop), dnes dávám u větších disků 20GB. A jak píši, byl jsem několikrát volán k situaci, kdy byl oddíl "/" zaplněn a to z důvodu neodinstalování zejména starých verzí jádra. A věřte že za takové 2 roky se jich nasbírá dost a jsou schopny oddíl zaplnit. V takovém případě ovšem aktualizace skončí chybou a pc následně nejde zapnout. Je třeba sice jen odinstalovat a uvolnit místo na disku, ale to může být nad možnosti BFU.
Pokud by řešení vestavěné automatické aktualizace systému obsahovala krok odinstalování nepotřebných souborů (možná tato volba je, ale já ji nenašel), pak by článek a skript byl naprosto zbytečný. Dále, k řešení problému je možno přistoupit jen napsáním skriptu pro uvolnění místa na disku, ale podíval jsme se, jak k problému přistupují ve světě a tak vzniknul upravený již existující skript s komentářem.
Ono něco jiného je mít BFU v rodinném domku o patro níže a BFU v rodinném domku o 200km dál ... :-) A když jim PC nejde, tak celkem logicky dožadují nápravy...
Re: Re: Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele
yourname 14. 05. 2020, 09:18:32
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den pane Dvořák,
i já a mnoho ostatních používáme separátní oddíl pro /home, oddělení oddílu s uživatelskými daty má mnoho výhod a samozřejmě i tu jež jste zmínil - při instalaci operačního systému.
Ovšem stále mi uniká smysl jak to souvisí s aktualizací (mimo to když se něco "nepovede" z důvodu HW/SW chyby).
Z vašeho příspěvku to vypadá, že upgrade *buntu provádíte novou instalací dané verze se zachováním oddílu /home (= nenaformátovaný /home, naformátované oddíly / aj.)?
Tohle imho není přece potřeba.
*buntu při update (aktualizace stávající verze, např. 20.04.0 na 20.04.1) i upgrade (přechod z 19.10 na 20.04) lze provést bez přeinstalace systému.
Vždy se může něco pokazit, proto záloha oddílu /home, zvlášť při upgrade by měla být samozřejmá, pokud se na oddílu nachází uživatelská data o které nechce uživatel přijít.
20 GB pro oddíl / asi stačí v setu aplikací pro BFU činnosti které uvádíte (přehrávač audio a video, přohlížeč foto, editor dokumentů, prohlížeč internetu), za předpokladu že pro každou činnost není nainstalováno X různých apllikací pro zkoušení (kde X > 1).
Za předpokladu že není od / oddělen i oddíl /boot by tak nemělo dojít k zahlcení místa kernel imagema při upgradu mezi LTS verzemi *buntu. Tolik různých kernelu imho v LTS verzi nebývá.
Jinak to může být pokud uživatel upgraduje každej půlrok pravidelně po několik let, tam souhlasím že se může nahromadit mnoho kernelů a dojít tak k vyčerpání místa.
Ovšem i tak z mé zkušenosti se spíš update/upgrade neprovede protože není kam uložit nový kernel image, systém zůstává dál běžící a i přes vzdálenost 200km lze spustit např. Teamviwer a místo pročistit a následně provést update/upgrade.
Vrátím se i k zmínce o zadávání hesla pro spouštění aktualizací.
Co používám Ubuntu, pro update jsem nikdy heslo nazadával. Pro upgrade už to tvrdit nebudu, nejsem si tím jist jelikož ten se provádí jednou za uherskej rok a na verzi 20.04 z 19.10 mě teprve čeká :)
BFU uživatelský účet preferuji na obou používaných platformách (Linux, Windows) bez sudo, resp. admin oprávnění.

