přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Bolo oznámené vydanie stabilnej verzie Linux Lite 5.2

Axis Talk 2021

Bolo oznámené vydanie stabilnej verzie Linux Lite 5.2

lite_perex.png

Stabilná verzia Linux Lite 5.2 prichádza ako jedna z ďalších očakávaných vydaní linuxových distribúcií tejto jesene. Užívatelia majú dostupné aktualizácie softvéru a zlepšené možnosti nastavenia systému.


Po období testovania, ktoré trvalo približne jeden mesiac, bolo oznámené vydanie stabilnej verzie distribúcie Linux Lite 5.2. Novinkami nie sú iba aktualizácie softvérových balíčkov, ale aj lepšie možnosti konfigurácie systémových nastavení, úpravy užívateľského rozhrania či odľahčenie systému od zastaraných softvérových balíčkov.

linuxlite_5_2_stable_01.png


Nový Linux Lite 5.2 prichádza s novými verziami dostupných softvérových balíčkov, akými sú napríklad webový prehliadač Mozilla Firefox 82.0, poštový klient Thunderbird vo verzii 68.10.0, LibreOffice 6.4.6.2, VLC 3.0.9.2 alebo GIMP 2.10.18. Štandardne je po novom Linux Lite postavený na jadre Linux vo verzii 5.4 s dlhodobou podporou, ale užívatelia majú v repozitároch dostupné tiež novšie verzie jadra až po radu 5.9 pre zabezpečenie podpory novšieho hardvéru.

linuxlite_5_2_stable_04.png


Linux Lite 5.2 odľahčuje systém od softvérových komponentov či tém vzhľadu desktopového prostredia, ktoré boli závislé na starej verzii GTK 2. Podobne bola opustená aj podpora a dostupnosť Adobe Flash v repozitároch. Na druhú stranu užívateľom pribudol do ponuky balíčkov nový softvér, konkrétne SimpleScreenRecorder, Zoom a Microsoft Teams.

linuxlite_5_2_stable_03.png


Novinky neobišli ani užívateľské rozhranie. Aktualizovaná bola téma vzhľadu ikon Papirus a pridaných bolo niekoľko nových pozadí či šetričov obrazovky. Mierne bol pozmenený aj vzhľad bootovacieho menu Grub a desktopový widget Lite zobrazuje okrem informácií o hardvéri aj stav nabitia batérie v prípadoch laptopov. Lite Widget je zároveň možné nakonfigurovať prostredníctvom systémových nastavení. Do ponuky systémových nastavení pribudla tiež nová možnosť jednoduchej konfigurácie firewallu.

linuxlite_5_2_stable_02.png


Správa ku vydaniu distribúcie Linux Lite 5.2, s podrobným prehľadom zmien, odkazmi na stiahnutie inštalačných obrazov a návodom na upgrade systému, bola uverejnená na fórach na adrese www.linuxliteos.com/forums.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Kmeťo


  • Distribuce: Debian, Solus, OpenBSD
  • Grafické prostředí: XfcePublic Relations

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

CiscoJestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Kingston - velká jarní soutěž