Můj názor je, že pokud se instaluje *buntu pro BFU uživatele a použije se běžná konfigurace v instalátoru - tzn. bez manuální úprav, je pak systém pro BFU opravdu "bezúdržbový".
David Dvořák Re: Re: Re: Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele
David Dvořák 14. 05. 2020, 11:10:50
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,
vezmu to postupně ... Rozdělení disku je samozřejmě věcí admina a je celkem logické, že z praktických důvodů u desktopu asi většina volí samostatný oddíl /home. Co se týče záloh při upgrade na novější verzi, tak ty samozřejmě provádím, ale tento krok má dvě etapy - záloha na externí médium a pak případné kopírování zpět. No a je asi celkem logické, že pokud se nic nestane a oddíl /home je v pořádku zachován, tak odpadá to kopírování z ext. média zpět. A BFU mívá někdy i celkem dost hudby a filmů... :-) Takže krok a čas ušetřen. V začátcích jsem míval i samostatný /boot oddíl, ale když nemusí být, tak ho dnes již nepoužívám. Ten důvod je totožný - ošetřování místa na disku v případě BFU. Dnes používám rozdělení "/ - swap - /home", kdy velikost "/" je 10GB ~ 15GB nebo 20GB - a to podle velikosti disku. Mám i PC s malými SSD disky (extrém je 32GB) a tady nastavuji "/" 10GB. Ta velikost pro BFU sestavení stačí, maximum volného disku pak zůstává pro data uživatele. Důvodem pro tak malý SSD disk je cena a zbytečnost většího místa pro uživatele. Mám i seniory, kteří používají: Seznam-Bazoš-Hyperinzerci a jsou max. spokojeni, jak to všechno rychle a bez problému funguje :-). A bonusem je k tomu nízká cena! Jenže právě u těch menších disků je problém s místem u aktualizací, naštěstí tito uživatelé ty aktualizace zase tak nehrotí. Dokud jede Seznam-Bazos_Hyperinzerce, tak je vše OK. Jenže mají zvídavé vnuky a vnučky ... Ale kupodivu, ten popisovaný problém s nedokončenou aktualizací byl u několika PC s 10GB pro "/". Tohle bych uzavřel s tím, že každý máme svoje zkušenosti a k řešení přistupujeme podle svého uvážení. Diskuzi ovšem vítám, protože někdo občas přijde na něco nového praktičtějšího...
Co se týče používání verzí - používám Ubuntu a snažím se výhradně LTS verze, protože je pak hodně roků klid a vše funguje. Moje dlouholetá zkušenost je, že Linux je (při běžném používání) opravdu "nerozbitný" systém. A správně píšete - vždy používám čistou instalaci. Já si myslím, že si tak šetřím čas, protože přeci jenom občas bývají změny mezi LTS verzemi dost podstatné. Ale opět, tady záleží na adminovi. Někdo rád holky, někdo vdolky ...
Co se týče vlastní konfigurace, pak jen souhlasím a taky používám pouze standardní nastavení a vyvarovávám se různým "extra" úpravám, protože ty většinou po první aktualizaci vyžadují zásah admina. A oprávnění - BFU samozřejmě bez "sudo", nicméně zkušenost říká, že ty aktualizace u standardního sestavení by mohli zvládat sami.
Tož tak.
Ještě technická - malým důvodem k sepsání bylo i to, že ve skriptu je praktická ukázka několika technik - jednak, že pro opakující se činnosti se píše funkce, interakce s odpovědí uživatele, změna barvy písma ... zkrátka může to být bráno i jako výukový materiál pro začínajícího admina.
Re: Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele
Fait 21. 06. 2020, 19:48:34
Odpovědět  Odkaz 
Mám stejný problém měl jsem nainstalovaný Virtualbox který jsem již odinstaloval a nejde mi přejít na novou LTS verzi.Aktualizace mi píši chybu že si mám zkontrolovat internetové přípojení to je ale v pořádku.Můžete mi poradit řešení tohoto problému.
Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele
Pepa 13. 05. 2020, 11:36:57
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, nainstaloval jsem nasi babicce ktere bude 70 Linux Mint a sama mne informovala, ze v panelu udrzuje ikonu fajfky (jestli si to dobre pamatuju), tj. udrzuje system aktualizovany. Ti seniori na tom nejsou tak zle, nekteri :)
Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele
Ivan 13. 05. 2020, 20:24:40
Odpovědět  Odkaz 
Ano, i moje babička (79 let), jede na Ubuntu a vše OK. Když děláme jednou za 2 roky aktualizaci nebo i výměnu PC, protože to vyžaduje :-D , tak má naštěstí vše na google disku a chromium má synchronizovaný, takže vždy jen přeinstalujeme, nastavíme a jede dál :)
Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele
Michal 27. 05. 2020, 06:33:37
Odpovědět  Odkaz 
My babičce aktualizujeme old stable LTS verzi Debianu vždy jednou za rok na návštěvě a také to stačí. Problém jsem neřešil s verzí Firefoxu ESR ale po nějakém upgrade bylo potřeba aktualizovat konfiguraci prohlížeče v HOME adresáři. Ještě že jsem upgrade dělal ručně.
Řešení aktualizace systému pro běžného uživatele
mudmax 18. 11. 2020, 12:26:24
Odpovědět  Odkaz 
Nikdo v diskuzi nezmínil stále se kupící balíky ve složce /var/cache/apt/archives

Public Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


AXIS Camera Station